Petiție pentru reprezentarea corectă a femeilor în politică


Musafir

#26

2015-12-19 14:58

Sustin aceasta initiativa si din perspectiva autorului amendamentului prin care cu ocazia revizuirii Constitutiei Romaniei din anul 2003 sa stabilit in art. 16 alin.3 ca "Statul roman garanteaza egalitatea de sanse intre femei si barbati pentru ocuparea acestor functii si demnitati".

Musafir

#27

2015-12-19 15:07

Sustin aceasta initiativa ptr ca femeile rezolva cu rabdare, cu tact problemele nu cu pumnul! Succes!

Musafir

#28

2015-12-19 15:42

Pentru că femeile sun majoritare în România, pentru că sunt mai cinstite decât bărbații și mai loiale, pentru că multe dintre ele sunt chiar și mai deștepte...

Musafir

#29

2015-12-19 15:42

Mizez pe obiectivitatea si capacitatea de analiza si sinteza a femeilor.
Istoria consemneaza decizii stralucite ale femeilor in viata sociala si politica.

Musafir

#30

2015-12-19 15:44

Doresc să candidez la alegerile locale. M-am săturat ca societatea noastră să fie condusă doar de bărbați, iar femeile să fie pe locul al II-lea. Pe de altă parte, femeile sunt mai meticuloase în tot ceea ce fac, deci în politică vom avea nevoie de mai multe reprezentante care să schimbe ceva în viitor, să imprime corectitudine și să se bucure de respect. Avem nevoie de o schimbare radicală de mentalitate, iar femeile o pot face!

Musafir

#31

2015-12-19 15:53

Imi place acest demers

Musafir

#32

2015-12-19 15:54

Am semnat această petiție pentru că eu cred că și femeile sunt puternice, serioase, cinstite și foarte ambițioase. De-a lungul timpului, femeile au dovedit că pot face și carieră, pot avea grijă de familie, pot face cu succes și afaceri și sunt mult mai atente și meticuloase decît bărbații. Mulțumesc!

Musafir

#33

2015-12-19 16:00

...deoarece, desi suntem cealalta jumatate a lumii sunt mult prea putine femei care sa ne reprezinte autentic problemele. Basrbatii nu numai ca au o incapacitate de a le intelege, nici NU VOR SA INTELEAGA. Obsesia puterii excesive lii spala de orice urma de umanitate.

Musafir

#34

2015-12-19 16:22

Doresc o schimbare.

Musafir

#35

2015-12-19 16:23

Sunt de acord ca femeile trebuie sa contribuie mai activ si intr un numar mai mare la viata politica si sociala din Romania .

Musafir

#36

2015-12-19 16:45

Este timpul ca sa fim egale macar ,daca nu mai presus.Ce face o femeie intrece toata munca unui barbat in ziua de azi.Au devenit prea comozi si prea lenesi ca sa mai conduca o familie ,ce sa mai spunem de un popor.

Musafir

#37

2015-12-19 17:20

Da, sunt de foarte acord, dar cineva trebuie sa trieze lista cu cele ce se inscriu.Trebuie sa dovedeasca mukta capacitate de intelegere, istetime,inteligenta si chiar frumusete.

Musafir

#38

2015-12-19 18:12

Puteati sa formulati corect....va rugam sa spuneti cat mai multor persoane...in loc de :va rugam sa spuneti la cat mai multe persoane.....
Prin greseli gramaticale, compromiteti o idee generoasa.
cu stima.

Musafir

#39

2015-12-19 18:21

  • Mă bucur pentru inițiativă!

Musafir

#40

2015-12-19 19:34

Femeile consideră masculinitatea un predictor al succesului ca leader mai mult decât o fac bărbaţii!
Atitudinea faţă de leadership joacă un rol şi mai important, s-a demonstrat că este un predictor al
succesului ca leader mai puternic decât masculinitatea sau alţi factori. Impresia mai docilă pe care
femeile au învăţat să o lase celorlalţi poate fi asociată cu incompetenţa. Femeile au fost încurajate să
adopte de multe ori o atitudine mai rezervată, pe când ca să fii leader trebuie să te afirmi şi să-ţi
promovezi imaginea. Când îţi asumi rolul de leader, oamenii te percep ca un leader. (Alina Popescu)

Musafir

#41

2015-12-19 19:38

Propunerea este corecta, necesara si reparatorie. Pana acum se facea referire la meritocratie de fiecare data cand cineva indraznea sa aduca in discutie problema de reprezentare a femeilor. Cota de reprezentare nu presupune diminuarea sau abandonarea meritocratiei, ci dimpotriva. "Locurile limitate" intotdeauna au determinat concurenta . Pentru strangerea a cat mai multor semnaturi - sa nu uitam vorbele unei doamne din politica americana "o femeie care nu ajuta alte femei are rezervat un loc special in iad". Succes!


Musafir

#42

2015-12-19 19:45

Cred in promovarea femeii in toate domeniile de activitate!

Musafir

#43

2015-12-19 20:48

Femeile sunt mai corecte,cinstite,serioase,destepte si merita o reprezentare mult mai mare la toate nivelele!!!!

Musafir

#44

2015-12-19 21:08

Am incredere in capacitatea femeilor de a lua decizii corecte, ma refer aici la cele pregatite profesional si la capacitatea lor de a ramane o persoana integra intr-o echipa de barbati care s-au dovedit corupti intr-un procent dureros de mare. Respectul meu pentru cei ce si-au pastrat verticalitatea.

Musafir

#45

2015-12-19 21:09

Daca tot exista egalitate intre sexe, ar trebui sa existe si aici egalitate, 50% di locuri sa fie ocupate de femei.

Musafir

#46

2015-12-19 21:22

In primul rand, pentru ca am o apreciere deosebita fata de initiatoarea acestei petitii, iar in cel de al doi-lea rand consider ca egalitatea de gen este normalitatea.

Musafir

#47

2015-12-19 21:23

Am încredere în conștiinciozitatea, înțelepciunea și tenacitatea femeilor din România. Dar sunt prea puțin aparate de agresivitatea bărbaților. Poate așa vom avea un învățământ și o sănătate mai bine pusă la punct, un tineret mai bine educat și instruit.

Musafir

#48

2015-12-19 22:10

SUNT DE ACORD. MAI MULTE FEMEI IN PARLAMENT SI IN CONSILIILE LOCALE.

Anonymous

#49

2015-12-19 22:25

Consider ca femeia trebuie sa ocupe un loc important in zona politica deoarece are multiple resurse on acest domeniu ;in acelasi timp as dori sa diminuam cat mai repede discriminarea de gen in Romania

Musafir

#50

2015-12-20 05:51

Cunosc femei implicate in politica si care fac o treaba extraordinara. Sunt foarte bine pregatite profesional, foarte active, au idei, muncesc mult si, lucru important, intotdeauna au argumente reale pentru tot ceea ce spun si fac. Si mult bun simt.