LEGEA ANTIFUMAT - CRITICA CRITICILOR EI

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția LEGEA ANTIFUMAT - CRITICA CRITICILOR EI


Musafir

#1

2016-01-04 11:28

Sunt convinsă de beneficiile pe care legea le aduce fumătorilor (care, sper, e posibil să conștientizeze nocivitatea fumatului și, în timp, cu susținerea plină de tact a celor din jur, să devină și ei nefumători) și bineînțeles, nefumătorilor, al căror drept la aer fără fum de țigări nu le este acum, în lipsa acestei legi, acordat. Dr. Aura Istrate

Musafir

#2

2016-01-04 14:00

Nu vreau sa îți mai fumez țigările prin restaurante!

Musafir

#3

2016-01-04 15:12

Pentru ca doresc sa se puna in aplicare aceasta lege antifumat , in interesul sanatatii tuturor persoanelor , atat a fumatorilor cat si a nefumatorilor , a caror drepturi sunt desconsiderate in mod flagrant la ora actuala.

Musafir

#4

2016-01-04 16:02

Pentru orice lucru bun initiat trebuiesc date nenumarate explicatii si justificari logic-legale. Doar raul pare azi rapid si inefabil elocvent... "O minunata lume noua", vorba lui Aldous Huxley.


Musafir

#5

2016-01-04 16:02

Pentru a opri degradarea tot mai mare a calitatii mediului data de poluarea generala cat si a spatiului public data de fumul tigarilor fumătorilor ce ne condamna fara drept de apel la un ambient viciat.

Musafir

#6

2016-01-04 17:13

Pentru ca doresc sa se interzica fumatul in unitatile sanitare , in institutiile de invatamant , in restaurante , in cofetarii , in cafenele , in oricare institutie sau intreprindere cu angajati si nici pe strada sau in parcuri ! Am fost fumator , pana in anul 1994 , luna martie si stiu ce consecinte are fumatul !

Musafir

#7

2016-01-05 11:20

Pentru ca sint de accord cu legea.
Oare presedintele a contestat-o pentru a echilibra statistica contestarilor, avind in vedere ca nu a contestat legea pensiilor special pentru parlamentari (si altii ca ei). Jenant!

Musafir

#8

2016-01-05 12:12

Urasc fumul de tigara. Ma inabusa.

Musafir

#9

2016-01-05 13:59

Ca nefumător tradițional- care n-am avut niciodată acest viciu nefericit - am resimțit efectele nocive ale acestui viciu, prin poluarea sistematică a aerului din spațiile colective închise - așa cum sunt majoritatea ,foarte prost ventilate, din motive economice, desigur- în care mi-am desfășurat activitatea, numai pentru a da satisfacție fumătorilor inconștienți de răul pe care ni-l/și-l provoacă. Din rândul acestora cunosc cel putin 3 colegi de generație care ne-au părăsit mult mai devreme numai din cauza acestui viciu ,pe care îl consider total incompatibil cu respectul reciproc și comportamentul civilizat. Doresc succes demersurilor D-stră menite să apere sănătatea noastră și a societății pe care o credem a fi democratică, în care nădăjduim să trăim cu toții..

Musafir

#10

2016-01-05 15:37

Am semnat petitia pentru ca sunt o nefumatoare care adesea ma sint agresata de comportamentul lipsit de respect pentru optiunea mea si drepturile mele, al fumatorilor din jurul meu. Dar mai ales pentru ca m-a revoltat ipocrizia cu care "criticii" legii se joaca cu cuvintele, mistifica definitii sau fac interpretari speculative cu scopul atat de evident de a apara interesele marilor producatori sau distribuitori de tigari.
La egalitate cu dreptul cuiva de a cumpara si fuma sta dreptul meu de a nu fi deranjata de comportamentul acestuia, de a nu fuma pasiv! Nu este o lege antifumat pentru ca nu-l impiedica pe cel care doreste de a cumpara si de a fi fumator. Il impiedica doar sa ma agreseze pe mine de comportamentul lui, daca eu nu doresc acest lucru! Este o lege antifumat pasiv si o sustin cu convingere!

Musafir

#11

2016-01-05 17:25

am fumat 33 ani;am constatat ca era ca un TIC nicidecum o necesitate inrr-un minut,acum 13 ani(2003),m-am lasat--FARA NICI UN EFORT--NU GLUMESC---;acum 3 ani am facut 3 baypass(la inima)-CONSECINTA SI A FUMATULUI- ASA CA VA SFATUIESC SA LASATI "TERIBILISMELE" SI SA VA LASATI DE FUMAT SAU SA NU VA APUCATI--si mai bine-- SI SA SEMNATI PETITIA

Musafir

#12

2016-01-06 00:12

Am renuntat la fumat cu patru ani in urma. Nu vad motivul pentru care sa fim fumatori pasivi.

