SPUNE DA IMPOZITARII TUTUROR VENITURILOR BISERICII ORTODOXE!


Musafir

#851

2015-11-07 18:39

pentru ca toate veniturile trebuie impozitate, daca este lege atunci sa fie pentru toti

Musafir

#852

2015-11-07 18:59

Pentru ca e normal ca veniturile lor mari sa fie impozitate .

Musafir

#853

2015-11-07 19:01

Intr-un stat in care cetatenii sunt impozitati fara nici o exceptie , de ce cultele trebuie sa fie mai presus de lege ?

Musafir

#854

2015-11-08 05:44

Biserica Ortodoxa Romana = S.R.L.= HOTIE. Din toate timpurile biserica a fost un sprijin pentru amarati,sinistrati,saraci,bolnavi.Din 1990 in Romania, preotii au jeapane, vile,mosii iar biserici s-au construit fara numar si se mai construiesc inca.Toate dealurile si padurile din Moldova sunt ale bisericii ortodoxe,contributia anuala a unei familii la biserica este de 100 lei,un loc de veci pe 7 ani costa 700 lei iar daca-ti moare cineva trebuie neaparat sa iei de la biserica lumanari fiindca sunt sfintite de patriarh. ''Tule mama lor de paraziti !
eduardo

#855

2015-11-08 05:45

Biserica Ortodoxa Romana = S.R.L.= HOTIE. Din toate timpurile biserica a fost un sprijin pentru amarati,sinistrati,saraci,bolnavi.Din 1990 in Romania, preotii au jeapane, vile,mosii iar biserici s-au construit fara numar si se mai construiesc inca.Toate dealurile si padurile din Moldova sunt ale bisericii ortodoxe,contributia anuala a unei familii la biserica este de 100 lei,un loc de veci pe 7 ani costa 700 lei iar daca-ti moare cineva trebuie neaparat sa iei de la biserica lumanari fiindca sunt sfintite de patriarh. ''Tule mama lor de paraziti !


Musafir

#856

2015-11-08 05:53

Eu as vrea mai deghraba sa se opreasca finanatarile de la buget . Fara plata preotilor de la buget ,fara constructii de biserici de la buget . sa fie ca in SUA . Colectivitatile care vor sa faca parte dintr-o biserica sa plateasca preotul si biserica . Statul sa se separe de religie . Ar fi mult mai corect. Biserica sa fie finantata de enoriasii ei. Ca in serialul al 7 cer.

Musafir

#857

2015-11-08 06:17

A decedat tatal meu in luna ianuarie a.c, groparul a gresit groapa iar preotul din sat face sicane mamei de cate ori o intalneste, spunandu-i sa-l scoata si sa-l mute in alta partte. O obliga sa plateasca servicii post-mortem, fara ca dumneai sa aiba vreo pensie. Pentru 5 minute ca vine sa citeasca ceva acasa se cer o groaza de bani (50 lei preot, 20 lei dascal). Pentru ce te obliga sa platesti contrubutie an de an, daca la orice serviciu religios esti taxat?

Musafir

#858

2015-11-08 07:28

Sunt de acord cu impozitarea B.O.R. Ajunge !!! S-au imbogatit destul !!! Este deja mafie ce se intampla acolo, ne-am saturat! !!

Musafir

#859

2015-11-08 07:30

Nu mai pot sa vad cum se imbogațesc ca nesimțiții popii!!!!!

Musafir

#860

2015-11-08 07:34

Fac politica in biserica de 25 de ani, i s-a retrocedat bisericii domenii uriase, fac afaceri: au pensiuni, hoteluri, baruri, practica taxe la intrare in manastiri,sunt finantati de la stat mai ceva ca invatamantul si sanatatea, au salarii uriase neimpozitate mai mari decat cele doua institutii amintite, au taxe pe deces, botez si nunta de mii de lei daca, nu platesti preoti din rural iti vand vaca din curte si-apoi, suntem un stat laic. Periodic scot MOASTE, exploateaza populatia emotional, romanul este amarat, salariile sunt mici dar, merge pt a saruta moastele la sute de km sperand la mai bine.

