Cerem demisia ministrului Boris Focșa!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Cerem demisia ministrului Boris Focșa!

o.brega

#1

2012-02-18 01:27

cred că a demonstrat că e incompetent și răuvoitor, compromite nu doar guvernul și alianța, ci cultura și întreg acest stat ajuns de caricatură
http://eu.Brega.org

Musafir

#2

2012-02-18 01:36

asa persoana ar trebui sa stai dupa gratie, nu la sefia unui minister.. nu imi dau seama cum AIE a putut sa puie asa ministru..nam cuvinte..

Musafir

#3

2012-02-18 01:44

După cele întîmplate îm dovezi filmate el nu merită această funcţie !
Societate vs dl. Focsa

#4 Cultura de fier...

2012-02-18 01:48

In Germania numai pentru careva invinuiri a demisionat presedintele tarii, iar la noi MINISTRUL CULTURII, prins cerchelit a scapat curat (cica NU era la volan, a dorit sa-si "krisuiasca" sfesnicul(zic asa....mai pe intelesul lucratorilor culturii)).....pot spune numaI n citeva cuvinte.......BRAVO, aveti "DEMNITATE" de CARIERISTI....

Musafir

#5

2012-02-18 09:39

in alte tari,in asemenea situatii precum cea in care se afla ministrul B.Focsa,un demnitar de stat ar fi demisionat demult!!!!!

Musafir

#6

2012-02-18 10:06

Focsa DEMISIA!!!
Виталий
Musafir

#7

2012-02-18 10:13

Чтобы иметь шанс избавиться от коррупции, давайте начнем с первого шага - потребуем отставки Бориса Фокша


Musafir

#8

2012-02-18 12:54

Pentru incompatibilitatea cu functia pe care o detine si INcultura promovata insistent de acest tovaras si anturajul lui, pentru actele de coruptie si intimidarea persoanelor incomode cer demisia acestui pigmeu, pus in functia respectiva cu un scop anume: distrugerea a tot ce inseamna CULTURA.

Musafir

#9

2012-02-18 13:34

Cerem demisia ministrului Boris Focșa!

Musafir

#10

2012-02-18 13:35

Focsa DEMISIA!!!

Musafir

#11

2012-02-18 16:04

Vrem ministru al Culturii, nu al inculturii ori al fizculturii!

Musafir

#12

2012-02-18 16:06

Cel mai bine a spus-o Dumitru Marian pe blogul sau http://pretenzzii.net:

Strategia Naţională pe Termen Lung şi Definitiv de Eradicare a Culturii în Republica Moldova (StraNTeLDECuRM)

Se dedică aniversării de fix o lună de la Declaraţia de Independenţă faţă de Lege, Suveranitate în raport cu bunul simţ şi Integritate a solidarităţii sfidătoare de popor a clasei politice din Republica Moldova. Aşa cum se obişnuieşte, cu ocazia aniversărilor, probabil ar fi oportun să ascultăm un spici. De data asta, cine altul, dacă nu Ministerul Culturii, ne delectează cu un discurs scris cu (întreg) aparatul, că doar e opinia întregului organ de promovare a culturii…

„Stimaţi concetăţeni, a trecut fix o lună de când ne-am convins cu toţii că poporul e orb, prost şi manipulabil (a se citi pe litere). El are nevoie de îndrumare, nu de cultură. Cu tot aparatul, vă mulţumim pentru toleranţă şi vă promitem că pe viitor vom fi la fel de vigilenţi faţă de accesele de cultură şi conştiinţă a unor cetăţeni, ca să nu mai existe dubii asupra măreţiei Politicianului ca Om între Oameni şi Nănăşel între Fini. Este meritul nostru, al tuturor, şi doar împreună vom reuşi să învingem cultura ce a mai rămas în unii din noi, ca să trăim cu conştiinţa împăcată. S-a discutat mult despre situaţia culturii în această lună şi am ajuns la concluzia că este foarte gravă. Există încă oameni care scriu, citesc, filmează, compun, dansează sau, ferească bojika, se dedau altor dezmăţuri culturale. Ei sunt mulţi şi rezistenţi, dar numai împreună şi numai cu susţinerea voastră vom scăpa de acest flagel care ne macină pe toţi.

Noi, în cadrul Ministerului, am muncit din greu şi am onoarea să vă prezint astăzi Strategia Naţională pe Termen Lung şi Definitiv de Eradicare a Culturii în Republica Moldova.

Conform StraNTeLDECuRM, în cel mult 5 ani va exista un singur teatru. De ce avem nevoie de mai multe teatre? Avem un singur George Eminescu (poreclit Luceafărul) şi cred că ne ajunge un singur teatru. S-a decis ca restul teatrelor să fie transformate în cazino, hiper-mini-market , night-club sau WC public. Noi ţinem cont de nevoile oamenilor şi pe asta se bazează fiecare enunţ din Strategie.

Uniunile de creaţie vor fi interzise, pentru că ei, artiştii, când se adună mai mult de 4, sigur pun la cale vreun eveniment, iar cum bine ştiţi, la evenimentele lor nu se bea, nu se mănâncă şi nici nu se vorbeşte de bine despre ţară. Să nu mai existe aceste întruniri, ele deprimă poporul şi promovează valori, iar poporul nu are nevoie de valori, cum bine ştim. Noi nu vom lupta cu aceşti handicapaţi, pentru că suntem Oameni. Ei vor fi repartizaţi pe la fabrici, uzine, ministere şi alte instituţii unde nu vor avea voie să-şi folosească creierul şi în cele din urmă se vor vindeca. Ţin să menţionez că în ultimi ani, prin efortul comun al tuturor ministerelor, o mare parte din aceşti ignoranţi au plecat de bună voie din ţară sau chiar au murit, ceea ce nu poate decât să ne bucure, dar nu ne vom opri aici.

