ACT PENTRU PATRIMONIU


Musafir

/ #8

2015-11-06 17:44

De ce semnez un astfel de act?! De ce sustin o astfel de campanie?! Pentru ca sunt arhitect, pentru simplul fapt ca sunt om - un om tanar cu sperante pentru viitor, cu dorinta de a schima ceva in bine, pentru ca imi iubesc tara si pentru ca stiu ca mediul in care locuim ne influenteaza vietile, modul de a gandi, de a reactiona, de a ne indeplini sarcinile si responsabilitatile pe care le primim. Pentru ca stiu ca inca se poate invata de la ziua de ieri si cred cu tarie in trecutul nostru care, oglindit in cladirile si edificiile ridicate pretutindeni, ne indeamna la un prezent mai bun si la un drum spre inalt. Da, sustin aceasta campanie deoarece consider ca modul in care ne aplecam spre locuinte, institutii si monumente aflate in paragina si la cheremul unor "proprietari" nepasatori, modul in care ingrijim ceea ce altii au lasat in urma spun multe despre felul nostru de a fi, de a trai, de a duce mai departe sau nu acea valoare inestimabila adunata in cutele fiecarei cornise, in acadramentele de piatra ale fiecarei ferestre, in bosajele erodate de vanturi si ploi, acea valoare adunata de atata amar de vreme in fiecare farama a patrimoniului nostru roman.