NEVER LOSE HOPE! VLAD NICOLESCU

OCHIU'
Musafir

/ #347 Deja nu mai este doar pt Blondu-al nostru!!!

2015-04-11 09:13

Tot ce se intampla la bord se musamalizeaza acolo de obicei;certuri,batai,baute sunt adesea tolerate pt ca toti isi reamintesc brusc a doua zi ca e mai important sa iti faci contractul,sa ti iei banul si sa te intorci la cei dragi..problema este ca din cand in cand lucrurile scapa de sub control si se ajunge la CRIMA,da stim toti deja ne am obisnuit cu sintagma ''A Cazut peste Bord,S a sinucis!''..oameni ce isi extind contractul pt un ban in plus nu se arunca peste bord chiar in acea ultima luna domnilor ANCHETATORI!!!O mare problema pt BRANSHA NOASTRA ce cu fiecare viatza luata si trecuta comod la cazuri de banale disparitii,se naste....este aceea ca se creeaza un precedent pt toti cei care vor sa faca rau cuiva din echipaj si sa scape nepedepsiti!!!vor spune multi:''nu i suport fatza,il dau la balta..ce sa mi se intample!!!???important e sa nu fie martori..''sau''CE..O SA L TREACA SI PE ASTA LA DISPARUTI CA PE AILALTI!''..se vor transa mult mai multe conflicte de bord la acest mod,ASTA ESTE PRECEDENTUL oameni buni,care se va creea prin tergiversarea anchetei,prin inchiderea ei fara sa se faca lumina!!!ca Ofiter superior iti va fi teama sa ti mai exerciti functia si implicit sa ti faci meseria bine,dand ordine unor marinari de prin Mianmar sau mai stiu eu ce alte zone de pe glob care la prima nemultumire in ceea ce priveste,sa te ameninte cu aruncatul peste bord daca i mai superi cu multe cerinte de job!iti vei privi spatele tot voiajul,vei dormi cu cabina inchisa dar tot iepureste..ASTA E CEEA CE DEJA SE INTAMPLA IN MULTE COMPANII ATENTIE!!!dupa astfel de cazuri insa cu atat mai mult se vor inteti CRIMELE,pt ca vor vedea ca se poate sa-si rezolve frustrarile in astfel de moduri fara a fi pedepsiti!!!SI CUM ERA DEVIZA TUTUROR COMPANIILOR DE SHIPPING...SAFETY FIRST???