Petiţie pentru ridicarea maşinilor parcate ilegal

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Petiţie pentru ridicarea maşinilor parcate ilegal


Musafir

#1

2016-01-31 12:51

M-am săturat ca ţara din care m-au gonit, printre alţii, criminalii de pe şosele, să fie mereu prima în Europa doar la ce e mai rău, printre care şi accidentele de maşini soldate cu daune de toate gradele. Iar când eram acolo, uneori simţeam că am nevoie de calităţile omului-păianjen, să urc pe ziduri, că pe trotuare nu mai aveam loc să circul. Pentru aceasta susţin orice iniţiativă de instaurare a ordinii şi respectului în trafic de către şoferi faţă de ceilalţi participanţi la trafic, şoferi şi/sau pietoni. Vă felicit pentru iniţiativă şi vă susţin din depărtare.

Musafir

#2

2016-02-01 07:05

Masina care incurca nu trebuie transportata sau depozitata, pana o revendica propietarul , mutata zonal , fara sa mai incurce , ridicate placutele cu numerele de inmatriculare , amenda cat mai mare si suspendarea dreptului de a mai conduce cel putin 2 luni , sanctiuni serioase ca altfel nu se face treaba !

Musafir

#3

2016-02-01 08:51

sa fie lege nu tocmeala!

Musafir

#4

2016-02-01 09:10

cind ies afara cu copilul de multe ori nu am pe unde sa merg..peste tot masini parcate ilegal!!!

Musafir

#5

2016-02-01 12:20

Sper ca prin aceasta initiativa, sa putem face un pas in fata in legatura cu problemele generate de soferii iresponsabili ca isi lasa masinile la intamplare. Sper doar ca legislatia si metodologia sa impiedice abuzurile.

Musafir

#6

2016-02-01 14:06

Prea multe masini lasate aiurea, ce au incurcat traficul, smecheri ce au coborat sa-si ia ceva, au pus pe avarie, si multe minute (sau chiar ore) transportul in comun nu a mai functionat. Desi am avut exemple in familie si intre prieteni, cand asa zisele firme, au ridicat din locuri de unde nu se indica parcare oprita, si nici nu incurcau (vezi intrat cu copilul la spital, de urgenta, si parcat regulamentar la o distanta mai mare de spital, doar sa nu incurce, masina ridicata si nici azi nu a fost prezentata foto, si inca se judeca). Dar doresc ridicarea CLARA, cu foto si motiv, iar amenzile pentru acest gen de bataie de joc a soferilor "smecheri" sa primeasca amenzi usturatoare, iar firmele ce ridica, daca fac abuz sa plateasca despagubiri pe masura
cristikc

#7

2016-02-01 14:11

Am publicat si foto si filmulete scurte, cu situatii in care "smecherii" au blocat traficul. Unul a fost in piata Obor, cand unul a lasat o masina, ce a blocat peste 2 ore tramvaiele si autobuzele, chiar langa noua hala, au sosit doua echipaje de politie, s-au uitat, au notat numarul masinii, si cam atat, nu au putut sa o ridice, iar noi am mers "obligati" pe jos, cei mai batrani au ramas si au asteptat in tramvaie. Acel sofer ce merita? Doar o mica amenda sau o mama de bataie sora cu moartea?

 


Musafir

#8

2016-02-01 15:31

Este inadmisibil ca într-o capitală europeană justiția să dea o hotărâre prin care să se interzică ridicarea mașinilor staționate ilegal. ȘI mai strigător la cer, este faptul că polițiștii nu aplică regulamentul rutier, în care există de zeci de ani sancțiuni privitoare la oprirea și stanționarea în locuri nepermise..

Musafir

#9

2016-02-01 20:17

Pentru respectarea codului rutier, fara alcool la volan si alte substante toxice! fara politisti bauti, drogati, corupti, violenti.

Musafir

#10

2016-02-02 04:50

Pentru ca nesimtirea nu are limite, legea nu este respectata si nici aplicata, si aici ma refer la toate categoriile de participanti la trafic, soferi, biciclisti, pietoni, atelaje hipo, mopedisti, etc

Musafir

#11

2016-02-02 21:43

Mi se pare de bun simt sa poti plati fara sa ti se ridice masina dar cu unele exceptii :
- masina se poate ridica in cazul in care ai parcat pe un teren privat; daca ai blocat intrarea/iesirea spre/dinspre o parcare; daca masina blocheaza traficul, etc.

