Examen National

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Examen National

Patrick Bateman

#1826 Re: .

2016-06-29 14:18

#1801: -  

 Respect.


Musafir

#1827

2016-06-29 14:18

Pentru ca nu e clar enuntul facut de voi
Mihaela

#1828

2016-06-29 14:18

Beti un pahar cu apa si linistitiva ca veti lua nota pe care o meritati

scz bro

#1829 Re: Re: Fmm

2016-06-29 14:18

#1803: Iwjsujehsh - Re: Fmm 

 da... Intradevar... Au stiut sa vada ca notele sunt de la 0 la 8


Musafir

#1830

2016-06-29 14:18

am semnat aceasta petitie deoarece am dat si eu evaluarea nationala si nu mi-as dori sa pierd 5 puncte pentru o greseala a ministerului.

Musafir

#1831

2016-06-29 14:18

Depinde cum privești,dar si eu am spus 8 ca fiind corect!

Musafir

#1832 Re: aveți dreptate, nr de elevi era indicat în interiorul graficului

2016-06-29 14:18


Musafir

#1833

2016-06-29 14:19

Deoarece s a facut o nedreptate la adresa copiiilor care au dat examenul.

Musafir

#1834

2016-06-29 14:19

Elevii nu au fost învățați sa interpreteze grafice.

Musafir

#1835 Re: Wow

2016-06-29 14:19

#1756: Cineva care știe că nu există nota 0 - Wow 

 cat de frustrat poti sa fii incat sa ii faci pe toti cei din jurul tau prosti. Ganditi cei care ii faceti pe ceilalti cu raspunsul 8 inculti ingrati lipsiti de logica  si pe langa ca nu au mai vazut matematica daca tot suntem asa de prosti si habar nu avem matematica de ce va temeti ca am facut subiectele 2 3  corecte in asa fel incat sa va luam locul la liceu in plus daca tot sunt asa de idioti ce sanse avem avea doar cu 50 de sutimi in fata voastra

Exista un Dumnezeu

#1836

2016-06-29 14:19

Asta este adevarata nota de la evaluare nu din generala. Credeati ca santeti cei mai bumi?


Musafir

#1837

2016-06-29 14:20

Subiectul respectiv a fost conceput de un tampit! In mod sigur neprofesionist si ca sa incurce! Graficul ar trebui sa reprezinte o centralizare a unor rezultate. Ori aici e loc clar si de altele! Spre exemplu copiii care au obtinut nota 3... Apoi reprezentarea, notele doar pana la 8 si numarul copiilor pana la 10! Un cretin!
Gabriela Dima

#1838 Semnati petitia adevarului !

2016-06-29 14:20

www.petitieonline.com/petitie_pentru_pastrare_a_rezultatului_3_la_en_matematica

Va rog sa semnati aceasta petitie pentru a sustine adevarul si valoarea, nu nonvaloarea. Neatentia se penalizeaza. Daca ar da ministerul toate exercitiile grele, atunci nu ati mai lua nici 6. Asa ca nu mai pretindeti ca din cauza unei banalitati, nu intrati la liceu. Ei bine, probabil ca nu era o banalitate ,ci voi ati tratat-o asa.. deci, vina voastra. Cat despre grafic, era clar 3 raspunsul final. Se poate observa in argumentele petitiei mele ! !!! Va invit sa semnati petitia si m-ati putea ajuta enorm cu un SHARE. Dupa, cand cei cu 8 vor avea note mai mari decat voi, tot voi veti fi cei care vor regreta pentru ca prostia primeaza si nu eticul....................


Musafir

#1839 Re: Evaluarea nationala

2016-06-29 14:20

#454: Mădălina - Evaluarea nationala  

 Dacx sunteți proști și scrieți opt


Musafir

#1840 Re: Adevarata petitie ce ar trebui semnata

2016-06-29 14:20

#1791: Gabriela Dima - Adevarata petitie ce ar trebui semnata 

 

MEN adapteaza matematica "conditiilor locale romanesti"

Adica sa fie nevoie sa deduci si semnificatia axelor, inseamna diagrama clara ???

Care sunt dupa tine elementele suficiente sa deduci corect semnificatia axelor ???

Faptul ca pe una sunt 10 puncte ? Daca n-ar fi fost note de 9 si 10 ar fi acelasi lucru ?

In mod clar, este un caz particular fara sa aiba rol de problema generalizabila, cu privire la interpretarea unui grafic.

Ce s-a verificat de fapt ? Capacitatea elevilor de a intui semnificatia axelor ?

Asa cum este ea, diagrama poate fi interpretata intr-un fel sau complet invers.

Ia trimiteti problema in tari care nu dau note pana la 10, tot asa se vor deduce axele ?

Asta-i matematica noastra ? 

Avem la istorie si la geografie "conditii locale" Acum si matematica este adaptata "conditiilor locale" ???

 

 Ambele rezultate, 3 si 8, trebuie admise ca si compromis,  

dar prostii de la MEN trebuie sa plateasa.

 

Fratilor, sa aflam cine a gresit !!!


