SPUNE DA IMPOZITARII TUTUROR VENITURILOR BISERICII ORTODOXE!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția SPUNE DA IMPOZITARII TUTUROR VENITURILOR BISERICII ORTODOXE!


Musafir

#276

2015-11-03 21:50

Pentru ca se baga mult prea multi bani in buzunarele preotilor,bani nejustificati,care nu stim unde se duc, asa zisele taxe pentru diverse evenimente fara chitante! Bani din care ar trebui sa fie ajutati cei sarmani!

Musafir

#277

2015-11-03 21:52

pentru ca orice afacere trebuie impozitata, de ce sa facem discriminare?

Musafir

#278

2015-11-03 21:53

Pt ca asa este normal!

Musafir

#279

2015-11-03 21:53

Pe mine personal biserica mia luat pinea de la gura si am ajuns sa muncesc printre straini
Stiu e greu de inteles
Dar e prea mult de explicat

Musafir

#280

2015-11-03 21:56

Pentru ca trebuie să ne trezim odată

Musafir

#281

2015-11-03 21:57

Daca noua, cetatenilor cinstiti din aceasta tara ,ni-i se impoziteaza orice venit (si daca s-ar putea, si aerul pe care il respiram ),de ce BOR ar beneficia de regim special ?La cit este de bogata aceasta institutie, s-ar aduna bani destui la buget .Oricum capii mafiei din BOR, nu vor renunta la opulenta si trai bun, sfidind amarastenii pe care-i cearta, umileste si dijmuieste, din putinul pe care-l au, in loc sa le dea o bruma de ajutor.

Musafir

#282

2015-11-03 22:04

Pentru ca se fac diferente...de ce un popa sa nu plateasca impozit si restul muritorilor da? De ce un om care face o firma si are angajati sa plateasca impozite si biserica nu? Imi pare rau...nu am nimic impotriva credintei...dar nu avem nevoie de mii de biserici si sute de mii de preoti ca sa cred in Dzeu! Prefer o educatie mai buna si spitale unde oamenii pot fi asistati decent! Dupa 11 ani in Madrid...mi se pare groaznic sa vad mizeria de pe strada, impolitetea din trafic, oameni care-si scot patrupedele la wc pe strada fara sa adune fecalele( in jurul oricarui bloc din Bucuresti...e un wc canin!!!!) ,lipsa semafoarelor pe centura capitalei, politistii care te opresc pentru ca trec coloane de masini negre cu girofar si noi trebuie sa asteptam ca idiotii...... tristetea ca o multime de tineri au murit aiurea pentru ca nu se respecta niste legi, faptul ca oamenii au ajuns sa traiasca in nepasarea aceasta...ma doare!!!!

Musafir

#283

2015-11-03 22:10

Religia si bisericile romane au devenit o afacere profitabila pentru reprezentantii acestora. Prin intermediul bisericilor se spala mai multi bani decat in cazinouri. La fiecare pas in Bucuresti gasesti biserici, si totusi...tot mai multe se construiesc si tot mai bogat acestea se renoveaza. Sistemult de invatamnt din Romania este foarte prost (cladirile se darama, studenti stau cu gecile pe ei de frig ce e in la amfiteatre, profesorii sunt batrani si lipsiti de interes). Un student absolvent nu are unde sa faca practica, iar dupa facultate, nici un angajator nu-l primeste fara experienta. Absolventi in economie, medicina, automatica ii vezi ca aranjeaza hainele pe rafturile din magazine. Care sunt prioritatile acestei tari? Ne hranim cu aer si religie? Eu am o icoana pe perete si o iconita in portofel. Cand vreau sa fiu aproape de Dumnezeu mi-e de-ajuns sa ma rog la ele. Nu-mi trebuie biserici cu garduri de fier furjat sau decoratiuni de marmura.Cred ca trebuie sa ne cunoastem prioritatile.

Musafir

#284 Re:

2015-11-03 22:27


Musafir

#285

2015-11-03 22:28

Asa nu mai cer bani de la oameni pt "capricii bisericesti". Pt ca vreau sa se renoveze spitalele si scolile din acesti bani. Pt ca vreau sa vad o Romanie mai frumoasa.

Musafir

#286

2015-11-03 22:39

.. din convingere ..declaratia de impozit pe venit trebuie sa fie aceeasi ptr. toti cetatenii care presteaza o munca ..De ce ar fi privilegiati ??

Musafir

#287

2015-11-03 22:43

intermediarii întotdeauna câștiga foarte mult. Insa intre noi si divinitate nu vad la ce sunt buni acești intermediari. Mai bine ar investi banii intr-o conversie profesionala: sa se facă medici sau cercetători științifici

Musafir

#288

2015-11-03 22:50

Am semnat aceasta petitie pentru a echilibra balanta,in favoarea celor defavorizati(din toate punctele de vedere).Legea trebuie aplicata pentru totu la fel,si la luat si la dat,la responsabilitati dar si la drepturi.

