Alegeri membri CdM 2015

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Alegeri membri CdM 2015


Musafir

#1

2015-03-03 20:34

Din cauza formatorilor a ajuns aceasta profesie unde este acum...
fane box

#2

2015-03-03 21:11

Sa-i ia dracu de formatori si patroni de scoli

 
 
 

Musafir

#3

2015-03-03 22:35

Dacă dorim să schimbăm ceva in mediere trebuie să fim uniți și să nu ne mai ascundem sub anonimat.De ce vă este frică stimați colegi?
mediator curajos

#4 mediere

2015-03-03 22:37

Dacă dorim să schimbăm ceva in mediere trebuie să fim uniți și să nu ne mai ascundem sub anonimat.De ce vă este frică stimați colegi?

 


Musafir

#5

2015-03-04 06:23

este bine si a-ti putea include si avocatii
Miloiu Alin
Musafir

#6

2015-03-04 08:53

Avocatii, notarii, profesiile juridice sa ne lase in pace, s-au vazut rezultatele, mediatorii rol onorific o anexa a justitiei si un voluntariat, toti si-au tras foloasele medierii(notari, avocati, juristi mai lipsesc politaii, SRI-ul si inaltii functionari publici). Deocamdata si centrele de formare sa stea deoparte. Sunteti cumva asociat la Sustac Zeno&Co? Ca sa terminam cu intoxicarile... ieri m-au contactat si cei de la Uzamint cu aceleasi povesti despre BV.

monique

#7 Re:

2015-03-04 09:02

#5: -  

 ei nu vor putea fi niciodata impartiali in mediere datorita pregatirii lor ca avocati. Nu trebuia sa fie acceptati , sa nu li se permita sa fie si avocat si mediator....

Alexandru Encean
Autorul acestei petitii

#8 Re:

2015-03-04 09:41

#6: Miloiu Alin -  

 Nu, nu sunt asociat in Sustac si asociatii, poate alti colegi, dar eu nu! si dupa cum ati observat cand am facut publice anumite date, nu am "evitat" pe nimeni!

Miloiu Alin

#9 Re: Re:

2015-03-04 09:51

#8: Alexandru Encean - Re:  

 Multumesc pentru lamuriri. In acest caz poate sunteti de acord cu mine si eventual veti face si cateva completari.

Miloiu Alin

Alexandru Encean
Autorul acestei petitii

#10 Re: Re: Re:

2015-03-04 10:02

#9: Miloiu Alin - Re: Re:  

 Ce completari doriti sa fac? 

Miloiu Alin

#11 Re: Re: Re: Re:

2015-03-04 10:08

#10: Alexandru Encean - Re: Re: Re:  

 Acordul de mediere investit cu formula executorie, in tara ca si in BV nu au luat in considerare asa ceva si s-a reluat procesul.


Musafir

#12

2015-03-04 13:11

ce atatita formatori in cdm ...afara cu ei....ne au reprezentat interesele destul si cu ce folos???

Musafir

#13

2015-03-04 20:06

Exista conflict de interese sau incompatibilitate intre calitatea de membru in Consiliul de Mediere si cea de formator si/sau reprezentant legal al unui furnizor de formare acreditat de Consiliul de Mediere, pentru formarea mediatorilor si aflat in Registrul furnizorilor de formare !
Ganditorul

#14 incompatibilitate vs consiliu

2015-03-05 09:49

La Consiliul de Mediere merg lucrurile ca peste tot in aceasta tara....conflict de interese, incompatibilitati... greu de rezolvat ! Bineinteles ca cei care fac parte din consiliu si au scoli de formare profesionala se vor favoriza personal.Indiferent de ce se va intampla in urma acestei petitii cascavalul tot intre acestia se va imparti.

Pesonal, cred ca aceasta problema va fi rezolvata atunci cand va exista o singura institutie (un corp profesoral care sa se ocupe de formarea in profesia de mediator) indiferent cum se numi acesta,  care sa apartina consiliului de mediere si care va constituii o sursa sigura de auto-finantare pentru promovarea medierii.

F.Lisman

#15 Incompatibilitatea si conflictul de interese ptr furnizorul de formare

2015-03-06 20:03

Am semnat aceasta petitie deoarece cred ca incompatibilitatea si conflictul de interese apar in primul rand in cazul furnizorilor de formare care au si calitatea de membru CDM. 

 

In ce priveste oricare alt formator, cred ca trebuie sa existe o reglementare si in privinta acestuia, dispozitiile urmand a fi cuprinse in Standardul de formare.

 

Nu mai trebuie plecat  de la premisa ca membrii alesi ai CDM sunt si elitele profesiei si singurii in masura sa asigure o pregatire de calitate pentru mediatori. 

 


Musafir

#16

2015-03-09 09:05

Multa bafta!!!

Musafir

#17

2015-03-13 08:01

Sunt de acord cu aceasta petitie.