Nu desfiintarii Clinicii de chirurgie vasculara din Timisoara!


Musafir

/ #8

2015-04-23 20:05

Prof. Mihai Ionac este unul dintre cei mai buni profesionisti din domeniul medical din Timisoara. Indiscutabil, din punctul meu de vedere!
Sistemul medical romanesc are foarte multe probleme si vicii in acest moment. Se discuta frecvent despre "coplati in buzunar" facute medicilor, despre nefiscalizarea unor onorarii, despre trimiteri cu dedicatie la anumite farmacii, laboratoare sau clinici, despre aranjamete facute in spatele pacientului.
Cred ca medicina ar trebui facuta doar pentru pacient si doar pentru interesele acestuia. Cred ca medicul ar trebui sa-si recapete demnitatea. Cred ca sistemul ar trebui sa sprijine legislativ si administrativ statutul medicului si al pacientului. Si mai cred ca transparenta (in interesul pacientului) ar trebui sa fie unul dintre pilonii eticii profesionale medicale.
O foarte mare parte dintre noi ne dorim un sistem medical "ca in Germania". Performant, corect si transparent.
Apreciez profesional pe foarte multi dintre medicii nostrii si consider pe Prof. Mihai Ionac un profesionist valoros al medicinei romanesti.