Abuzurile din Romania trec oceanul

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Abuzurile din Romania trec oceanul


Musafir

#9226

2014-01-10 09:53

JOS CU MAFIOTIIII!!!!! EI TRAIESC CA REGI SI NOI MUNCIM PENTRU 10 DE MILIOANE DE NE SAR OCHII!!!MAFIOTIII

Musafir

#9227

2014-01-10 09:53

O idee foarte buna venita din partea unor Oameni care au dovedit prin activitatea lor ca merita incredere.Este una din putinele ocazii in care nu imi este rusine ca m-am nascut in Romania.
xolv

#9228

2014-01-10 09:53

Comunisti imputiti ne faceti de ras in vest !!!! Incetati minciuna!!!!

Musafir

#9229

2014-01-10 09:53

ne-am saturat!!!

Musafir

#9230

2014-01-10 09:53

Proverb Romanesc "MA FAC FRATE CU DRACU PANA TREC LACU" Proverb Sirbesc "CINE CU DRACU SEAMANA DOVLETI DE CAP I SA SPARG" Nu aveti incredere in nicio promisiune a dictatorului, alaturativa dezvaluiri adevarului si samnati petitia.

Musafir

#9231

2014-01-10 09:53

Îmi este imposibil ca să accept slugărnicia politicienilor noștri față de occidentali ! Nici acum nu le este clar faptul că în decembrie 1989 nu au intervenit în România de milă față de poporul român ci pentru a putea pătrunde cu ușurință în Țara noastră ca să fure și să profite cât mai mult pentru că, atâta timp cât era la putere Ceaușescu nu ar fi putut fura de aici nici măcar un chiștoc de țigară ! La presiunea lor, pentru a-și crea imagine și a i se ierta păcatele comuniste, Iliescu a distrus agricultura Țării și economia prin așa zisa ”privatizare” după care România a devenit o adevărată piață de desfacere ceea ce au și urmărit iar poporul a fost transformat în slugile occidentului în postură de culegători de căpșuni în timp ce politicienii unguri trag sforile pentru refacerea cu orice preț a Ungariei Mari !? Ce fac politicienii noștri ? VÂND PĂMÂNTUL ȚĂRII LA STRĂINI !! Nu-i așa că se știe cine vor fi primii cumpărători ai pământului din Transilvania ? Ce se va mai alege din România dacă Țara nu va mai avea nici măcar pământ ?! Cum se face oare că toți prietenii lui Băsescu sunt dușmanii României ? L-a tras cineva la răspundere legală pentru faptul că, împotriva dispozițiilor legale pe care le-a sfidat cu nerușinare i-a acordat tocmai lui Tokeș distincția cea mai înaltă a României ?? Autoritățile române au luat vreo măsură împotriva revizioniștilor unguri care periodic, în Țara noastră, fac propagandă fascistă împotriva României ba chiar se și instruiesc militar ?! Le-a verificat cineva dreptul de a deține arme militare AM 47 precum și autorizarea de a face instrucție și tragere cu ele ? Dețin pentru aceasta un poligon autorizat ? Este foarte condamnabilă pasivitatea asta de neînțeles a autorităților române. Cu toată revolta mea, col. (r) Constantin-Ștefan Șelaru

Musafir

#9232

2014-01-10 09:53

Sper sa ajute aceasta petitie la cunoasterea adevarului

Musafir

#9233 Re: io

2014-01-10 09:54

#9192: Dan - io

fraiere basist.


Musafir

#9234

2014-01-10 09:54

Am votat la alegeri cu Tovarasul Basescu, in idea ca poate va aduce acea schimbare care ne-o doream, de suprimare a coruptiei cvasi prezente si de ce nu intr-o viata mai buna.Insa cu trecerea timpului am realizat ca Tovarasul simte si face exact pe dos de cum spune [sa fie o boala?],iar ceea ce este cel mai trist lucru e faptul ca a resuscitat persoanele si sistemul ce-l credeam apus in interesul personal si de "grup" ,iar pe noi in simpli spectatori cotizanti la faurirea propriei "democratii".Sunt foarte trist ca realizez ca pentru generatia noastra si poate si pentru cea ce va veni dezideratul de-a trai mai bine, in tara noastra este un vis efemer,speculat de clasa politica.Nu sunt cotizant al niciunui partid si nici nu voi fi, caci ma oripileaza schimbarea multor oameni care au ajuns "politicieni".

Musafir

#9235

2014-01-10 09:54

Pe data de 7 ianuarie , ora 01:35 AM , am fost oprit de catre un organ de politie rutiera . Domnul politist mi-a retinut talonul autoturismului pentru ca aveam montat un sistem de iluminat tip xenon , ce era "neomologat" pe un bmw 318 E46 , cu toate ca era un sistem foarte performant ( 800 euro a costat ) , i-am comunicat organului ca este primul ce imi atrage atentia in legatura cu acest sistem de iluminat . Toate corecte pana aici ... intradevar nu a fost omologat , trebuia retinut talonul , insa cat timp am stat eu sa completeze el actele , alte 5 masini au trecut avand montate sisteme tip xenon FARA LUPA !! ( Al meu macar avea lupa ) si nu a fost oprita nici o masina , cand am spus ca nu semnez procesul verbal , a fost chemat un martor asistent , in timpul in care stateam impreuna cu acest martor si cu organul , a mai trecut un astfel de autoturism ( Logan - taxi ) cu un sistem tip xenon , bineinteles neomologat , la logan nu exista xenon din fabrica .... ABUZURI PESTE ABUZURI .
Nely
Musafir

#9236

2014-01-10 09:54

Sunt de acord cu cei care au initiat aceasta petitie .


