Demiterea directorului juridic CPR pt. deservicii aduse profesiei

rita

/ #106 of! of!

2014-07-23 16:20

UE#105, o fi cum zici, dar ..... Sa ne lasam calcati in picioare?! Eu am citit CV-ul d-lui Veleanovici si nu arata rau. Nu cred ca trebuie ignorat. Este laudabil ca cineva a luat initiativa pentru ca, asa, au iesit la iveala si alte probleme. Este de neinteles atitudinea plina de dispret, manifestata fata de profesia de psiholog, din partea COPSI. Ar fi fost mai usor de acceptat/inteles daca aveau alta pregatire, dar psihologi si sa procedeze asa?! Efectiv, constat ca din salariu imi platesc formarile, supervizarea si efectiv nu vad cum si cand voi recupera aceasta investitie. Am ajuns sa aduc bani de acasa pentru achitarea chiriei. Si nu cred ca aceiasi problema o au si cei care au luat aceste hotarari cu privire la atestarea noastra doar ii gasim pe toate listele: membrii in comisii, formatori, supervizori. Si nu cred ca fac munca voluntara.Ma intreb unde sunt universitarii de buna credinta?! Sunt probleme la COPSI si, daca ar fi aplecat urechea la nemultumirile noastre sau, ar fi luat hotarari care sa ne protejeze/avantajeze si pe noi nu s-ar fi ajuns aici. Dar cum nu sunt dispusi sa asculte, trebuie sa ne facem auziti pentru ca platim sa fim reprezentati de ei si nu prostiti. Nu-mi este clar, de exemplu, cine si in ce baza a decis costul serviciilor COPSI (taxele)? In baza carei analize s-a decis durata supervizarii de 1 an? Eu nu am fost supervizata pe educationala si nici colegii mei pe alte domenii in perioada de pre-Anitei. Consider ca aceasta perioada de supervizare, daca e musai, ar trebuie pliata pe domenii si nu otova.La fel si hotararea stupida cu formarea complementara. Studiile universitare nu pot fi echivalate de o astfel de formare. Dupa terminarea studiilor universitare mult mai utile ar fi formarile continui, punctuale pe domenii. Nu se poate aplica aceiasi regulula pe clinica/psihoterapie ca si la transporturi-munca-aparare-educational. Mult mai corect mi s-ar parea stabilirea unui numar de credite si tematici pe care sa le dovedesti la trecerea de la o treapta la alta. Am umblat dupa prof Ticu Constantin prin tara pentru ca vroiam sa particip la cursurile d-lui pe munca si organizatie si a meritat. Acum "vanez" o formare cu prof Havarneanu si Pertea. O alta trasnaie, sa nu faci nicio diferenta intre un absolvent cu studii de 3 ani si unul cu studii de lunga durata. Si sa vezi supervizori cu 3 ani facultate + 2 ani formare complementara ar fi culmea tupeului. Haideti sa centralizam toate ofurile, poate ne ajuta d-l Veleanovici sau alt coleg psiholog, si sa adresam o petitie, din partea noastra, cu neajunsuri si propuneri, conducerii COPSI. Vacanta placuta, stimati colegi inimosi!