Musafir

#861

2015-11-08 07:38

Biserica sa nu fie mai presus de lege si, sa nu mai faca politica.
Radu Barb, Dobra-Hunedoara
Musafir

#862

2015-11-08 08:36

Este ceva normal ca orice venit sa fie impozabil. Sunt atatea lipsuri in sistemul de sanatate si invatamant care trebuie remediate incat Romania nu poate sa-si permita luxul de a tolera venituri fara a fi impozitate. Nu este normal ca o taranca batrana sa fie bruscata de organele de politie pentru ca vinde cateva legaturi de ceapa iar cultele religioase unde se invart sume exorbitante sa fie scutite de plata impozitelor la stat.


Musafir

#863

2015-11-08 14:03

Dumnezeu e pretutindeni!!!


Musafir

#864

2015-11-08 16:10

Eu am semnat aceasta petitie,nu pentru ca am ceva cu biserica,sunt o persoana credincioasa si respect biserica si ce reprezinta ea in viata noastra, doar ca ar trebui ca toata lumea sa isi plateasca taxele si impozitele la stat,chiar si bisericile si doar asa vom beneficia de servicii de calitate.Deasemenea cei care gestioneaza acesti bani sa fie corecti ...avem nevoie de oameni onesti si de calitate care nu isi bat joc de cei care platesc aceste taxe,iar altii sa fie favorizati sau scutiti de ele.
Multumesc!

Musafir

#865

2015-11-08 18:40

Pentru ca asa cred ca este corect.

Musafir

#866

2015-11-08 22:00

In toate tarile Europene daca un cetatean apartine de o biserica si plateste anual cotizatia prevazuta de lege sau de biserica respectiva,nu mai are de platit suplimentar pt.serviciile bisericii,indiferent care ar fi aceste servicii :clopot,rugaciune,botez,cununie,sfintire ...etc.Toate serviciile sunt gratuite.

Musafir

#867

2015-11-09 00:58

BOR să doneze 90% din avere și din toate viitoarele donații și încasări către statul român pe teritoriul căruia face avere neimpozabilă, bani care să fie folosiți exclusiv pentru spitale și scoli. Dacă nu de bună voie, prin OUG. Iisus era îmbrăcat în in și mergea pe jos, nu în aur în Mercedes. Țară de lași pupători de moaște ce suntem. Îmi e rușine că sunt român. Îmi este scârbă.

Musafir

#868

2015-11-09 04:50

Pentru corectitudine
Distodor

#869

2015-11-09 08:34

#856: -  

 De acord ! Propun completarea acestei petitii cu : Deconectarea finantarii de la bugetul de stat pe 2016  a BOR si a celorlalte culte religioase oficial recunoscute in Romania .

Solutia finantarii ar putea fi Directionarea de catre fiecare cetatean a unui procent din impozitul pe venit catre cultul de care apartine, asa cum se intampla astazi cu procentul de 2 % pt ONG-uri . Aceasta actiune trebuie sa fie una voluntara , deci optionala . Astfel bisericile ar beneficia de un venit substantial, sigur si predictibil.


Aceasta masura ar trebui implementata pana la aprobarea noului buget de stat pentru anul 2016 , adica acum in noiembrie si decembrie cand se discuta bugetul pentru anul ce va urma ! 


Musafir

#870

2015-11-09 08:55

Am semnat petitia pentru ca este timpul ca si BOR sa se reformeze... timpurile s-au schimbat, biserica noastra - din pacate - deloc. Parerea mea este ca ea ofera prea putin dezinteresat si isi aroga aceeasi pozitie de superioritate dintotdeauna.

Musafir

#871

2015-11-09 18:24

Vreau o impozitare corecta a bisericii

Musafir

#872

2015-11-10 06:40

sunt de acord!

Musafir

#873

2015-11-10 20:12

AM SEMNAT ACEASTA PETITIE CU MARE DRAG SI DORESC IMOBILIZAREA NATIUNII PE 1 DECEMBRIE

Musafir

#874

2015-11-11 09:37

Urgent stabilirea de tarife pentru servicii ( nastere, casatorie, cununie, deces, etc.), altfel vor fi in continuare ,, jeguri'' care vor profita.

Musafir

#875

2015-11-11 17:14

este normal