Examen National

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Examen National

Gabriela Dima

#2176 Semnati aceasta petitie de fapt !

2016-06-29 15:00

www.petitieonline.com/petitie_pentru_pastrare_a_rezultatului_3_la_en_matematica

Va rog sa semnati aceasta petitie pentru a sustine adevarul si valoarea, nu nonvaloarea. Neatentia se penalizeaza. Daca ar da ministerul toate exercitiile grele, atunci nu ati mai lua nici 6. Asa ca nu mai pretindeti ca din cauza unei banalitati, nu intrati la liceu. Ei bine, probabil ca nu era o banalitate ,ci voi ati tratat-o asa.. deci, vina voastra. Cat despre grafic, era clar 3 raspunsul final. Se poate observa in argumentele petitiei mele ! !!! Va invit sa semnati petitia si m-ati putea ajuta enorm cu un SHARE. Dupa, cand cei cu 8 vor avea note mai mari decat voi, tot voi veti fi cei care vor regreta pentru ca prostia primeaza si nu eticul.-=-

Un elev de clasa a 8 a

#2177 Re: Re:

2016-06-29 15:00

#2126: Andreea - Re:  

 Ai trecut si de bac? Legenda contrazice graficul. Nu era neaparat sa fie scrise si notele pe care le-au luat elevii de 9 si 10. Diagonala nu este tot acelasi lucru cu diagrama si trebuie nu se conjuga trebuiau. Succes la bac.


Musafir

#2178

2016-06-29 15:00

Ma simt nedreptatit, au am pus raspunsul corect 8, asa cum au pus majoritatea colegilor mei, Ca sa nu ma certe mami, am mintit-o si i-am spus ca am pus 3. De ce va jucati cu sentimentele si trairile noastre, am stat un an de zile stresat pentru a rezolva cat mai corect subiectele si ne trezim ca unii isi bat joc de munca noastra si a parintilor. Sunt tare trist.

Musafir

#2179

2016-06-29 15:00

DACA VA UITATI LA SUBIECTUL DAT ANUL TRECUT ESTE APROAPE IDENTIC EX 6. NU INTELEG CARE E PROBLEMA CU DIAGRAMA AIA TAMPITA SI DE CE ATAT DE MULTI ELEVI SE SIMT ASA DE "NEINDREPTATITI" 

PLUS CA DUPA CUM AU JUDECAT EI NOTELE NU SUNT DE LA 1-10 CI DE LA 0-8... UNDE E LOGICA?!

DIAGRAMA ESTE CORECTA SI PETITIA ASTA NU-SI ARE ROSTUL. ORICUM UN RASPUNS GRESIT NU POATE FI VALIDAT INDIFERENT DE INTERPRETARI.


Musafir

#2180

2016-06-29 15:00

Ambiguitatea nu este la elevi ci la minister!
Profesor de mate

#2181

2016-06-29 15:00

Este rusinos la ce se preteaza parintii acestor copii. Eu am stat de vorba cu elevii mei si au recunoscut ca NU au fost atenti si ca abia si-au dat seama ca raspunsul corec era 3 elevi


Musafir

#2182 Re: Vreti puncte pe faptul ca nu sitit sa cititi un grafic?

2016-06-29 15:00

#2109: Vai vai - Vreti puncte pe faptul ca nu sitit sa cititi un grafic? 

 Coloanele = elevii, exact; iar pe axa verticala sunt notele. Asta inseamna ca la nota 5 -> 8 elevi.

Evident si banal.

Daca aplicam legenda, raspunsul este 8.

 


Musafir

#2183

2016-06-29 15:00

diagrama neclara
Gabriela Dima

#2184 Adevarata petitie ce ar trebui semnata

2016-06-29 15:01

www.petitieonline.com/petitie_pentru_pastrare_a_rezultatului_3_la_en_matematica

Va rog sa semnati aceasta petitie pentru a sustine adevarul si valoarea, nu nonvaloarea. Neatentia se penalizeaza. Daca ar da ministerul toate exercitiile grele, atunci nu ati mai lua nici 6. Asa ca nu mai pretindeti ca din cauza unei banalitati, nu intrati la liceu. Ei bine, probabil ca nu era o banalitate ,ci voi ati tratat-o asa.. deci, vina voastra. Cat despre grafic, era clar 3 raspunsul final. Se poate observa in argumentele petitiei mele ! !!! Va invit sa semnati petitia si m-ati putea ajuta enorm cu un SHARE. Dupa, cand cei cu 8 vor avea note mai mari decat voi, tot voi veti fi cei care vor regreta pentru ca prostia primeaza si nu eticul.';';


Musafir

#2185

2016-06-29 15:01

am semnat petitia dat fiind faptul ca reprezentarea grafica este total ambigua, in plus, patratul hasurat indicind numarul de elevi poate fi un indiciu care sa conduca spre rezultatul 8 elevi.

Musafir

#2186

2016-06-29 15:01

Daca elevii, conform legendei sunt cu negru, barele negre cad pe OX, rezulta ca notele sunt pe OY. Rezulta raspunsul corect este 8 elevi.

