Avem nevoie de moase!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Avem nevoie de moase!


Musafir

#1

2016-08-16 09:48

Ce se intampla in spitalele romanesti, la nivel general, este incredibil. In cele mai "bune" spitale din Bucuresti scrie pe toti peretii depsre importanta alaptarii in primele minute dupa nastere iar copilul ti-l aduc dupa cateva ore....ca au trebuit sa il inregistreze, sa faca diverse acte. Acest lucru si multe altele, ce tin de umanitate, empatie, minima igiena, chiar. Moasele care mananca seminte langa mama cu contractii la 30 de secunde... Este un cosmar, trebuie facut ceva.
Alexandra Dinca
Autorul acestei petitii

#2 Re:

2016-08-16 10:04

#1: -  

 Bună ziua,
Aveți perfectă dreptate. Lucram la soluții reale pentru a schimba astfel de experiențe pentru mame


Musafir

#3

2016-08-16 11:13

Pentru toate motivele invocate in ea!

Musafir

#4

2016-08-16 11:22

Am semnat pentru că mi-am dorit o naștere liniștită și intimă, dar sistemul public de sănătate din România nu mi-a permis. Îmi doresc să avem cât mai multe opțiuni pentru evenimentul nașterii.

Musafir

#5

2016-08-16 13:56

Am nascut cu moașă, iar experienta a fost minunata. M-a monitorizat in timpul sarcinii, a avut răbdare ca travaliul sa se declanseze de la sine si a vegheat discret, si foarte profesionist, toata nasterea. Am nascut intr-o poziție gravitationala, asa cum am simtit in acel moment. Cu perineul intact, iar recuperarea a fost foarte rapida si usoara. Copilul mi-a fost pus pe piept imediat dupa nastere si a rămas la sânul meu atât cat a dorit. Apoi alaptarea a decurs firesc. Sunt însărcinată cu al treilea copil, pe care il voi naște tot cu o moașă.

Musafir

#6

2016-08-16 14:36

Am semnat aceasta petitie pentru ca vreau ca tot mai multe mamici din aceasta tara sa nasca natural cu blandete si calm alaturi de o moasa.

Musafir

#7

2016-08-16 14:43

Sunt asistenta medicala si sunt de acord ca mamicile viitoare trebuie chiar la prima nastere dar si la urmatoarea nastere sa fie informate despre nasterea vaginala .Si informatiile bazate pe dovazi le poate prelua si de la moase.Succes.

Musafir

#8

2016-08-16 14:45

Deoarece am nascut un copil cu moasa. Si desi la al doilea copil am avut placenta previa, daca nu era necesara operatia de cezariana tot normal nasteam. Si este vorba despre anul 1990.
Nici un medic nu iti facea pe atunci cezariana, decat daca era neaparat necesar. Acum o nastere normala nu este recomandata, pentru ca nu este atat de costisitoare ca o cezariana.

Musafir

#9

2016-08-16 15:12

Ziua buna!

Am semnat aceasta petitie deoarece am nascut natural si fara epidurala in Germania, cu moasa. Iar moasa cu care am facut cursul penatal mi.a dat încredere in mine ca pot, deoarece femeile, in general, sunt facute sa poata si totul tine de cum e pregătit psihicul. 

Tatal meu, ginecolog fiind, mi.a recomandat insistent sa nasc prin cezariana (de care mie mi.e frica) deoarece cica sunt ingusta in bazin ....doctorita mea ginecoloaga m.a linistit ca nu sunt îngustă :)) 

Respect moaselor care arata resprect pacientelor!


Musafir

#10

2016-08-16 16:41

Avem mare nevoie de moase!!! Romania nu reprezinta normalitatea!!

Musafir

#11

2016-08-16 16:41

am semnat aceasta petitie pentru ca imi doresc, cand va fi cazul, sa nasc asistata de o moasa, acasa.

Musafir

#12

2016-08-16 16:53

Bună ziua, numele meu este Silvia Tudor,am semnat aceasta petiție pentru ca susțin aceasta cauza. Am nascut în Buzău și mulțumesc lui Dumnezeu ca am avut ajutorul unei moașe super . Din păcate în vechea maternitate, omenia se plătea, dar nu toți angajații au fost așa, o apreciez pe doamna Melania Tudose pentru tot ajutorul oferit, va rămân veșnic recunoscătoare și sper ca la al doilea copil tot dumneavoastră sa îmi fiți alături. De la mama la mame va indemn sa semnați aceasta petiție!

