Instituționalizarea Casei Regale a României - un act de dreptate


Musafir

#176

2016-07-26 18:15

Am semnat aceasta petitie pentru ca ,cred cu tarie in monarhie. Traiasca Regele!

Musafir

#177

2016-07-26 20:36

Cred in dreptate.Si mai cred ca niciodata nu este prea tarziu ca sa o afli.

Musafir

#178

2016-07-29 11:55

Burebista nu a fost„președinte ”când a unit triburile ,formând statul Dac.Decebal a preferat sinuciderea decât să-și vadă țara cotropită de romani,dar era rege,Mircea cel bătrân,Vlad Țepeș,Stefan cel Mare și Sfânt,Alexandru Ioan Cuza,domnitori,care și-au iubit țara și neamul,nu au vândut-o,nu și-au sărăcit poporul.Monarhia, prin regele Carol I,regele Ferdinand și Majestatea sa,regele Miha I,au muncit pentru prosperitatea României,I-au apărat demnitatea,independența, au transformat-o într-un stat modern respectat și demn.Urmărind evoluția țării mele de la 1945 în zilele noastre mi se umple ochii de lacrimi văzând cât a decăzut sub conducerea guvernelor trădătoare și incopetente,fără ca cineva să ia măsuri.Aniversare 10 Mai.

Azi, când 10 Mai comemorăm,
E zi de mare sărbătoare.
Și regilor noștri datorăm;
Respect,iubire și onoare.

Azi, Carol întâi,e-ncoronat,
Dar el iubind țara română,
Sub domnia sa a transformat,
Moșia noastră cea străbună.

Iar el a lăsat în urma sa
Un regat mândru și-nfloritor,
Nepotului drag ce-l va urma
La tron, pe marele domnitor.

E Ferdinand întregitorul,
Care-i un rege demn și loial,
Ce și-a iubit nespus poporul,
Luptând pentru al său ideal.

Cât în România a domnit
El a păstrat-o neștirbită.
Și mândră țara a înflorit,
De domn și neam fiind iubită.

El, un rege mândru și loial
Chiar religia sa și-a schimbat.
Căci avea un singur ideal:
Al său popor și al său regat.

După el regența a urmat,
Căci prințul Mihai era minor,
Când tatăl său,Carol ,a trădat,
Lăsând țara și al ei popor.

Urmat-au vremuri de restriște
Ce în țară urme au lăsat,
Dar creștea grâul pe miriște,
Și nu sta nimeni nemâncat.

Din acel septembrie patruzeci,
România avea un rege.
Chiar și-n timpuri de restriște,reci,
Se respecta a țării lege.

Însă, a-nceput urgia grea
Când în război și noi am intrat.
Pe front moartea oameni ucidea
Și toată țara a-ndoliat.

Cu credință în gând și suflet,
Războiul regele a oprit.
Mii de mame în al lor plânset
Și în rugăciuni l-au pomenit.

Dar dragonul roșu a trădat,
Forțând să abdice regele,
Care-n suflet țara și-a păstrat,
Suportând fărădelegile.

Chiar de acolo,de departe,
La al său popor el s-a gândit,
Că se zbătea în nedreptate,
De străini furat și sărăcit.

Astăzi,la ceas de sărbătoare,
Noi toți îți dorim : „să ne trăiești!”
Tu,rege mândru ca un soare,
În țara pe care o iubești.

Dar tu și-n istorie ai intrat
Demn ,cu fruntea ne-ntinată.
Și azi de popor ești așteptat,
Ca să-ți scapi țara, ce-i trădată!

Gabriela Zidaru


Musafir

#179

2016-07-29 13:10

Imi doresc o tara demna si respectata in Europa si in lume asa cum a fost in vremea parintilor,bunicilor si strabunicilor mei ,tarani liberi din tinutul Orastiei de care am fost si sunt mandra.Cred ca acest lucru este posibil doar printr-o reintoarcere in timp,la instaurarea monarhiei.Doamne-ajuta!!!!