Musafir

#1841

2016-06-29 14:20

Este un examen. Intr-adevar, elevii buni trebuie departajati de elevii mai putini buni. Dar normal era sa departajeze un exercitiu mai greu. Atunci copilul stia exact :"Nu am facut acel exercitiu, nu merit nota mare", dar in aceasta situatie, unii elevi au pus chiar la nimereal raspunsul, iar altii, pur si simplu au vazut altfel acel grafic. De ce pe cele peste o suta de variante din culegeri era notat pe grafic exact care e axa cu elevii si care e axa cu notele, iar la examen au lasat acest amanunt la atitudinea elevului, care, de fapt, era poate cel mai important? Nu mi se pare corect ca un asemenea execitiu sa se faca departajarea. Nu toti gandesc la fel. Ne dorim sa se promoveze originalitatea, libertatea de gandire, si noi ii doboram cu un asemenea exercitiu de "atentie". Din cauza unui astfel de exercitiu, un copil pierde 5 puncte, puncte care ii vor lipsi pentru a intra la liceul dorit. Si ne mai intrebam dupa aceea, de ce elevii sunt asa inchisi si depresivi... Sunt de parere ca aceasta petitie ar trebui aprobata, deoarece nu toti care au pus a doua varianta sunt "prosti" sau "inapti" asa cum sunt catalogati acesti elevi pe retelele de socializare. Si, pe de alta parte, nu toti care au pus rezultatul 3, sunt elevi de nota zece. Oameni buni, va rog sa incetati cu aceasta ura. Repet, nu acest exercitiu trebuie sa faca diferenta. Nu-i mai necajiti pe copiii buni care au ales a doua varianta. Si voi, cei care ati pus varianta cu 3 la exercitiu si nu ati rezolvat corect sau deloc cerintele de la subiectul 3, nu va mai luati de cei care au facut totul corect, inafara de exercitiul 6, deoarece nu aveti acest drept.

Musafir

#1842 Re: Re: Re:

2016-06-29 14:20

#380: Ram - Re: Re:  

 Tu ai citit cerinta? Cerinta era in constradictie cu legenda

Fugi tare !

#1843 Re: De ce a pus acel patratel , care zicea ca jos sunt nr de elevi ? si nu a lasat gol ? sa nedam se

2016-06-29 14:20

#1808: Sa se puncteze si 8 - De ce a pus acel patratel , care zicea ca jos sunt nr de elevi ? si nu a lasat gol ? sa nedam seama. 

 Patratul indica faptul ca numarul de elevi este reprezentat cu barele verticale negre. Notele sunt pe axa x, cuprinse intre 1 si 10.


Musafir

#1844 Re: Re: Re: Re: Inadmisibil modul vostru de gandire. nu exercitiul ala de clasa a 4a

2016-06-29 14:20

#881: - Re: Re: Re: Inadmisibil modul vostru de gandire. nu exercitiul ala de clasa a 4a 

 E adevărat că notele sint de la 1 la 10 si ai putea spune că axa orizontală sint notele dar de unde știm că nota maxima nu a fost 8 și s au prezentat 10 elevi.Nu s a precizat asta.


Musafir

#1845 Re: Re: Esti un incult!

2016-06-29 14:20

#1792: - Re: Esti un incult!  

 Nu ma cunoasteti , deci nu vad rostul afirmatiei dumneavoastra. Sper totusi ca va veti da seama de raspunsul corect.
--totlafel--

Dan

#1846

2016-06-29 14:20

Priviti unde s-a ajuns. Ce inseamna aceasta "democratie" si mai ales ce inseamna internetul. Am ajuns sa realizam petitii online pentru reevaluarea unor subiecte ce s-au dat la un examen NATIONAL. Credeti ca acele subiecte au fost facute de oameni cu doua clase? Exact acelasi tip de diagrama s-a dat la simulare.Acolo de ce a fost atat de usor interpretabila? Pentru ca mentiona numarul de elevi ce au obtinut NOTA 10 iar pe grafic cifra 10 era doar pe axa X? Evident ca examenul trebuie sa fie ceva mai greu de at simularea, si cum v-a modificat putin cerinta si v-a pus sa va folositi mintea, cum ati dat chix! Oameni buni, am ajuns sa ne punem parintii/bunicii/fratii/surorile sa semneze cu ochii inchisi ceva NEDREPT! Va rog sa-mi spune-ti mie, PARINTILOR, cand erati la scoala gimnaziala sau chiar la liceu, aveati curajul sa intocmiti astfel de petitii daca vi se parea un subiect "ambiguu"? Va spun eu. Nu aveati curajul nici sa puneti la indoiala autoritatile care se ocupau de asa ceva.

Sunt de parere ca aceasta "democratie" i-a coplesit pe multi dintre noi si unii chiar au impresia ca li se cuvine totul. Treziti-va la realitate cetateni! Promovati corectitudinea!

G

#1847 Re:

2016-06-29 14:20

#1817: -  

 tu chiar esti prost sau te prefaci? subiectul nu este ambiguu deloc. daca nu esti in stare sa citesti o diagrama , nu comenta,


Musafir

#1848

2016-06-29 14:20

Am semnat aceasta petitie, deoarece diagrama nu a fost corect inteleasa si m-a dus in eroare ! Sper ca va fi tot acelasi punctaj indiferent daca raspunsul era 8 sau 3 :) .

Musafir

#1849

2016-06-29 14:21

Nu mi se pare corect pentru cei ce l-au facut corect sa se puncteze ambele raspunsuri, ce era greu de inteles ca notele sunt de la 1 la 10 nu de la 0 la 8?


Musafir

#1850

2016-06-29 14:21

Pt ca m-a obligat cnv care se uita la pll si e ft desteapta si merita da tiganii dreacu !