Mr.J

#2187 Re: Re:

2016-06-29 15:01

#58: - Re:  

 Sa puna mana sa invete blablabla....Legenda acelui ex. spune nr elevi ca este cu negru ...pana acum aia prosti sunt doar aia care au semnat sa ramana 3 sau anti-petitia fmm


Musafir

#2188

2016-06-29 15:01

Inaceptabila este aceasta revolta complet nefondata. Mi se pare umilitor ca s-a ajuns in punctul in care contestam claritatea unui exercetiu banal, ce are, de altfel, un enunt suficient de precis, doar pentru a gasi o justificare a incapacitatii elevilor de a citi/intelege un grafic. Pregatirea pentru acest examen nu ar trebui sa se rezume la o fuga continua dupa  note, la fel cum nici anii de scoala nu ar trebui sa fie una. Faptul ca acesti copii nu stiu sa rezolve acest exercetiu ar trebui sa va ridice niste semne de intrebare, stimabili parinti care va bateti cu pumnii in piept ca subiectul este gresit . Mai mult decat atat, daca inca sunteti ferm convinsi ca aceasta petitie este una legitima, va rog sa va uitati la Sesiunea din 2015 gasita intr-o culegere de pregatire pentru  acest "controversat" examen national, care contine un exercetiu ce se bazeaza pe o diagrama identica.


Musafir

#2189

2016-06-29 15:01

Majoritatea au scris 8 # 3 acum.sper ca se va lus in considerare

Musafir

#2190 Re:

2016-06-29 15:01

#30: student -  

 Poate nu a luat nimeni 9 sau 10. Nu se specifică. Iar 0 este punctul comun. La fel de bine nu exista nici elevul 0.

Andrei02

#2191 mesaj

2016-06-29 15:01

 nu este corect deloc.. adica cei care au facut bine primesc ceva ? Nu..  adica cum sa se puncteze ambele varianta ?nu e faza ca era ambigua cerinta era foarte logic si foarte evident !!!! cum sa primeasca la fel punctele un elev care a raspuns gresit cu unu care a facut corect ? Cum?? Prin punctele alea se face evidenta dintre cei care au fost atenti si care nu .. de ce sa dea la cei care nu au facut binr 0.5 si la ceilalti care au facut bine nimic ? Ei raman asa ? Da este posibil asa ceva  ? 

Da stati putin fratilor ..  ori sa dea la toti cate 0.5 din oficiu in plus ori sa nu dea la nimeni..  nu a fost nicio greseala era cat se poate de evident  !!!

Gandire

#2192

2016-06-29 15:01

Nu este vorba de logica aici, este vorba de exact ce ti-a spus exercitiul si anume legenda, care spune ca sunt notati cu negru numarul de elevi. In mod normal cei care au scris 3 ar fi trebuit sa le depuncteze, pentru ca ei nu au respectat cerinta, chiar daca nu exista note de la 0 la 8. Asta e graficul, in ciuda faptului ca are dificultati ale conceptului!


Musafir

#2193 Sunt de accord

2016-06-29 15:01


Musafir

#2194 Re: Re: Semnati petitia adevarului !

2016-06-29 15:02

#2101: - Re: Semnati petitia adevarului !  

Prostia e doar a celor care sustin aiureala asta de "petitie". A celor cu doi neuroni, ambii pe banca de rezerve.


Musafir

#2195

2016-06-29 15:02

sincer,acesta petitie,mie mi se pare o prostie.....pentru ca pana la urma raspunsul care este pe barem este 3,deci acesta este raspunsul corect....din cauza neatentiei s-a gresit......foarte multi parinti a caror copii "de nota 10" au gresit nu pot accepta ca si cei de 10 pot gresi
nu mi se pare corect sa se accepte un raspuns gresit ca fiind corect deoarece "foarte multi au gresit acolo".....spre exemplu cei care au scris corect ,nu pentru ca au ghicit....ci pentru ca au stiut,vor fii neindreptatiti.....daca eu am 8.5 pentu ca scris corect si celalalt are 8.0 pentru ca a gresit diagrama,insa el are o medie mai mare pe cei 4 ani el va intra in locul meu la liceul unde dorim sa mergem amandoi si nu este corect.....

sandra

#2196 Re: Re:

2016-06-29 15:02

#700: Cora - Re:  

 daca stau bine sa ma gandesc esti clasa a 8-a , daca sunteti o generatie de inculti , asumati-va asta , nu stiti sa cititi un grafic si mai aveti si tupeu ! nu meritati nimic


Musafir

#2197 Re:

2016-06-29 15:02

#2151: -  

 nu s-a urmarit sa se faca diferenta in functie de valoare...ci de atentie...de parca ar fi examen de logica ..nu de mate...iar punctajul, 5 puncte????

Anonim

#2198

2016-06-29 15:02

Ministerul trebuie sa ia in calcul un singur raspuns corect care era destuld de clar adica 3 elevi


Musafir

#2199 Re:

2016-06-29 15:02

#2179: -  

 Tu sa taci ca nu ai habar!!

Filotti Liviu
Ploiesti

#2200 Re: Re:

2016-06-29 15:02

#1134: - Re:  

 Nu "va fii" asa niciodata. Eventual va fi...