SA STOPAM REABILITAREA FORTATA CU POLISTIREN

diasporeanu

/ #3 NU SEMNATI PETITIA

2014-12-19 23:22

 

vad ca numai prostii stiti sa scrieti.Cum ca stiti voi cum se termoizoleaza in Europa.Cum ca se acumuleaza apa intre polistiren si zid.Si de unde vine apa aia care se tot acumuleaza ? Si se acumuleaza,si se acumuleaza,ca daca intepi polistirenul,iasa apa ca din izvor.Cum ca polistirenul nu se recicleaza.POLISTIRENUL SE RECICLEAZA.Fie ca e expandat sau extrudat.

Problema in Romania e ca nu se lucreaza cum trebuie.Se pun doar cateva "galusti" de adeziv si de jur imprejurul placii nu se mai pune adeziv,ca cresc costurile cu adezivul.Astfel curentii de convectie se plimba liber de jos in sus.Blocurile sunt foarte strambe si e consumul mare de adeziv,fata de cladirile din Occident.Se lucreaza repede, la norma,asa ca cine sta sa mai piarda timp,sa puna drept placile de polistiren.

Mai citesc,ca nu se mai face oxigenarea locuintei.Pai voi aveti imprsia ca oxigenarea se face prin pereti?!Oxigenarea se face prin ferestre,pe sub usi si orice alte orificii ale casei catre exterior.I-auzi APORT CALORIC DE LA RAZELE SOARELUI  .Pai eu stiam ca atunci cand faci izolatie te feresti si de caldura si de frig.Ideea e sa mentii temperatura constanta .Inainte de a veni frigul,am fost intr-un depozit imens de materiale de constructii in Luxemburg,si era plin de polistiren.Plus ca aici se izoleaza in draci.Cine isi face fatada la casa ,si nu are polistiren,automat isi pune.Peste tot sunt schele pe cladiri.Se vede ca lumea munceste.Unde am lucrat eu in vara s-a pus pe cladire,de catre o firma belgiana, tot polistiren.Si cine dreaq le impune astora sa-si puna polistiren pe case?!             

 

CONCLUZIE:Doamna care a initiat petitia habar nu are despre termoizolatie in general si despre polistiren in particular.  

Mai sunt lucruri de spus si nu mai imi pierd timpul cu scrisul,dar va spun inca odata  "NU SEMNATI PETITIA " ,