Musafir

#180

2016-07-29 19:24

Ca orice om care doresc binele tarii mele, nu pot decit sa fiu de acord cu aceasta initiativa care, sa dea bunul Dumnezeu, sa fie un pas important catre revenirea Romaniei la normalitate, la demnitatea si prosperitatea pe care le-a cunoscut in timpul Regelui Carol I, a Regelui Ferdinand si al Reginei Maria dar s la dezvoltarea culturala si artistica fara precedent din timpul domniei Regelui Carol al II-lea. Si mai cred cu tarie ca Familia Regala si-a cistigat cu virf si indesat locul in societatea romaneasca actuala si respectul nostru al tuturora. Romania Rgeat! Asa sa ne ajute Dumnezeu!!!

Musafir

#181

2016-07-30 03:33

Nu mai vreau republica.TRAIASCA REGELE! TRAIASCA ROMANIA MARE
Mihaela

#182 PENTRU MONARHIE !

2016-07-30 04:16

Romania  si-a pierdut  demult  busola.  Degeaba este  "mandra   corabia", daca  nu-i  "mester  carmaciul" . TRISCA  REGELE !


Musafir

#183

2016-07-30 10:31

Din respect pentru Majestatea sa Regele Mihai!

Musafir

#184

2016-08-02 05:27

Este un act de reparatie istorica, pentru Casa Regala. Asa putem privi cu respect la Istoria Romaniei. Traiasca Casa Regala a Romaniei !!! Tanjesc dupa o monarhie constiutionala.

Musafir

#185

2016-08-02 20:10

Am semnat aceasta petitie din cauza nedreptatii facuta regelui Mihai cand a incercat sa se intoarca in tara dar Iliescu ia interziz pana prin 1995, din cauza ca ii era frica de posibila dosrinta a romanlor sa redevina un regat. Din pacate in prezent nu sunt sigur ca mai sunt prea multi oameni care si-ar dori, dar ma bucur ca inca mai sunt oameni care vor la fel de mult ca mine. Sper ca aceasta petitie va ajunge si la guvern, iar poate daca nu vom deveni regat, macar sa avem un referendum. Daca aceasta petitie nu va schimba ceva, poate va trebui sa iesim si sa facem protest in fata parlamentului. Daca se va organiza un referendum as vrea sa va rog oe cei care au citit aceast comentariu sa anunte lumea despre beneficiile unui regat. In prezent nu mai sunt prea multe regate: Japonia, Spania, Liechenstein, tarile scandinave (mai putin Islanda), Regatul Unit (daca va ramane unit), Arabia Saudita, etc. aceste regate nu sunt multe la numar, e chiar trist. Daca redevenim o regat, poate vom fi singurul regat din estul Europei, ar fi ceva super.

Musafir

#186

2016-08-03 17:23

Pentru Regele Mihai!Condoleante Familiei Regale!iImi iubesc Regele asa ne iubim tara.


Musafir

#187

2016-08-04 11:28

Traiasca Regatul Unit Român!

Musafir

#188

2016-08-04 11:49

Traiasca Regele!

Traiasca Romania!


Musafir

#189

2016-08-04 14:29

Iubesc Monarhia. Traiasca Regele!

Musafir

#190

2016-08-04 19:49

Doresc o schimbare....in bine....si cred ca numai Monarhia si Regele pot aduce Romaniei aceasta schimbare.Traiasca Regele si Monarhia.

Musafir

#191

2016-08-05 11:44

Este un act de dreptate făcut pt. țara mea.

Musafir

#192

2016-08-05 11:46

Doresc reîntoarcerea Casei Regale a României ca instituție în țara mea.

Musafir

#193

2016-08-05 14:32

Tara are Rege....jos republica bolsevica.....

Musafir

#194

2016-08-12 20:37

Trebuie sa luptam pentru a incerca sa redam Casei Regale a Romaniei pozitia meritata si orice pas repreinta o etapa parcursa spre acest tel.

Musafir

#195 PRIN INSTITUŢIONALIZAREA CASEI REGALE SUBORDONATĂ REPUBLICII, MONARHIA VA FI COMPROMISĂ ÎN ROMÂNIA!

