Cresterea baremelor de inaltime la admiterea in Politia Romana

Aurel

#1 Hai da-te draq....

2011-07-26 00:33

Hai sa fim seriosi....adica un politist cu 1,67 nu e la fel de competent ca unu de 1,70? si mai ales ca din academie ies "politisti de birou" asa cum zicea si parintele Pomohaci: a fi om e lucru mare, a fi domn e o intamplare, din care eu trag o concluzie : daca mama natura nu m-a ajuta numai cu 1,67 si eu vreu cu tot sufletul si dinadinsul sa am o cariera in acesta meserie, de sa sa nu o pot face? poate ma ajuta capul sa o fac de 10 X mai bine ca unu cu 1,70 , sau poate am mers de 2 ani la sala de forta + 1 an de Muay Thai(ceea ce inatmpator am si facut) si probabil sunt mult mai competent ca alti...pe care mama natura ia ajuta sa aiba un minim de 1,70...dar asta e...traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul....
P.S. am colegi la sala de Muay Thai care au 1,60 si "rup" pe oricare de pe strada de peste 1,80, iar la sala de forta (unde banuiesc ca merge multi pe pe aici) am multi prieteni mici de statura ca la forta sunt extra...asa ca din punctul meu de vedere nu cred ca conteza 2-3 centimentrii in + sau in - ...bineinteles ca nu putem avea politisti de 1,50 dar sa fim realisti, daca eu am 1,67 iar inaltimea minima e de 1,70 credeti ca nu as face treaba? sau credi ca eu(sau multi altii) nu si-ar fi dorit sa aiba acesta inaltime sa intre in cariera acesta? eu pur si simplu nu o duc rau din punct de vedere finaciar si nu vreu sa intru in politie pentru "salar mare" sau "spagi", insa chiar imi doresc cu tot sufletul sa am o cariera frumosa si respectabila, si credeti-ma ca am prieteni ai caror parinti stau foarte bine de acasa si anume cu laptarii, brutarii, peco-uri si supermarketuri , iar copiii lor sunt la scoli de politie din Campina si Cluj...cam asa sunt si eu, parintii mei au bani(nu ma laud , nu au foarte multi, insa multumitor) , am 1,67 si doresc sa fac o cariera demna si respectabila...insa mama natura nu m-a ajutat... asa ca doresc ca toti rautaciosii sa se puna in situatia noasta si sa mai judece odata...Cu adanca plecaciune, un tanar ce vrea o cariera in politie.
Va rog sa semnati petitia : http://www.petitieonline.com/inaltime_academia_de_politie_pentru_2012


Musafir

#2

2012-04-30 22:36

Trebuie!
Zed

#3

2014-12-20 13:48

Daca puneti asa mare accent pe inaltime, ce rost mai are inteligenta ? Pacat ca se pune asa mare pret pe inaltime si nu pe inteligenta, sunt mii de oameni ce lucreaza in politie, dar "redusi" in sensul ca habar nu au sa dezbata sau sa identifice ilegalitatile si marseliile din tara ! Luati exemplu din alte tari, unde totul merge asa cum trebuie ! 


Musafir

#4 Re: Hai da-te draq....

2014-12-20 13:51

#1: Aurel - Hai da-te draq.... 

 Foarte bine spus, Aurel ! Si eu cunosc oameni scunzi,dar care au o forta mare. Stii ce se spune : "Oamenii mici sunt si rai"

 


Musafir

#5 Re: Hai da-te draq....

2016-06-18 18:57

#1: Aurel - Hai da-te draq.... 

 

 

Asa e. Nu ar trebui sa se fie niste reguli asa stricte de inaltime. Eu sunt perfect de acord cu proverbul"esentele tari se tin in sticlute mici" deoarece sunt multe persoane scunde sau care nu depasesc media de inaltime si care sunt mai bine dezvoltate nu numai din punct de vedere al "creierului", ci si al"muschilor". De exemplu Jet Li. Faimosul actor si maestru in arta martiala Wushu are doar 1.68 dar poate bate mar tipi de 2m+. Jackie Chan are doar 1.73 si la fel si el poate bate aproape pe oricine indiferent cat de inalt este. Jean Claude Van Damme are doar 1.77 si a batut tipi de 1.95 sau chiar mai mult.Mike Tyson cu doar 1.78 a fost unul dintre cei mai scunzi boxeri la categoria grea si este considerat unul dintre cei mai buni boxeri din toate timpurile. Matt Serra(1.68, 78kg) este cel mai scund luptator de la categoria mijlocie din UFC.( Defapt era pentru ca nu mai activeaza in UFC acum)si a avut foarte putine infrangeri in toata cariera sa. Ilir Latifi(1.77, 85 kg) si Rousimar Palhares(1.73, 83 kg) sunt cei mai scunzi luptatori de la categoria semigrea din UFC, care s-au luptat cu tipi mult mai inalti ca ei si care i-au si invins. Ideea e ca forta si ambitia nu sunt determinate de inaltime iar un politist de 1.60 poate sa fie la fel de bun ca unul de 2m.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Musafir

#6

2016-09-15 20:57

E o mare prostie asta, nu vad la ce ajuta, cu ce te face mai destept inaltimea.. Ar trebui eliminat acest barem si sa se gaseasca altele mai importante !!
Marius

#7 te gasisi :))

2016-09-20 17:20

Asta e ceva gen "analfabeti cu 4 clase, angajati sa rupa oase" :)))

Loredana Pop

#8

2016-09-30 10:10

Asta cu petitia, du-te te rog frumos si fa-ti un control, vb serios. Cine crezi ca iti ia in seama voma ce ai scris-o ? Imi vine sa rad, esti tare ! 

Concurenta

#9

2017-05-05 17:39

Asta e o contrapetitie la cea care a adunat aproximativ 1500 de semnaturi,care face referire la revenirea la vechiul criteriu.. . Jalnic,pt cel care a initiat-o !! Ii este frica de competitie,cumva? Esti si destept daca ai inaltime de martian?? De ce nu1,90? Hai ca poti! Distruge concurenta,poate ai mai multe sanse!! Sa -ti fie rusine!!!