Valoarea unica a punctului de pensie 45% din salariu mediu brut

iomumu

#251 pensie pensie,dar copii vostrii in ce traiesc??

2016-09-30 14:37

dar de ce nu ziceti sa se mareasca ma salariul minim ?? Salariul de baza daca creste, raportul de 32% ,se va face din mai mult,asa fiind si voi corecti. 

 Uitati ca noi,angajatii,viitori pensionari,nu avem beneficiile voastre(transport gratuit, diferite gratuitati si reduceri pt pensionar) , platind pana la ultimul ban si drumul la munca,pachetul,medicamentele(ca nu suntem mai sanatosi ca multi dintre voi) ,vedeti doar ca apelam la ajutorul vostru,al parintilor,dar OPRITI_VA!!! 

 Nu mai putem ,sincer sa tot va auzim ,zau..Avem aceleasi cheltuieli,chiar mai mari...

O sa atrageti antipatia,deja deveniti strigator de cersetori..o tineti cu anii de munca,dar de gandire sau educatie??Mai aveti putina minte? Faceti cumva sa ne tineti partea noua,salariatilor,ca sa ajutam pe voi..ca de nu avem salariul mai mare,poti sa ai pensionare fara minte 100%  punctul,dar daca astia ne fac salariul 1000 ron...o sa va luati mumu ;) ,asa ca minte bre,ca ciorapi de lana tot purtati de frig in cap ;)

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2016-10-09 12:27


Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2016-10-09 12:29



Musafir

#254

2016-10-10 13:17

Mi-as dori o miscare ampla a romanilor (protest la nivel national) fata de discriminarea vizibila privind exceptarea unor categorii sociale de la modul de calcul a pensiilor altul decat cel ce are la baza contributia la fondul de pensii. Am transmis acest aspect (diferentiere mod calcul pensii) si domnului Hosu (plecand de la ideia ca actuali sindicalisti sunt de fapt viitorii pensionari), dar a spus ca o sa-mi raspunda, dar este o problema mai complicata (au trecut 7 luni de atunci).


Musafir

#255

2016-10-10 19:04

Am semnat aceasta petitie, intrucat consider o mare nedreptate, facuta pensionariilor a caror pensie, asigura pensiionarilor cu pensii mici ( 800-`1500 ), un trai la limita subzistentei, in timp ce alesii nostrii, isi voteaza pensii speciale si alte venituri suplimentare, ignorand total situatia pensionarilor.

Musafir

#256

2016-10-10 19:07

Comenteriul meu este asemanator, celui al sotului meu.

Musafir

#257

2016-10-14 09:55

trebuie sa ne ia in seama si pe noi pensionari [am lucrat la sidex ]in conditii foarte grele contribuind corect 40 de ani la asigurarilesociale de stat

Musafir

#258

2016-10-14 12:40

Cocalaru de la 251 crede ca ne plateste pensia noastra ,ciorapul pecap sa si-l una el ,daca vrea salariu minim pe economie marit sa iasa in sdtrada ,pensia se calculeaza in functie de salaramiu mediu brut pe economie ,pensionarii nu au nici o venia privind salariul lui ?!

 


Musafir

#259

2016-10-15 09:07

Mi se pare corect ca punctul de pensie sa evolueze odata cu evolutia nivelului de salarizare,deoarece si punctele de pensie obtinute au fost calculate in functie de aceste elemente.
In ce priveste procentul mi s-ar parea corect chiar 50% din salariul mediu.

Musafir

#260

2016-10-17 11:56

Ce se întâmpla cu cotizațiile celor care decedează înainte de a intra in pensie? Unde sunt contabilizate aceste fonduri si in ce fel sunt cheltuite? Când o sa intram intr-o normalitate privind fondul de pensii? Sa răspundă guvernul explicit cați bani au existat in fondul de pensii la preluarea puterii in 1989 , cine s-a ocupat de aceste fonduri si unde au fost direcționate. Ne-am saturat de minciuni si pensii speciale.

Musafir

#261

2016-10-25 16:13

PENTRU BATAIA DE JOC A DERBEDEILOR CARE NE CONDUC VIS-A-VIS DE RATA DE INLOCUIRE A SALARILUI PRIN PENSIE:32%!!!???