Cinematografia va fi interzisă. Festivalul Filmărilor de Nunţi şi Cumătrii va fi unicul eveniment, unde se vor aduna cei care ştiu ce înseamnă să faci filme optimiste, despre oameni fericiţi şi iubitori, despre noi începuturi, bogăţia tradiţiilor la moldoveni şi bunăstarea poporului muncitor.

Toate concertele se vor desfăşura în Piaţa Marii Adunături Naţionale. La vedere. Gratis. Muzicienii nu vor avea dreptul să ia bani pentru concerte pentru că „Arta aparţine poporului” şi de azi înainte, pentru combaterea sărăciei, fiecare pensionar va primi 50% din pensie în artă. Este un proiect comun al nostru, împreună cu Ministerul Pensionarilor Nemuritori.

Cuvântul TALENT (împreună cu toate derivatele) va fi introdus în lista înjurăturilor din limba română. Am angajat cei mai buni specialişti, sub conducerea Domnul Stati , ca să lucreze la noul conţinut al dicţionarului. Proiectul va costa 4.000.000 de lei şi va fi finanţat din bugetul de stat.

Vom promova oameni adevăraţi, Oameni săritori la nevoie, Oameni care sunt gata să îşi apere semenii cărora li s-a întrerupt brusc semnalul la telefonul mobil. Vom promova Oamenii defavorizaţi. Cei care nu pot cânta, dansa, scrie sau ceti nu vor mai fi neglijaţi. Oricine vrea, poate deveni Artist al poporului, pentru că poporul are dreptul să aibă artişti… cât mai mulţi… că doar pe bună dreptate se spune că suntem un popor muncitor, talentat şi bun la suflet.

Ministerul are muţi duşmani, iar cultura are mulţi prieteni, ei sunt printre noi. Da, da, unii sunt chiar aici, în Piaţa Marii Adunături Naţionale. Ei sunt greu de recunoscut, se camuflează în oameni normali, în haine călcate, paltoane gri sau geci albastre, dar de fapt uneltesc împotriva noastră şi a voastră.

Cinstiţi-vă naşii, beţi cu ei, pentru că nimic nu poate fi mai presus decât Omenia.

Vă felicit încă o dată pentru că votaţi corect, uitaţi repede, şi ştiţi puţine.

Vă mulţumesc pentru atenţie şi vă îndemn să învingem cultura din jur, iar pentru asta trebuie să începem cu noi înşine.

Viitorul este în mâinile noastre, să nu-l dăm celor care nu cinstesc prezentul.”

************

Este absurd ceea ce aţi citit mai sus. Dar eu aşa mă simt de ceva timp. Voi?

Musafir

#13 habar nu am

2012-02-18 16:19

Cine e acest Focsa si de ce e ministrul culturii?

Musafir

#14

2012-02-18 16:28

DEMISIA ministrului inculturii!

Musafir

#15

2012-02-18 16:53

Focsa, имей совесть!

Musafir

#16

2012-02-18 17:07

cer demisia lui Borea Focşa


Musafir

#17

2012-02-18 22:57

Un betivan nici intrun caz nu poate fi ministru
Rusine!!

Musafir

#18

2012-02-18 23:18

Ministrul culturii trebuie sa fie cult

Musafir

#19

2012-02-18 23:26

Focsa debil
o.brega

#20 Primul bilanț

2012-02-19 00:31

În 24 de ore am strîns 90 de semnături, nu e rău, dar, avînd în vedere că sub arcul de triumf am colectat într-o singură pauză de masă mai mult de 100 de autografe cu tot cu date de contact, acum se pare că trebuie să vrem mai mult sau măcar atît ;-)
Nu cumva semnatarii din stradă sunt și cei de pe net? Vreți să ne rîdă în nas impostorul și să ne acuze (justificat) de impostură?
Să fim rezonabili! Acest link trebuie transmis pe toate căile, blog, twitter, facebook sau alte rețele pe unde vă plimbați și exprimați ziua sau noaptea. Nu stați de-o parte, puneți umărul la demolarea unei stări de fapt revoltătoare, un nesimțit sfidează legea și evidențele, continuă să diriguiască dezastruos un domeniu sensibil în guvern și societate, cultura!

Musafir

#21 Re: Primul bilanț

2012-02-19 00:37


Musafir

#22

2012-02-19 00:38

demisia
vitalie sprinceana

#23 ?

2012-02-19 03:58

trebuie justificare mai acatarii. eu semnez cu conditia sa insiram cel putin 5 puncte. eu as sugera:
- trafic de influenta in favoarea unui consilier prins beat.
- aflare in stare de ebrietate la volan.
altele?

Musafir

#24

2012-02-19 07:39

focsa este o rusine pentru noi

Musafir

#25

2012-02-19 09:26

AFARA incultura din Ministerul Culturii!!!



Publicitate plătită

Vom expune reclama pentru această petiție în atenția unui număr de 3000 de persoane.

Aflați mai multe informații...