Musafir

#9237

2014-01-10 09:54

un gest mic pentru un pas catre o adevarata democratie MARE...
Beznea Toma
Musafir

#9238

2014-01-10 09:54

Sunt de acord cu scrisoarea transmisa de cantena 3 joi 9 ian 2014 catre presedintele U.S.A si presedintelui de stat !


Musafir

#9239

2014-01-10 09:54

Abuzurile regimului Basescu, regim securist tipic anilor 50, depasesc orice limita imaginabila pentru o tara civilizata, pentru o democratie NATO si UE.
Alaturi de sinistrul personaj Basescu au ramas elemente nocive din securitate, infiltrate in Justitie si Procuratura, care comit abuzuri in serie, la comanda lui Basescu.
Acest sinistru personaj, Basescu, alaturi de clica sa securista, nu inteleg ca au pierdut alegerile zdrobitor, si nu mai reprezinta vointa legitima a acestui popor.
Ei incearca prin abuzuri securiste sa isi mentina controlul, desi romanii in imensa majoritate le-au aratat clar prin vot ca NU-I MAI VOR.
Timpul istoric al securistului Basescu a trecut, ca atare el si clica sa nemernica trebuie sa inteleaga asta, sa inceteze abuzurile.
Iar Occidentul sa inteleaga odata realitatea grava din Romania, si sa nu-l mai tina in brate pe acest netrebnic si clica sa.
JOS BASESCU, poporul l-a DEMIS prin vot, dar el nu are bunul simt sa plece.

Musafir

#9240

2014-01-10 09:54

In sfarsit!
O initiativa care va avea cu siguranta rezultatul dorit de cei peste 7 milioane de romani care au votat impotriva dictatorului basescu.

Musafir

#9241 Re:

2014-01-10 09:54

#16: -  

 

musafi

#9242 petitie

2014-01-10 09:54

suntem prea fricosi...lenesi si delasatori...pana si o petitie ne e greu sa o semnam...

Musafir

#9243

2014-01-10 09:54

Felicitari pentru initiativa! Daca nu ati fi voi, numeni nu as afla ce se intampla in tara!

Musafir

#9244

2014-01-10 09:55

Sa fie dat jos cit mai repede, e mai timpit decit "Impuscatu"

Musafir

#9245

2014-01-10 09:55

bravo pentru initiativa.felicitari initiatorilor

Musafir

#9246

2014-01-10 09:55

În nouă ani de ”domnie” au fost deturnate eforturile națiunii spre orice - de exemplu, confruntări sterile - decât spre punerea unor temelii solide, temeinice și stabile pentru fiecare domeniu de activitate profesională. Sunt profesor și aștept de ... ani o decizie UNITARĂ a clasei politice asupra oricărui domeniu, deci și asupra educației, de fixare a unor principii unanim acceptate, de stabilire a unor strategii NAȚIONALE de dezvoltare a domeniului respectiv și de urmărire cu CONSECVENȚĂ a acestora, indiferent de schimbările politice, inerente și, de multe ori, necesare. Când, Doamne, vei lumina mințile politicienilor români ca să înțeleagă faptul că trebuie să definească niște domenii de care depinde chiar ființa neamului românesc, să convină asupra modului celui mai nimerit de dezvoltare - aici există, nu trebuie inventate, atâtea exemple uimitoare în lume( în educație - modelul finlandez) - și să le urmărească cu consecvență, indiferent cine gestionează vremelnic puterea. Cum de alte popoare pot și noi nu? Parcă nu eram atât de neînzestrați intelectual! Ca nație!
Ce ne lipsește? Caracterul? Ca națiune, sau ca politicieni?
”Știința fără conștiință ...”
Ajută-ne, Doamne!

Musafir

#9247

2014-01-10 09:55

Va multumim, ca deveniti mesagerii gandurilor si dorintelor noastre,cei care suntem din pacate prea mici sa fim auziti sau bagati in seama chiar daca avem si noi studii, suntem onesti, contribuim prin munca cinstita de ani buni, la veniturile acestei tari, in care nu ne simtim protejati ci doar folositi si de foarte multe ori umiliti.
Cu deosebita consideratie pentru tot ce faceti,
Mihaela Lungoci.

Musafir

#9248

2014-01-10 09:55

BRAVO DL GIDEA,BRAVO DL URSU, SUNTETI ROMANI ADEVARATI ..

Musafir

#9249 petitie

2014-01-10 09:55

Domnule Gadea eu doresc sa semneze aceasta petitie toata tara.Asa sa ne ajute Dumnezeu,sa scapam de dictatura.

Musafir

#9250

2014-01-10 09:56

Politicul n-are ce căuta în justiţie !