Ca să schimbăm TOTUL în Sănătate, e nevoie de TOȚI !


Musafir

#51

2016-02-14 20:15

Vreau sa mi practic meseria de.medic! Vreau sa mi consult pacientii in liniste, nu stresata ca nu se valideaza reteta si pacientul nu o poate ridica din farma.Vreau sa pot recomanda orice medicament...fara sa ma gandesc ca nu se compenseaza si poate pacientul nu si permite cumpararea lui....vreau sa i pot investiga cand consider...nu peste luni  de zile , cand e plafon...multe vreau...DA ,VREAU NORMALITATE ! Stefana Zamfir


Musafir

#52

2016-02-14 20:35

Pentru un mai bun management al sistemului medical din Romania.

Musafir

#53

2016-02-14 20:53

Am semnat aceasta petitie pentru ca lucrez in sistem, sunt asistenta medicala si munca mea este ingreunata djn cauza nefunctionalitatii sistemului...

Musafir

#54

2016-02-14 20:54

Bună seara!Observ că din ce in ce mai rău funcționează această țară.În loc ca aleșii acestei țări sa lucreze în slujba cetățenilor ei, văd că vrea să suferim pina o să murim nu mai avem speranță decît în Dumnezeu. Va scriu acest comentariu deoarece mă aflu într-o situație care necesit tratament permanent si obligatoriu deoarece am făcut transplant de rinichi de aproape trei luni si daca intrerup medicaţia risc să pierd rinichiul si să ajung din nou la dializă cea ce nu îmi doresc mai bine mort decît să mai ajung acolo de acea vă rog să faceți ceva cei ce puteți. Vă mulțumesc!!

Musafir

#55

2016-02-14 21:03

Sunt in asentimentul initiatorilor. Ca medic. Dar intr--adevar si pacientul e tot o victima , ca si mine. Jos calaii sistemului! Demisia incompetentilor!

Musafir

#56

2016-02-14 21:13

Ca sa incercam sa schimbam ceva si oricum daca nu facem nimic pentru noi nu o sa faca nimeni !!

Musafir

#57

2016-02-14 21:31

sa speram la mai mult bine asta imi doresc ptr toata lumea

Musafir

#58

2016-02-14 21:33

Pentru ca nu mai suport să vad cum aleșii acestei țări pur și simplu își bat joc de noi, ne pun pe drumuri și chiar nu le pasă de cetățenii acestei țări. În schimb ei beneficiază de totul in mod gratuit cazare, mincare, medicamente GRATUITEEE in schimb noi cetățeni care îi platim să fieacolo si sa ne ajute ei își bat joc de noi care suferim. Spunetimi vă rog ce o să fac eu un bolnav ci transplant renal de aproximativ trei luni dacă o să ajung să nu primesc medicamentele la timp? Nu își bat joc de două persoane si de mine ce am primit rinichiul cit si de maicămea pentru ca mi la dat?? Să le fie ruşineeee!!! Vă mulțumesc!

Musafir

#59

2016-02-14 21:37

Sunt bolnav de;diabet tip2,astm bronsic cronic,cardiac,hipertensiv,reumatism cervicaldorsal,,tromboflebita, cred ca ajunge sau sa mai adaug ca in aprilie 2015 am fost operat de neoplasm la colon descendent si am urmat 8 sedinte de citostatice? si am o pensie de 1000 de lei si cum ma descurc cu medicamentele?Cam asta e motivul pentru care am semnat petitia. Si cand vad ”alesii” din fruntea tari cum nu mai stiu ei prin ce metode sa isi mareasca veniturile in frunte cu ”mult iubitul” ”presedinte” cum toti toaca banii poporului ma apuca lehamitea si nu sunt capabil sa inteleg cum doar ei si iar ei sunt nemultumiti si vor mai mult si tot ei striga ca nu sunt bani pentru salarii,pensii pentru prostime dar pentru ei se gasesc tot felul de avantaje ”

Portite”