Musafir

#13

2016-08-16 17:16

Da. Semnez această petiție pt ca moasele te ajută mult în spital. Au avut multă răbdare în ceea ce mă privește
Dana Sacalov

#14

2016-08-16 18:04

Am semnat pentru ca, inainte de a naste, doamna Mariana a fost alaturi de mine. M-a pregatit psihic si fizic pentru ce urma sa se intample, m-a linistit desi inima mea era cat un purice. Doamna Mariana cred ca iese la pensie anul acesta. Este nevoie de moase ca dansa in continuare! 


Musafir

#15

2016-08-16 19:25

Perfect de acord.
ana maria
Musafir

#16

2016-08-16 19:29

Momentan lucrez ca si moasa,intr un spital londonez. Desi mi a luat aproape 6 ani ca sa ajung aici, as veni oricand acasa; numai sa fie conditii decente atat pentru mama ,cat si pentru personalul implicat in ingrijirea ei- asta implica desigur recunoasterea profesiei de moasa. In Uk se pune accent pe alaptarea in prima ora de viata; skin to skin si multe altele. in travaliu e o moasa la o pacienta; doctorii sunt chemati doar in cazuri de urgenta; se lucreaza in echipa- se poate si la noi; trebuie un pic de bunavointa si fonduri pt  facilitarea diferitelor cursuri necesare moaselor


Musafir

#17

2016-08-16 19:29

Am semnat , pentru ca se precizeaza destul de clar , ca se urmareste ca orice mamica sa fie ajutata de moasa in asa fel , incat sa fie mandra de statutul ei de mama si sa fie ajutata pentru a aduce pe lume un copil sanatos , in conditii optime

Musafir

#18

2016-08-16 19:56

Motivul pt care am semnat aceasta petiție este următorul :eu am născut al doilea copil în Scoția!! Aici, monitorizarea sarcinii și a copilului după naștere este treaba moașei!! Ea îmi făcea toate analizele, întâlnirea cu doctorii care mi-au făcut cezariana tot de ea a fost făcută!! După naștere, acasă, a venit moasa sa vadă copilul după prima noapte acasă, la doua zile a venit acasă pt a-mi tăia copcile!! Mi-aș dori ca toate mămicile sa aibă parte de atenția de care am avut eu din partea moaștelor, în cel mai frumos moment din viata lor!! Lucrul care m- a surprins cel mai mult este ca lunar vine acasă un health visitor care îmi cântărește copilul și ma informează cu tot ce tr sa știu plus îmi programează vaccinarea copilului!! Oricând o pot suna și vine acasă sa vadă fetita!!! Vreau sa specific și faptul ca nu am "premiat" nici o moasa, asistenta sau medic!!! Nu m-am simțit nedreptatita sau umilita pt ca sunt străin!!!

Musafir

#19

2016-08-16 20:12

Este nevoie de moase ,acele persoane calde,atente si special pregatite pentru mamicile care si doresc sa nasca intr un mediu liniștit si pe maini bune. Nu ar mai exista stres fetal si alte prostii inchipuite de doctorii care se grabesc sa forteze biata femeie care poate e la prima naștere. ....sunt multe de spus. ... Doamne ajută sa avem moase cat mai multe!!

Musafir

#20

2016-08-16 20:48

Pe mine m-a ajutat foarte mult la nastere moasa atunci cand dna dr ginecolog a iesit din garda si s trebuit sa mearga acasa avand in vedere ca nu nasteam. Moasa respectiva a stat ore in sir langa mine, m-a indrumat ce sa fac astfel incat durerile nasterii sa fie cat mai suportabile. O doamna deosebita, ca de alfel si medicul meu ginecolog!

Musafir

#21

2016-08-16 20:51

Pentru ca fetița mea a fost alăptata pana la 1 an și 4 luni cu care am parcurs inclusiv diverificare datorita unei moașe care ne-a ajutat enorm în toate momentele delicate ca tânără mama/ familie

Musafir

#22

2016-08-16 21:21

Pentru ca este nevoie de moase competente.

Musafir

#23

2016-08-16 21:28

Am născut de 2ori fără sa cunosc o moasa. Stiam ce e doar din povestile mamei. Nu e corect.

Musafir

#24

2016-08-16 22:22

Pentru ca asa este normal dacă dorim să avem un sistem medical sănătos.

Musafir

#25

2016-08-17 04:56

Pentru toate motivele descrise si pentru ca asa e normal. Ce se intampla acum e anormal.