Musafir

#13

2016-01-06 05:23

ROG A SE RETINE: SESIZAREA DE NECONSTITUTIONALITATE A FOST DEPUSA DE UN GRUP DE 33 DE SENATORI SI NU DE CATRE PRESEDINTELE ROMANIEI, ASA CUM GRESIT A INTELES CINEVA. PRESEDINTELE ROMANIEI A DECLARAT PUBLIC CA DOREA SA O PROMULGHEZE

Gabriel Tatu


Musafir

#14

2016-01-06 09:42

Sustin in totalitate "Legea antifumat".

Musafir

#15

2016-01-06 10:35

Sa intre in vigoare cat mau curand.
asd

#16 Fumatorii stiu cat de nocive sunt tigarile

2016-03-15 12:49

Suntem contienti de cat de nocive sunt tigarile, dar este un viciu pe care il intretinem cu buna stiinta. Este dreptul nostru de a fuma si daca asta este reglementat, sa fie reglementate si urmatorele fenomene nocive: consumul de carne in restaurante, reducerea noxelor autovehiculelor, majorarea pretului produselor fast-food, interzicerea bronzului la solar, scuipatul in public, prostia etc.


Musafir

#17

2016-03-19 17:29

Fumatul nu este ilegal in romania...aceasta lege este discriminare
Sunt fumatoare si nu ma rusinez de viciul meu...pot sa renunt la fumat doar daca eu vreau si nu pentru ca ma obliga o lege incorecta
Sunt de acord sa se poata crea spatii publice pentru fumatori sau pentru nefumatori...
Interzicerea fumatului in toate localurile publice este o discriminare....

Musafir

#18

2016-03-19 19:40

Este o lege impotriva fumatorilor si nu a fumatului care imparte spatiul public in doua: pt.fumatori si pt nefumatori.

Musafir

#19 Buna ziua

2016-03-23 11:55

Sunt următoare de aproape 30 de ani Sunt conştientă că este nociv atât pentru mine cât şi pentru cei din jurul meu(nefumatori)dar spre deosebire de unii sunt sănătoasă.Am încercat să mă las de fumat fără succes.Doamnelor,domnilor nefumatori,aşa cum eu şi alţii asemeni mie vă respectă drepturile,vă rog în numele meu şi al celorlalti fumători să nu ne mai blamaţi şi să nu ne mai jigniţi pentru că noi nu o facem.Fiecare dintre noi doreşte ceva.Dvs.nefumatori un aer curat fără fum de tigară iar noi ceilalţi dorim locuri special amenajate pentru noi..Nu vă fie teamă această lege a avut numai câteva zile de când a fost aprobată.Nu va dura prea mult... O zi bună să aveţi şi vă rog respecta-ţi-ne aşa cum vă respectăm şi noi
Vasilica

#20

2016-03-23 16:39

Respectul reciproc nu are legatura cu fumul ci doar cu educatia. La noi s-a rezolvat cu educatia, acum s-a reglementat fumatul. Sa fie ca "afara". Saptamana viitoare urmeaza salariul minim pe economie si autostrazile. Pe ordinea de zi vor mai fi: sanatatea, cozile la administratia financiara si transportul in comun. Vor fi tot ca in occident. Era mai simplu sa fie impuscati toti fumatorii. De ce sa sa se chinuie iarna sau cand ploua, ca aurolacii, sa fumeze pe la colturi? De ce toti viciatii astia inconstienti nu vor sa asculte de senatoarea melcilor care stie ce e mai bine pentru ei? Si pentru patronii de restaurante, cafenele, baruri, cluburi, pub-uri, pentru cei care cultiva, prelucreaza si vand tutun. Poate pentru ca si ei sunt cetateni si au drepturi? Poate ca fumatorii au nevoie de un spatiu dedicat, unde sa nu deranjeze pe nimeni? Propun sa mai fie interzise si: carnea, zaharul si bauturile carbo-gazoase, alcoolul rafinat (toate duc la accidente vascular-cerebrale), masinile care polueaza (99,99%), fabricile, CET-urile, PET-urile, ingrasamintele, pesticidele, E-urile - care, toate duc la cancer si bolile asociate. In sfarsit se vor elibera locurile in spitale, vor fi suficienti medici, medicamente, iar noi, toti, vom trai cate 200 de ani, pentru ca vom respira mai bine in carciumi. Apropo', stiti ca toata carnea (porc, vita, pui, curcan) provine de la animale crescute cu sroturi de soia modificata genetic? Eu zic sa trecem pe apa plata. Sau nu, ca nici asta nu e sigura in Romania.


Musafir

#21 Re:

2016-03-23 20:13

#1: -  

 Pe cand legile- antivomitat. Antiscuipat. Antimirosit a transpiratie. Antibasit . Antifutut ......in spatiile  publice?

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2016-03-26 16:02



Musafir

#23 Re:

2016-03-29 15:14

#2: -  

 Pai....stai acasa :)...Noi nu vrem sa iti vedem fata prin restaurante!