SĂ OPRIM îndatorarea ieşenilor de către primărie!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția SĂ OPRIM îndatorarea ieşenilor de către primărie!


Musafir

#26

2016-08-10 16:43

Nu e cinstit si drept fata de ieseni, trebuie ascultata vocea iasului!

Musafir

#27

2016-08-10 20:27

Ehehei,cat asfalt si cate pavele au pus pe hartie nu ne ajung ani de viata sa masuram si sa numaram.....e fleac ce spuneti...sunt strazi care figureaza ca au foast reparate,asfaltate,pavele pe trotuare de 3 sau 4 ori dar de fapt nu ...

Musafir

#28

2016-08-12 08:23

Pentru Ieseau din mine
vizitator

#29 autobuze rezerva

2016-08-13 19:48

Nu ar fi mai bine sa luam creditul cat mai rapid si iesenii sa poata circula cu cele 70 autobuze disponibile imediat, apoi cu fonduri europene sa mai luam inca vreo 70-100. Apoi sa folosim 60-70% din parcul auto si restul sa fie de rezerva. Nu considerati ca in acest fel, avand autobuze rezerva si reparatiile, implicit transportul in comun va fi de calitate?


Musafir

#30

2016-08-15 07:40

Prostia si incompetenta "guverneaza" targul asta de prea multi ani ! Cum poate cineva sa faca un imprumut in numele meu ? Cine / ce ii da acest drept

Musafir

#31

2016-08-17 06:36

Nu sunt de acord cu indatorarea iesenilor de un neica-nimeni ajuns din eroare primar ,fara consultarea cetatenilor printr-un referendum local ca in tarile civilizate.Daca proiectul esueaza si investitia este nerentabila cine suporta imprumutul si dobanzile tot iesenii ,indiferent daca au fost ,sau nu de acord cu acest imprumut.Asa a facut si predecesorul lui Ghita nichita (Mihaita)cu RAJAC si statia de epurare,de am ajuns sa platim cea mai scumpa apa din Europa si apa pluviala . .De ce nu faceti proiecte europene ptr. atragere de fonduri europene nerambursabile,va spun eu ,fiindca nu se poate fura,si vreti sa castigati alegerile parlamentare cu praf in ochii iesenilor .Ce te recomanda ptr functia de primar Chirica ,iti spun eu -doar nimica taiat in 4,uite la zona Tatarasi -aici se vede incompetenta ta 100%.

Musafir

#32

2016-08-17 20:49

Pentru ca sunt un iesean adevarat caruia ii pasa de ce se petrece cu acest oras frumos care e pacat ca-i locuit si mai ales condus de niste nenorociti niste infractori ca Chirica si altii care ar trebui sa fie dupa niste gratii si nu la conducerea acestui oras.LASATI ORASUL IESENILOR!

Musafir

#33

2016-08-22 20:30

Iasul trebuie sa fie un oras competitiv si rentabil nu o localitate indatorata

Musafir

#34

2016-08-29 08:42

Aici e o problema de inteligenta. Conducerea nu are oameni capabili sa susțină un sistem. Corupția mafia și nepotismul a încetinit dezvoltarea. Oricine poate lua credit. Dacă aduce valoare este ok, modernizează sistemul, aduce turiști, mai diminuează congestia etc. Acum ca nu sunt buni manageri, aici trebuie susținut concurs. Nici PNL nici PSD nu au capacitate. Trebuie reforme. Majore. Creativitate.

Musafir

#35

2016-08-31 15:43

PSD=sa furam sa ne fie noua bine

Comisionul pe 'achizitie' e deja 'incasat'


Musafir

#36

2016-09-01 09:48

Sună bine acest fel de comunicare cu cetățeanul.
Dar oare ce aveți de gînd cu orașul acesta să faceți că este plin de gunoi și toxicitate,?.
Unde sunt bani de la RATP care sau cîștigat pînă acum.

Musafir

#37

2016-09-01 09:48

Pentru romani, cei care sufera din cauza deciziilor înapte ale celor care vor avea doar beneficii facand asta.

Musafir

#38

2016-09-02 18:52

Sint cetatean ONEST si imi iubesc orasul si cetatenii....sintem in UE si MERITAM sa avem un trai decent.
doina
Musafir

#39 Meritam sa circulam decent

2016-09-11 15:45

Circul in fiecare zi pe traseul nr 27 si, de-a lungul timpului, am trecut prin multe, multe, multe momente umilitoare. Incepand cu acele maxi-taxi in care calatoreai aplecat pana spre 90 de grade...continuand cu mersul pe scara sau chiar, de multe ori, nereusind sa urc in autobuz in statia de la Selgros. In fiecare zi este un stres imens, pe care nimeni, evident, nu mi-l deconteaza, "vine la timp?", "voi reusi sa urc?" (ca sa fiu corecta, precizez ca este vorba de perioada anului scolar). Sa gasesc un scaun liber e o sarbatoare...Mi-am pierdut speranta ca voi apuca ziua sa circul cu placere si intr-o stare de normalitate in autobuzele din tara mea, Romania.


Musafir

#40

2016-09-12 19:35

Stop incompetenței.

Musafir

#41

2016-09-13 04:34

Dacă putem optra,de ce nu fonduri europene??

Musafir

#42

2016-09-13 18:39

Pentru aceasta petitie trebuie platit?

Musafir

#43

2016-09-14 13:47

pentru a nu se risipi bani inutil

Musafir

#44

2016-09-15 12:38

Iasul a ajuns o rusine de oras cu un trafic infernal, spatii care numai verzi nu se pot numi, poluare, praf si multe proiecte prost gandite, incepute si nefinalizate. Pana si in orasele invecinate mai mici populatia poate beneficia de autobuze cu AC, spatii verzi si locuri de joaca pentru copii. Spre exemplu in Vaslui nu exista petic de spatiu verde care sa fie uscat, totul este irigat, soselele sunt maturate, iar transportul in comun este la nivel european. Pana cand nu va fi inlaturata culoarea rosie iar populatia batrana se va mai risipi nu vad un viitor prea stralucit pentru acest oras care mai mult involueaza decat evolueaza.


Musafir

#45

2016-09-15 17:35

pt. dezbatere publica anterior imprumutarii banilor asa este corect fata de alegatori. Pana la urma noi vom suporta costul creditului prin impozite si taxe platite macar sa stim pe ce dam banii.