Musafir

#262

2016-10-30 15:46

sa fie la toata tara la fel nu la politie si armata si alte institutii pe ultimele 6 luni de ce la un necalificat de rand i se calculeaza totii anii cat a contribuit si la altii nu de ce la politie si altele daca are 4 ooo mi lei li se da 34oo lei pensie adica 85 la suta pe ultimele 6 luni si la noi a iesit in pensie dupa 40 ani de lucru pe santier si grupa 2 20 ani la 60 ani cu 820 lei nul prinde nime nici pe patronu care da minimul pe economie la care iohanis e de vina si guvernu sai trimita pe nemtii lui acasa sa faca afacerii nu cu hamalii din romania bine ar fi sa vina rusii peste noi ca de nemti nu mai putem scapa veci au aliniat preturile peste tot in ue si salariu la romani varza ,am crezut ca neamtu face ceva dar el tot pe ai lui ii ajuta mancaiar canceru de nesimtiti dar cat vor tacea oamenii .


Musafir

#263

2016-10-31 07:36

Cum sa nu semnez o astfel de petitie? Gandesc in primul rand la mine, care am iesit din invatamant in 2010-limita de varsta- cu o pensie derizorie. A fost anul in care nu am inteles deloc modul in care mi-a fost calculata pensia. Apoi, din solidaritate cu toti care doresc pensii pe masura muncii lor. Imi spunea un italian ca are 8000 de lei pensie, fara studii superioare, si mi-a ras in nas cand a aflat de venitul meu.

Musafir

#264

2016-10-31 09:13

motivul semnarii acestei petitii e acela ca ea sustine redobandirea unui drept legitim al pensionarilor furat de catre toti cei ce sau perindat la putere si care au dobandit bogatii si si-au creat privilegii pt ei cat si pt.noua bughezie alcatuita din securisti magistrati si alte categorii socioprofesionale apropiate guvernantilor,prin spolierea celor saraci ,care an de an devin tot mai saraci.

Musafir

#265

2016-11-01 11:03

De ce? pt. ca pensionarii au dreptul legal la cei 45% din salariul mediu brut pe economie.

Musafir

#266 Re: pensie pensie,dar copii vostrii in ce traiesc??

2016-11-01 11:32


Musafir

#267

2016-11-01 15:18

cine mai poate suporta discriminarea aceasta in romania? nu se respecta nici o lege, motivindu-se mereu nca vezi doamine nu are tara bani. dar avem o imensitate de salariati si pensionari cu salarii si pensii speciale.

Musafir

#268

2016-11-01 15:41

avem cei mai multi parlamentari care au venituri pe care unii nu au sperat vrodata sa le aiva si de aceeia protestez cu aceasta ocazie si ma alatur tuturor acelora care au muncit corect si cinstit in acesta tara ,care am cotizat lunar la sistemul de pensii ajungand in momentul de fata la limita saraciei - rusine guvernantilor !

Musafir

#269

2016-11-02 08:45

Pentru ca pensionarii sunt furati pe fata de stat,iar nesimtitii care au votat pensii special ar trebui judecati si condamnati pentru ca au fost alesi sa voteze legi nu sa mijloceasca furtul.
Petre Oprescu

Musafir

#270

2016-11-02 14:38

Sper sa apuc sa traiesc momemtul in care guvernantii vor respecta ad-literam legea si ne vor recunoaste dreptul la un trai demn.In ultimii 26 de ani, pensionarii au fost considerati vinovati ca mai traiesc si-si cer drepturile dupa o viata de munca de plata a tot felul de contributii pentru o pensie care se dovedeste a fi, din ce in ce mai mica.

Musafir

#271

2016-11-02 23:32

Din scarba de viata!

Musafir

#272

2016-11-04 10:06

Pentru ca mi se pare corect ca dupa ani de munca sa beneficiez de o pensie decenta.Nici asa nu este decenta dupa o viata de munca( nu de dormit in fotolii comode)

Musafir

#273

2016-11-04 20:25

Ma gandesc cu teama la momentul iesirii la pensie.Vad pensionarii din Romania cat sunt de chinuiti de lipsuri si ii compar cu cei din Germania Franta , tari in care cei care ajung la acest moment se plimba in toata lumea , sunt tratati cu respect de statul la care au cotizat, sunt veseli si se bucura de fiecare zi.

Musafir

#274

2016-11-07 11:20

Este corect va valoarea punctului de pensie să se raporteze la salariul mediu anual. Dacă toate salariile cresc, trebuie să crească și valoarea punctului de pensie.

Musafir

#275

2016-11-07 18:21

Semnez aceasta petitie pentru ca este de fapt o revenire la procentul de 45% din salariul mediu pe economie prevazut de Legea pensiilor nr.19/2000, lege abrogata de PDL prin Legea pensiilor 263/2010. Consider ca  este o reparatie facuta pensionarilor care au cotizat 30-40 de ani pentru o pensie de mizerie.