Salvati Colegiul Elena Cuza!


Musafir

/ #38 Re: musafira

2014-10-24 14:47

Se zice ca la marele Avraam, a venit un om sarac, zdrentaros, ca vai de el, cerand de mancare. Avraam , marele credincios al Domnului, care atunci tocmai servea cina, l-a invitat la masa zicandu-i: EU imi fac rugaciunea catre marele Dumnezeu, Dumnezeul meu spre a-i multumi, fa-ti si tu ruga catre dumnezeul tau si sa mancam! ,,Ce Dumnezeu? - a raspuns acela, - eu nu cred in niciun Dumnezeu, ba, mai mult il detest pe dumnezeul tau si-al altora. Avraam, cand a auzit asa, l-a izgonit de la sine caci inima sa credincioasa s-a simtit ranita. Apoi, s-a intamplat ca a primit mesaj divin prin care era mustrat: Il vezi pe acesta, Avraame? E batran, are 80 de ani. De atatia ani eu il rabd si-l trec cu vederea, iar tu n-ai putut sa-l tolerezi pret de o cina? De multe ori, suntem tentati sa refuzam, pe considerente juste, corecte, morale pe batranul fara credinta si fara Dumnezeu. Daca reusim sa mergem inainte, fara indoiala ca gresim, atunci, si noi suntem in situatia tolerarii de catre Dumnezeu. Imi cer iertare pentru comentarea situatiei, dar aceleasi indoieli le-am avut si eu.