NU imigrantilor ! ROMANIA e prea SARACA si VULNERABILA !

*cetatean

/ #73 ...2015

2015-09-11 19:01

Am semnat din varii motive. NU este suficient spatiu sa le insir pe toate. Nu sunt de acord cu discutiile pe tema religiei desi crestinismul a avut f mult de suferit din cauza acestor natii. Vreau sa cred ca traim intr-o lume libera care respecta orice religie, nu religiile sunt gresite, ci oamenii, originile, mentalitatea dau o turnura negativa credintei.

Am semnat pentru ca nu e in regula ca UE sa ne trateze ca pe o tara de mana a2a, sa ne impuna conditii la orice pas in legatura cu tara noastra, mereu sa fim cei de la coada si acum cand au nevoie de noi ar trebui sa raspundem ca un real partener de-al lor, ca un membru al spatiului Schengen. 

Nu am fost nevoita sa trec granitele pt un trai mai bun, deocamdata, dar asta nu inseamna ca nu empatizez cu romanii nostri mereu discriminati oriunde in Europa. Sa-i primeasca ei, nu le-au placut romanii, tiganii romanii, sa vedem cum relationeaza cu acestia. Au discriminat constant romani cu intentii bune, muncitori, care doar acceptau salarii mult mai mici, joburi de jos etc, au discriminat romani care nu si-au impus nicaieri originea, credintele etc, doar munceau, sa-i vedem cum se vor descurca acum, cu acesti refugiati care refuza mancare pe motiv ca are semnul crucii, care au pretentia sa li se acorde totul ca li se cuvine : unde sa doarma, unde sa faca dus, mancare, asistenta medicala, moschei, in tari unde ar trebui sa spuna multumesc ca au fost primiti, pt ca nu exista nici un tratat ca ar fi obligat cineva din europa sa-i primeasca.

Si dupa ce ca sunt primiti creaza altercatii, huiduie politia, repet pt ca le ofera MANCARE, cu semnul crucii, sa blamam, zic, Crucea Rosie ca s-a gandit sa le trimita acele pachete simtind mila fata de aceste fiinte ca ar putea avea nevoie de hrana. Sa vedem cum va reactiona europa la mizeria, la proprie pe care acestia o creaza neavand nici cel mai elementar simt al civilizatiei...Acesti "refugiati" care au pretentia sa treaca granite si fara documente de identitate, pe motiv ca le au pierdut de-a lungul calatoriei. 

Am semnat pt ca mai nou organizatia studentilor este numita de conducatorii nostri xenofoba pt ca se gandeste la tinerii sai, si s-a alarmat la gandul ca si asa mereu insuficiente, locurile de camin ar putea fi ocupate de refugiati. Unde in lume, in civilizatie ar sta cazati studentii cu familii de refugiati sirieni? Am semnat pt ca am fost si sunt revoltata sa vad ca s-ar gasi bani de investit in integrarea acestora cand un student nu primeste o carte gratis, sa platim asistenta medicala unor straini cand batrani nostri mor pe capete in spitale execrabile, unde de multe ori nici aspirina nu e. Nu investim in tinerii nostri, traiesc vai de capul lor in studentie cu 200-300lei/luna, nu investim in educatie, in profesori, in medici, in nimic, dar investim in niste straini sa facem pe plac Uniunii care dintr-o data si-a amintit ca Romania ar merita sa fie in Schengen. 

Am semnat pt ca le a mai trecut prin cap si sa ne amendeze daca nu-i primim. Cui ? Lui Merkel? Poate cu ocazia asta isi aminteste datoria istorica a Germaniei fata de Ro, sa o plateasca si avem bani si de amenda, ne platim si datoria la fmi si ne mai si ramane sa facem din tara asta ce ar trebui sa fie. 

Am semnat pt ca de cand s-au deschis granitele si au inceput sa plece romanii nostri la munca in strainatate nu s-a gandit nimeni, dar absolut nimeni sa investeasca in ei, nu s-a gandit nimeni sa investeasca in asistente medicale pt ei, sa-i invete limba, ca au nevoie de asta pt a se integra. Romanii s-au integrat singuri. Daca acesti refugiati vor sa traiasca in alte tari e de datoria lor sa faca eforturi in directia asta, sa se duca la munca, sa invete limba, sa-si plateasca asigurari medicale, chirii etc, exact ca tot omul de pe mapamond, daca nu foarte bine puteau ramane in tara lor. 

Nu sunt rasista, dar ce vad la televizor, cum se manifesta in multime n-as vrea sa-i am prin preajma. Nici macar civilizatie nu arata si vor sa fie primiti cu bratele deschise, si culmea, tarile europene intra in joc...Care este miza? Ramane de vazut.