SOS Parcul Babes

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția SOS Parcul Babes


Musafir

#26

2014-04-30 13:47

Usor e sa tai; greu e sa plantezi si mai greu sa cresti un copac. Ma mir ca asta sa intampla intr-un spatiu care tine de domeniul unei universitati cu prestigiu a carei imagine este, in opinia mea, clar stirbita cu astfel de tampenii.

Musafir

#27

2014-04-30 14:41

Vrem natura nu macarale! derbedeilor!
cristiana

#28 indignare

2014-04-30 15:22

Numai avem parcuri in Cluj!!!!! In centru au fost taiati majoritatea copacilor, iar vara te frigi sub betoane, manasturul si marastiul sunt deja spatii selenare...

Musafir

#29

2014-04-30 17:09

Este un adevarat BARBARISM ce se intimpla acum in Parcul Babes ,cui folosesc aceste alei dure care distrug incheieturille amatorilor de alergare ,Dlor aveati in fata un exemplu ' DE ASA NU 'parcul mare ,rea greu sa nu- faceti greselile de acolo ???

Musafir

#30

2014-05-01 03:37

Sa avem reusita !

Musafir

#31

2014-05-01 11:37

este o crima sa tai copacii!au nevoie zeci de ani sa creasca!
horatiu

#32

2014-05-01 18:10

putem povesti despre amenajarea malului somesului. oare cati responsabili ai acelei lucrari s-au deplasat in orice orasel civilizat din austria, franta, germania, sa vada cum arata o promenada pe malul unei ape curatoare intravilane. ce legatura are fasia aia de beton cu o pista de biciclete, de role sa nici nu mai vorbim, pentru ca iti pica dintii in gura, atata vreme cat se plimba pietonii nestingheriti pe ea ? trebuie intelesi si ei, in zilele ploioase bucata de pamant de langa nu poate fi numita trotuar. de ce nu s-a amenajat o pista de alergare/biciclete in jurul parcului mare? cum se plimba mamele cu carucioarele de copii pe mizeria de alei din parcul mare, care nu se preteaza nici ca pista de alergat? stie cineva dintre edilii astia meseriasi ca pistele de biciclete din germania sunt facute in mare parte din tartan, asftfel incat iti poti duce lejer copilul mic in remorca bicicletei, fara sa itifie frice de accidente din cauza gropilor existente? cred ca domnul profesor hatieganu se intoarce in mormant daca ar vedea mutilarea creatiei sale...

Musafir

#33

2014-05-01 22:24

Romania, fa-te bine!!
oli

#34

2014-05-02 06:27

Parcul Babes va arata foarte frumos, nu sa taiat nimc, ca am fost acolo.Cat despre beton nici vorba.Si cine doreste sa faca ceva sa fii facut inainte de inceperea amenajarii.Doar se schimba conducte si alte imbunatari, va arata foarte frumos.
Asa suntem noi romanii cand se face ceva bun pac si noi cu parerea fara sa ne documentam.

Musafir

#35

2014-05-05 11:14

Bradu-i brad fara topoare!

Musafir

#36

2014-05-06 07:56

Sper ca aleile din Parcul Babes sa nu ajunga ca si cele din Parcul Central. Aleile de alergare sa NU fie betonate

Musafir

#37 Re:

2014-05-06 10:23

#34: oli -

Am citit undeva ca omul are tendinta de a gasi acele greseli la altii pe care le are el insusi. Ma intreb oare autorul acestui comentariu s-a uitat la pozele cu trunchiurile zecilor de copaci taiati sau cat de des a fost in ultima vreme in acest parc?


Musafir

#38 Re:

2014-05-08 09:38

#23: -

Dar autorizatiile de urbanism cine le da, nu primaria?


Musafir

#39

2014-05-09 14:34

alerg in acest parc de 50 de ani si sunt cu totul de acord cu aceasta petitie dr Granescu Sergiu.

Musafir

#40 amintiri si viata de zi cu zi

2014-05-12 09:12

Am crescut frumos si am avut grja de sanatatea mea in acel parc. Nu concep sa isi piarda frumusetea si naturaletea.


Musafir

#41 Re:

2014-05-12 09:13

#34: oli -

Nu stiam ca pentru schimbari de conducte e necesar sa se taie peste 40 de copaci...interesanta metoda. NOT.

ovidiu

#42 Re:

2014-05-22 08:18

#34: oli -

nu s-a betonat, s-a asfaltat; nu s-a taiat nimic cat ai fost tu acolo, s-a taiat dupa; nu arata foarte frumos, arata ca dracu; nici nu stiu de ca ma obosesc cu tine, probabil esti unul dintre BOII care au conceput sau girat acest dezastru


Musafir

#43

2014-06-09 10:36

Clujul este un oras cu multi intelectuali, cu multi tineri,un centru universitar mare cu multi universitari, care doresc sa traiasca cat mai natural si frumos. Orasul trebuie sa fie modern pregatit spre a deveni orasul cultural european; asta nu cu asfalt prin parc, dar cu asfalt pe aleile dintre blocuri, pe strazile de la periferia orasului, cu copaci multi si parcuri frumoase pentru noi toti. Vrem sa traim intr-un mediu cat mai natural si sanatos !
Un Pribeag

#44 Parcuri Vestice vs Parcuri Ghetou betonate stalinist-mafiote

2014-06-19 12:25


Subscriu la mesajul altor comentarii referitor la statutul, dimensiunea si amenajarea parcurilor din UK (unde m-am auto "exilat" temporar cu familia) si cele ale noastre, vezi exemplul parcului Babes din cluj care ca dimensiuni e doar o alee strajuita de copaci si un pic de spatiu verde dar care din pacate nu va mai ramane decat sa fie o alee ... betonata.
Problema este a mentalitatii romanesti, a etniei romanesti ma refersi anume un exemplu, plimbare in parc cu prietenii, eu si familia intram pe iarba prietenii doar pe alee sa nu calce iarba dar ideea este ca intr-un parc sa poti calca iarba, sa ai acel feeling dar sa pastrezi curata si ingrijita zona, fara fecale de caini domestici si cu cat mai multa vegetatie.

Am vizitat Clujul in aprilie si cu mare mirare am observat suntirea coroanei copacilor din parcul Babes dar si o atitudine pozitiva a membrilor etniei maghiare care se bucurau din plin de parc cu hamace etc, semn al dezbracarii de mentalitatea comunista invatata cu progresul betoanelor si cateva rondouri de flori prin fata fabricilor.

Apropo sunt de etnie Romana/valaha pura dar admir etnicii sasi/germani si maghiari din romania pentru aprecierea naturii, a valorilor culturale si a debarasarii de mentalitatea comunist-industrial-stalinist-muncitoreasca-de-ghetou-betonat-sau-mici-murdarie-manele-gunoi.