Salvati Calea Ferata Oravita - Anina

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Salvati Calea Ferata Oravita - Anina


Musafir

#1

2011-08-27 22:30

daca Cfr nu mai poate sustine acesta cale ferata sa incerce consiuliul judetean , nu este suficient cunoscuta , ar putea deveni unul din principalele zone de atractie ale judetului avand in vedere apropierea de cheile nerei

Musafir

#2

2011-08-31 11:27

Sa ramana!

Musafir

#3

2011-09-01 13:28

Asa cum este mentionat in prezentare, calea ferata Oravita-Anina se afla pe lista monumentelor istorice, iar noi avem datoria, pentru generatiile viitoare, sa tinem in viata aceste monumete. In plus, eu sunt inginer in domeniul feroviar si am un puternic sentiment de parere de rau ca azi calea ferata a ajuns sa fie numita doar "gaura neagra" a economiei romanesti si nu un motor al acesteia, cum ar trebui sa fie in orice stat civilizat si, mai ales, intr-un stat european.

Musafir

#4

2011-09-05 11:14

Este o zona superba!!!Peisajul este nemaipomenit pe acest traseu Oravita-Anina!Ideea de a se dezvolta turismul in aceasta zona este foarte buna si ar fi un castig atat pentru turisti cat si pentu tara.Cred ca ar putea fi o mare atractie turistica!

Musafir

#5

2011-10-07 01:23

Va multumesc pentru aceasta truda pe care o aveti in slujba unui biet norod care e obligat sa'si uite reperele istorice si devenirea,sufocare pe care o suporta de mai bine de 20 de ani,eu am vazut aceasta minune,Oravita-Anina,si stiu despre ce este vorba;vorbiti cu austriecii,nemtii,scandinavii,ei vor baga bani,am vazut asta la Muzeul Satului din Sighet,au restaurat pe banii lor un complex rural acolo,aici e ceva cu totul colosal,se vor pune nordicii la treaba,o sa vedeti;uitati de vanzatorii de neam si tara,care dupa '89 ne distrug in devalmasie,nu vor face nimic cei ce ne conduc,sunt doar niste alogeni care isi zic romani;cu strainii vom face treaba.Toate cele bune!

Musafir

#6

2011-11-13 17:09

pina nu este prea tirziu faceti propaganda in presa scrisa locala si centrala.Ideea traseului extins poate constitui un punct pe agenda electorala din 2012.Aviz amatorilor.

Musafir

#7

2011-11-27 19:31

zona este fantastica.
plimbarea cu o mocanita ar fi o experienta deosebita.
salvati Banatul montan

Acest articol a fost șters de către administratorul acestui website (Arata detaliile)

2011-11-30 13:21


Acest articol a fost șters de către administratorul acestui website (Arata detaliile)

2011-11-30 18:29


Acest articol a fost șters de către administratorul acestui website (Arata detaliile)

2011-11-30 21:31



Musafir

#11

2013-05-17 06:48

daca mai exista agentii turistice in banat ar trebui sa promoveze acest traseu( timisoara -oravita -anina si retur) si sa incerce accesarea unor fonduri europene pentru dezvoltarea turismului banatean , daca asteptam de la miticister rezolvarea acestei traseu -NICIODATA,NIEMALS,NIKAD,SOHA.

Musafir

#12

2013-05-17 17:36

cunosc istoria acestui traseu feroviar , cunosc implicatiile materiale ce se impun pentru mentinerea in stare functionala a infrastructurii si invit pe orcine doreste sa gasim o solutie pentru demararea unei activitati economice in zona care sa sustina cheltuielile necesare functionalitatii , acestui obiectiv .

Musafir

#13

2013-06-03 21:02

...

Musafir

#14

2013-06-27 13:23

Am semnat aceasta petitie pentru ca doresc una din frumusetile acestei tari sa se mai pastreze si pentru nepotii mei. Altfel degeaba am mai populat pamanturile astea numite ROMANIA ! Faceti toti ca noi primii 100 ai acestei petitii.

Musafir

#15

2013-07-14 04:59

doresc sa vizitez zona in scurt timp si voi comenta la intoarcere
IOAJĂ Constantin
Musafir

#16

2013-09-08 12:17

Recomand preluarea in administrare de o fundatie sau asociatie. Astfel motivatia pur comerciala nu o sa mai fie in prim plan.


Musafir

#17

2013-12-08 07:53

Sunt absolvent al Institutului Politehnic Traian Vuia din Timisoara -Fac. Constructii sectia Cai ferate drumuri si poduri specializarea cai feratepromotia 1979;
Ar fi pacat ca aceasta superba bijuterie a Romaniei sa se piarda prin vanzarea unor neaveniti
Propun infiintarea unei societati in parteneriat public privat in care asociatii sa raspunda in mod solidar cu administratorul ce va fi desemnat pentru desfasurarea activitatii de turism in special . EXCLUSA VANZAREA romii abia asteapta !
S. MAX

#18 URMEAZA FALIMENTUL? OLTCHIM LA FIER VECHI ... CU "DRUJBA" PRIN OLTCHIM.:

2013-12-08 20:01

#13: -

https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQXIB32rjtiQEey4e9VVB40cUmu...

Atentie, OLTCHIM - ARPECHIM in INSOLVENTA! Urmeaza FALIMENTUL?

SALVATI OLTCHIM - ARPECHIM!

SEMNATI APELUL PENTRU SALVAREA OLTCHIM:
http://www.petitieonline.com/salvati_oltchim_si_arpechim


Musafir

#19

2014-04-11 12:06

dl.Valeriu Tabara de la Tv R1 a realizat un reportaj pe CF Oravita-Anina.Cfr-istii trebuie sa o faca cunoscuta in toata tara.Va rog sa-l contactati pe dl.impegat RADU EUGEN din Gara Lisava.Si dl.ing.VIRGIL ILIE de la RegionalaCFR Timisoara calatori,este dispus sa ofere bani pentru mentinerea in exploatare a CF Oravita-Anina.olteanu danut din comanesti bc.

Musafir

#20

2015-03-26 15:02

Pacat ca se distruge si ce mai avem , putinul pe care il mai avem , si care nu a fost distrus.