scrisoare deschisa domnului ministru al educatiei nationale

Catalina Cocan

/ #7 Re: Despre punctele 2 si 5

2014-11-21 13:34

#6: N - Despre punctele 2 si 5 

 Stimate domnule N/ doamna N, 

Incerc sa va raspund punctual, referindu-ma la alineatele din textul dumneavoastra cu a,b,c etc. (sunt profesor, e cazul sa fiu organizata :)

a. Niciodata nu am cerut cuiva sa faca ceva in contra constiintei sale. Dumneavoastra nu doriti sa semnati petitia, e dreptul dumneavoastra, insa acest lucru nu schimba faptul ca 93 de persoane (la momentul cand eu va scriu) doresc ca niste lucruri sa se schimbe.

Nu am mentionat multe din alte probleme existente in invatamant, pentru ca nu mi-am propus sa etalez tot ceea ce poate fi imbunatatit. M-am referit strict la experienta mea si am semnat in numele meu, asa ca indraznesc sa cred ca e corect sa imi acordati prezumptia de nevinovatie. Daca nu mentionez anumite probleme, este pentru ca nu vreau sa ma risipesc in multe directii, riscul fiind de a plictisi lectorul (nu uitati, e o scrisoare deschisa si asteapt un raspuns al destinatarului).

b. Nu stiu sa va raspund la intrebarile din al doilea alineat, dar nici nu cred ca tine de mine sa dau raspunsurile pe care le doriti. Avem Ministru al Invatamantului care sa ia decizii in acest sens. 

c. Debatable. (Iertati-ma, de cele mai multe ori, gandesc in doua limbi.)

d. Centrarea pe elev este, nicidecum, respingerea celorlalti actanti ai actului educational. Daca ati fi citit cu atentie petitia mea, ati fi observat formula de incheiere (nu o citez, in speranta ca v-am facut curios/curioasa).

Toate cele bune.

Catalina Cocan