Dorim: Prințul Nicolae să fie recunoscut Altetă Regală a României


Musafir

/ #2

2015-08-12 15:22

L-am intalnit pe Alteta Sa Regala Principele Nicolae la Sibiu in Piata Mare cu ocazia proiectului "Cartile copilariei pe bicicleta".
Desi era obosit a vorbit foarte frumos cu sibienii care l-au asteptat in piata..erau multi copii..carora le-a pus o intrebare-aceeasi pentru toti:Ce carte ai citit ultima data? Fetita din fata mea era asa de emotionata ca nu isi amintea nici un titlu dar cand i-am vorbit de "Micul Print" mi-a spus ca "profa de franceza" a vrut s-o citeasca neaparat! Chiar a citit-o!
S-a dus in fata ,a repetat povestea asta si,a primit o bicicleta!
Desigur si carti noi!
La Sibiu,Principele Nicolae a facut si o donatie importanta de carte - de la Editura Curtea Veche.. la Scoala nr.4 din Sibiu.
M-a impresionat naturaletea cu care Principele Nicolae a vorbit cu viceprimarita,cu alte oficialitati...cu copiii.
A facut fotografii cu toata lumea din Piata Mare a Sibiului ,cu toti cei care au dorit acest lucru.
Doresc din toata inima ca sa ramana Alteta Sa Regala Principele Nicolae al Romaniei!
Multumesc
Este tanar,inteligent,foarte activ si extraordinar de modest.Un model pentru orice copil.
Nu stiu ce proticol al Casei regale a Romaniei nu a respectat.
Cine este fara de pacat sa arunce primul cu piatra ..
Pentru ca sunt de profesie teolog ma rog zilnic pentru Alteta Sa Regala caci rugaciunea este vocatia mea iar ca Scriitoare de povesti digitale si Poeta incerc prin limbaj personal sa sesizez opinia publica cu privire la "exilul" Printului.Chiar azi,de dimineata am postat cateva randuri:Parerea mea
Afise
deconcertante
ma izbesc in ochi
cum sa fac sa le aranjez numai spre nord
Micul Print a plecat in exil!
A murit visul!
afise...
dintr-un metafizic
si
halucinant
horoscop