Musafir

#289

2015-11-03 23:04

Din normalitate.

Musafir

#290

2015-11-03 23:11

M-am saturat de singurul fericit din tara asta! Stiu din sursa sigura ca a comandat un ww si cand a fost livrata masina care a costat 40000euro, a refuzat sa se urce in ea pt ca era alba. 40000 de euro! Am fost copilul bisericii, am cantat in strana unei biserici pana la 15 ani! Dar eu nu am fost invatata ca un preot vine doar invitat cand presedintele a decretat DOLIU NATIONAL!
DE CE NU S-AU TRAS CLOPOTELE IN ZI DE DOLIU NATIONAL? Cum isi permite un om care ar trebui sa intruchipeze bunatate sa spuna cu atata ura ca cei care au fost in Colectiv? Cum sa ma faci sa ma indrept spre biserica cand ma obiligi ca nasa sa iti dau 1500 de lei pt o cununie cand salariu minim pe economie e 900 net? Cum sa te las sa nu imi ingropi mortul daca nu am 5 mil pt slujba? Cum sa ii explic copilului meu ca esti un fatarnic? Cum sa ii raspund copilului meu cand ma intreaba de ce merge prea fericitul cu un Mercedes si de unde are bani? Cum sa fii atat de ipocrit si sa spui ca au murit 32 de oameni pt ca traiau in desfrau? RUSINE SA ITI FIE SATAN IN STRAIE BISERICESTI!

Musafir

#291

2015-11-03 23:12

Vrem schimbare pentru noi si pebtru copiii nostri!

Musafir

#292

2015-11-03 23:16

Pentru ca BOR a devenit un imens Offshore mafiot in umbra caruia se spala banii poporului naiv !

Musafir

#293

2015-11-03 23:19

Deoarece cred in aceasta cauza

Musafir

#294

2015-11-03 23:29

Sunt ortodoxa.am credinta in dumnezeu cunosc oameni minunati care slujesc biserica ortodoxa dar asa cum noi romani platim impozit si pe aerul care il respiram sa plateasca si ei......ca de la pelerinaje strang bani cu butoaiele....si traiesc in lux...cu masini..pensiuni..magazine si pe sarmani oameni neputinciosi nu le da macar un colt de paine....uscat

Musafir

#295

2015-11-03 23:45

Nu mai suport ca numai cativa sa plateasca impozite si popii care isi fac burtile cat casa poporului sa isi plimbe curul in limuzine si pt o inmormantare sau o citire cer zeci de mii de bani!!!

Musafir

#296

2015-11-04 00:30

Este inadmisibil ca salvatorii de vieti si ocrotitorii acesteia sa fie taxati iar hotii ascunsi sub vesminte sfante sa nu fie!!!

Musafir

#297

2015-11-04 02:07

nu mai suport luxul biserici

Musafir

#298

2015-11-04 02:27

ar fi cazul să plătească și ei ceva nu doar să ia bani pentru orice,deja biserica ortodoxă,e o afacere nu un cult

Musafir

#299

2015-11-04 02:36

Pentru ca asa e drept.

Musafir

#300 Vreau sa traiesc normal in tara mea.

2015-11-04 02:47

De ce am semnat, sprijin, voi sustine petitia aceasta si orice petitie antispaga din tot sufletul meu? Fiindca m-am saturat de umilinta, Preafericitule! M-am saturat de mizeria morala din BOR, mizeria morala care domneste in tot sistemul de stat. Pentru ca nu mai aveti nimic in comun cu dreapta credinta, lacomia, lipsa de bun simt, de limite, trufia si aroganta slujitorilor BOR au devenit de nesuportat, iar un patriarh care are afaceri, coloana oficiala, traieste in lux cu tot clerul, mulgand si jecmanind credinciosii, credulii, un patriarh, o biserica ce acuza de desfrau oamenii care mor arsi de vii la un concert de rock, care vor invitatii s-apara pentru a mangaia, a inalta rugaciuni, nu mai pot sa ma reprezinte, sa ne reprezinte, nu mai pot pretinde respect, ascultare, nu mai sunt Patriarhul meu sau biserica mea. Nu sunt nici fanatic, nici terorist, nici spalat pe creier. Am doua licente, master si doctorat. Si nu permit nimanui sa ma jigneasca si injoseasca pentru ca vreau sa traiesc in tara mea normal, fara a ma caciuli, fara a da plicuri si a trebui sa gasesc portite.