2016-08-16 23:40

Este foarte greu pentru unii să priceapă că prin ACCEPTAREA celor din familia regelui ca să devină "CASA REGALĂ" o INSTITUŢIE ÎN SISTEMUL REPUBLICAN, ideea de monarhie in România e compromisă definitiv, aşa că este de neînţeles CUM vi se pare că MONARHIA AR AVEA VREUN CÂŞTIG prin înfiinţarea, prin lege, a unei institutii cu denumirea " CASA REGALĂ "...

Dacă nu intelegeţi MANEVRELE LUI DUDA cu politicienii, e clar!!!


Musafir

#196 MONARHIA VA FI ANULATĂ PRIN INSTITUŢIONALIZAREA CASEI REGALE SUBORDONATĂ REPUBLICII!!!

2016-08-16 23:41

Este foarte greu pentru unii să priceapă că prin ACCEPTAREA celor din familia regelui ca să devină "CASA REGALĂ" o INSTITUŢIE ÎN SISTEMUL REPUBLICAN, ideea de monarhie in România e compromisă definitiv, așa că este de neînţeles CUM vi se pare că MONARHIA AR AVEA VREUN CÂŞTIG prin înființarea, prin lege, a unei institutii cu denumirea " CASA REGALĂ "...

Daca nu intelegeţi MANEVRELE LUI DUDA cu politicienii, e clar!!!


Musafir

#197 Re: MONARHIA VA FI ANULATĂ PRIN INSTITUŢIONALIZAREA CASEI REGALE SUBORDONATĂ REPUBLICII!!!

2016-08-16 23:42

#176: -  

 

Este foarte greu pentru unii să priceapă că prin ACCEPTAREA celor din familia regelui ca să devină "CASA REGALĂ" o INSTITUŢIE ÎN SISTEMUL REPUBLICAN, ideea de monarhie in România e compromisă definitiv, așa că este de neînţeles CUM vi se pare că MONARHIA AR AVEA VREUN CÂŞTIG prin înființarea, prin lege, a unei institutii cu denumirea " CASA REGALĂ "...

Daca nu intelegeţi MANEVRELE LUI DUDA cu politicienii, e clar!!!


Musafir

#198

2016-08-18 06:59

Această lege este un favoritism, avem instituții care să ne reprezinte în afara țării, care să promoveze produsele românești și cultura română, nu mai avem nevoie de o alta care doar parazitează și beneficiează de pe urma bugetului de stat.


Apoi această ”instituție” se organizează și funcționează pe baza statutului proproiu și e finanțată de la bugetul de stat, adică poate spune că pentru a funcționa decent are nevoie de 5 milionae de euro și noi să plătim pentru asta, nici o instituție nu beneficiază de o astfel de facilitate!!!


Legea este incompatibilă cu Constituția fiindcă :


Art 1. (2) : Forma de guvernământ a statului român este republica. – în România nu există casă Regală!


Art 16 (1) : Cetăţenii sunt egali în faţa legii şi a autorităţilor publice, fără privilegii şi fără discriminări – aici se crează un favoritism acestei familii.


În aceleași condiții și noi putem să ne facem o casă regală și să cerem finanțarea, trebuie să avem aceleași drepturi și privilegii ca cetățenii, prin urmare ar trebui să avem parte de aceleași favoruri!


ARTICOLUL 47 (1): Statul este obligat să ia măsuri de dezvoltare economică şi de protecţie socială, de natură să asigure cetăţenilor un nivel de trai decent.
Prin această lege se întâmplă exact opusul, banii cetățenilor sunt cheltuiți ilegal și inutil!

Monarhia este un pas înapoi pentru România, iar cei care au promovat o astfel de lege sunt iresponsabili!


Musafir

#199 Re: Bună opinia

2016-08-18 07:03

#82: -  

O opinie bine argumentată, pertinentă!


Musafir

#200

2016-09-25 19:26

Consider ca este in sfarsit un prim pas important dupa democratizarea tarii noastre pentru recunoasterea rolului avut de catre Casa Regala in afirmarea potentialului romanesc in plan international si sustinerea morala a cetatenilor Romani in momentele grele la care am fost cu totii expusi prin experimentele politice din ultimii 69 de ani de la abdicarea impusa MS Regelui in 1947.