SCRISOARE DESCHISA CATRE MINISTRUL EDUCATIEI


Musafir

/ #16 cetatean cu inalt simt al dreptatii

2014-01-13 10:04

Cu toate ca nu lucrez in domeniu , cunostinte profesori de liceu mi-au explicat cum in ultimii 2-3 ani , invatatorii au devenit intr-o clipa profesori . Fara sa se analizeze acest lucru , am vazut ca prin aceasta manevra , au crescut si salariile invatatorilor . Debutantii , au acum salarii mai mari, invatatorii, au ajuns la salarizarea prof. de liceu ,iar de munca celor din urma USL-ul , societatea beneficiaza in mod gratuit . Ceea ce se da din urma nu este un motiv pentru nedreptati . Acum o zi , un prof . de la un liceu de elita din Iasi , Nedea , care munceste mult si are rezultate a facut aluzie , ca salarizarea este umilitoare dar ministrul a ocolit raspunsul . Revenind la invatatori, cum este posibil sa ajunga profesori in urma absolvirii unor facultati private de doi lei,fiind ajutati sa faca munca ca invatator , la catedra . Nedreptatea mare inca nu s-a produs , ci, AU FOST ECHIVALATE EXAMENE GRELE DE DEFINITIVAT , GRAD2 SI GRAD 1 (daca le aveau ca invatator ) , ajungand egalii prof de liceu , incusiv ca salarizare dar si ocuparea posturilor . Este drept , este normal , aceste examene grele din viata tuturor cadrelor didactice au avut grad de dificultate ,acelasi nivel al materiei ? Daca este asa D-le Ministru , atunci profesorii de liceu , cu toate gradele date , sa ajunga in invatamantul universitar - asa ar fi drept . Obligati invatatorii , macar def. si gradele sa le sustina la nivel de liceu . nu mie trebuie sa-mi raspundeti ci prof. de liceu .