Musafir

#12

2016-02-03 11:42

Am avut lege pentru ridicarea masinilor si sau facut multe multe abuzuri doar sa castige cati mai multi bani ! Vreti sa fie ridicata o masina suspecta ? Simplu, politia sa sune la 112 si sa vina genistii pentru o masina suspecta. Dupa procedurile coletelor suspecte nimeni nu va mai lasa masina parcata aiurea.


Musafir

#13

2016-02-03 11:57

Mereu,mereu,exista nesimțiți care îmi blochează intrarea in curte cu masinile lor.Toata ziua ceartă?Prea multe drepturi le-a dat statul soferilor,celor ce au si conduc masini....


Musafir

#14

2016-02-21 07:30

Pentru ca m-am saturat de nesimtitii care-si lasa masinile parcate aiurea.

Musafir

#15

2016-02-23 06:14

prea multe masini parcate fara bun simt

Musafir

#16

2016-02-23 12:07

Nu mă deranjează parcarea sau oprirea ilegală doar atunci când periclitează pe ceilalți.

Musafir

#17

2016-02-23 17:33

Pentru ca sunt pentru un conportament civilizat in trafic indiferent de greutatile intampinate cat si indiferent de inexistenta infrastructurii...
;-)
p.t.

#18

2016-02-26 12:52

Legea circulatiei este clara si spune de unde pot fi ridicate : de pe partea carosabila si sa fie stationate  neregulamentar. In nemernicia lui,acest legislativ, a percutat la sa solicitarea mafiei  si amodificat art. 64 din Oug. 195/2002 eliminand mentiunea "care constituie obstacol" si astfel aceasta instiutie caricatura  careia i-a fost data aceasata activitate,politia locala, a inceput sa ridice  absolut orice masinna stationata mai mult de 5 min. Si au fost ridicate la nivel national peste (apreciind) peste 100.000 masini. Cifra concreta poate fi data la sectoarele 4 si 6. La sectorul 4 au fost ridicate anual circa 10.000 masini si asta timp de 4 ani consecutiviunde zilnic erau ridicate 35-40 masini Concluzia: mafia a analizat oportunitatea beneficiului acestei activitati; s-a eliminat din lege  sintagma"care constituie obstacol", au infiintat firme de ridicari(chiar inainte ) au ridicat si realizat venituri de milioane de euro; s-au facut contestatii in proportie de 78% ilegal,(cautati in portalul instantelor  la politia locala sector 4 -) s-au facut sesizari penale  cu acelasi rezultat,(nup-uri  in mod ilegal)- de unde rezulta implicarea tuturor acestor institutii de infaptuire a justitiei constituindu-se in grup  si toate  se prevaleaza de faptul ca se aduc atingere acestora cand sunt criticate insa  se observa  cum in mod evident acestea aduc atingere si atenteaza la popor. Pana cand s-a sezizat ,pe buna dreptate, Avocatul poporului si s-a sistat ridicarea masinilor. Ridicarea este utila impotriva celor care afecteaza buna desfasurare a traficului  insa in acesti ani s-au ridicat  masinile care le-au venit la indemana. Poate cineva, poate Politia locala, o judecatorie, o unitate de parchet  sa expuna masinile ridicate intr-o zi pentru a va da posibilitatea cate au fost ridicate legal? Aceasta activitate a ajuns in derizoriu la egalitate cu toate celelalte atacuri la popor lasat la disozitia mafiei politice i,institutionale si a interlopilor. Asesta este si unmotiv pentru care ,chiar daca nu este deosebit de grav, afecteaza  moral si psihic  si pe multi i-a adus in situatia asta. Aceste institutii au inotat in infractionalitate, permitandu-li-se orice abuz, care asa cum ca si un blestem, s-a finalizat cu  arderea de vii a unor nevinovati.

 

 

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2016-02-26 12:57



Musafir

#20

2016-02-26 13:06

poate cineva sa spuna daca este adevarat faptul ca s-a stabilit  la av.poporului ca au fost ridicare sicate 500-600 masini din acelasi loc, de la periferie,locuri ascunse,  iar  zonele centrale erau evitate?

 Oare "parcagii" nu sunt vazuti?