Musafir

#60

2016-02-14 21:55

pentru a intra in normalitate

Musafir

#61

2016-02-14 23:00

În Spania după ce ești consultat de, medicul de familie te duci cu cardul la farmacie și primești medicamente. La noi iti trebuie și cardul și reteta și carte de identitate și sa semnezi în patru locuri Prea multă birocrație! S-a făcut mare tam - tam în presă că s-au ieftinit medicamentele. Dar unele au dispărut fiind nerentabile iar altele nu mai sunt pe lista de compensate. Bătaie de joc!
Guest

#62

2016-02-14 23:25

Ce facem stam cate  doua trei ore la usi ca sa luam o hartie care nu o primeste următorul dr. pe motiv ca nu e buna mergem inapoi la dr.de fam. Mai stam o ora la usa si in final platesc analizele ca nu sunt fonduri sau ca pt sport nu se poate doar cu bani ca apare un diagnostic si după  aceea nu mai poate sa imi dea hartie la mana ca vezi ...sporturile se fac in cluburi particulare ....dar de ce nu sunt de stat ...nimeni nu mai intelege nimic din atatea hartii .Totul e vraiste in sistem .E blocat ...se aude pe holurile policlinicilor...


Musafir

#63

2016-02-15 04:38

Un sistem sanitar condus doar de oameni politici , care au doar drepturi si nu raspund de nimic , nu are cum sa fie viabil .

Musafir

#64

2016-02-15 04:42

Acest sistem informatic este o rusine . De azi voi renunta sa mai dau retete compesate , pierd mult prea mult timp .

Musafir

#65

2016-02-15 05:25

Sunt medic si vreau sa-mi exercit profesiunea pe care am ales-o.Nu mai vreau sa fiu functionar,It-ist,dispecer,etc.

Musafir

#66

2016-02-15 05:27

Sunt medic si vreau sa-mi exercit profesiunea pe care am ales-o.Nu mai vreau sa fiu functionar,It-ist,dispecer,etc.

Musafir

#67

2016-02-15 06:06

Eu personal nici până astăzi nu am primit cardul de sănătate. De ce?

Musafir

#68

2016-02-15 06:13

Pentru ca vreau sa nu mai fiu umilit in propria mea tara !

Musafir

#69

2016-02-15 06:28

Pentru o schimbare In bine si pentru trezirea la realitate .

Musafir

#70 card sanatate

2016-02-15 06:45

Nici pana in prezent nu am putut intra posesia cardului de sanatate.Si pt ca am card emis si neprimit,nu pot beneficia nici de adeverinta de asigurat.Imi poate spune cineva,de ce?Am facut sesizari la casele de sanatate de care apartin,nu am primit niciun raspuns... 


Musafir

#71

2016-02-15 07:02

Am semnat petitia pentru ca doresc sa redevin medic. Sistemul nu ma lasa sa-mi fac meseria. Nu sunt informatician, nu sunt jurist, nu sunt agent fiscal, nu sunt politist. SUNT MEDIC ! ASTA VREAU SA FIU !!!!
Alex

#72 Mambo No. 2

2016-02-15 07:12

Oare cine v-a prostit sa stati cu ochii dupa semnaturi?

Mambo No. 2

A little bit of Monica in my life
A little bit of Erica by my side
A little bit of Rita's all I need
A little bit of Otilia's what I see
A little bit of Sandra in the sun


Musafir

#73

2016-02-15 07:16

Lasati medicii sa fie medici, sa consulte pacientii si sa prescrie medicamentele pe care le considera eficiente pentru sanatatea pacientilor.
Medicii sunt platiti prost, mai prost decat politistii fara facultate.
Medicii au fost transformati in hartogari. Despre aceste programe informatice ce sa mai spunem. Ca tot ce este in Romania, se plateste mult pe ceva care este prost si mai mult nu functioneaza decat functioneaza.

Musafir

#74

2016-02-15 07:30

Poate se schimba ceva, in bine!

Musafir

#75

2016-02-15 07:50

Trebuie sa ne trezim odata,pacienti si medici!