Votati pentru mentinerea religiei in scoli


Musafir

/ #1472

2014-11-23 11:50

Traiesc intr-o tara laica de aproape 14 ani.In 1968,studentimea franceza a vrut sa se debaraseze de "jugul" religiei?!!!,deci de Hristos.Astazi se poate vedea clar unde s-a ajuns daca oamenii vor sa traiasca fara Dumnezeu: ipocrizie,izolare,durere,lipsa de dialog,ura,rasism,indiferenta,violenta in familie,in scoala,pe strada,libertinaj perceput ca libertate,zero solidaritate,adevaratele valori mutilate si lista poate continua...Studiul religiei in scoala ii permite tanarului sa devina mai bun,sa nu fie interesat numai de propria persoana.Religia in scoala nu formeaza teologi,calugari...ea formeaza credinciosi.Nu e rau deloc,nu trebuie sa-ti fie rusine cand zici ca esti credincios! De ce sa te lepezi de Hristos? De ce sa nu vrei sa-l cunosti mai bine? Sf.Ap.Andrei a facut cunoscuta Evanghelia lui Hristos la noi! Suntem un popor nascut crestin! Religia face parte din identitatea noastra! Daca ne-am raspandit prin occident noi romanii,numai credinta in Hristos ne da puterea necesara sa rezistam aici,sa luptam si credeti-ma pe cuvant...pribegia e greu de purtat,iar banul nu te face deloc mai generos,ori mai important.Va mai dau un alt motiv simplu pentru pastrarea religiei ca obiect de studiu: la unele emisiuni de tv se pun deseori intrebari simple din Biblie.Aici multi nu stiu sa raspunda.Rusine!Intr-un cerc de prieteni se poate discuta despre un subiect religios...Tu ce faci? Nu cunosti,nu participi la discutie,stai deoparte un pic jenat.Concluzia mea: macar pentru cultura ta generala,marita sa fie studiata Religia in scoala,iar mai tarziu vei decide singur daca sa-l scoti pe Hristos din viata ta,sau dimpotriva sa-i deschizi usa sufletului tau la care bate neincetat.Singur poti sa faci multe lucruri,insa cele mai importante,mai nobile se fac numai cu ajutorul lui Dumnezeu.Dumnezeu nu te forteaza,nu-ti opreste zborul visurilor tale.El le indreapta doar,daca ii permiti spre calea buna.Dumnezeu sa ne ajute sa nu ne pierdem ca natiune si sa fim aceeasi "pui de lei",romani adevarati,urmasi demni ai lui Decebal si Traian.Sa ajute Dumnezeu sa inteleaga conducatorii Romaniei,cei ce fac legile,ce mare rau vor adauga suferintelor acestui mic dar brav popor,cu scoaterea religiei din scola.A.N