Arcasii nu sunt braconieri!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Arcasii nu sunt braconieri!


Musafir

#26

2015-03-16 19:12

Initial nu am vrut sa-mi pierd timpul cu asta pentru ca sunt satul de cata prostie exista la toate nivelurile si sunt ingrijorat, indignat, scarbit, resemnatsi furios in acelasi timp, dar sunt atat vanator cat si arcas si fara falsa modestie pot spune ca am o profunda cunoastere legata de cele doua activitati. De aceea pot rezuma cunoasterea mea prin faptul ca trebuie sa fi cretin sa braconezi cu arcul atat datorita eficientei cat si a repercursiunilor ce pot decurge din plecarea vanatului ranit, ca urmare a executarii unei trageri defectuase, cu sageata in el. Dar in calitate de cretin poti pune laturi, capcane, folosi o arma neinregistrata si cate si mai cate. Dar cel mai cretin poti fi crezand ca legalizarea vanatorii cu arcul poate degenera intr-un fenomen extins.
user

#27 arc

2015-03-17 11:49

 De parca un braconier ar astepta legalizarea vanatorii cu arcul ca sa se ocupe de braconaj in liniste. Sau s-ar apuca de braconaj abia dupa legalizare. Logica parlamentara.


Musafir

#28

2015-03-25 19:19

Arcasii nu sunt braconieri

Musafir

#29

2015-03-27 06:35

Mi se pare stupida aceasta lege.

Musafir

#30

2015-04-01 10:23

Poți vâna cu o carabină bună de la 2 km distanță dar cu un arc nu se poate decât de la maximum 50 m... Rana de glonț de cele mai multe ori este nevindecabilă în mod natural, deci condamnare sigură la moarte pe când cea provocată de o săgeată are șanse majore de vindecare... Dacă s-ar legaliza vânătoarea cu arcul și s-ar interzice cea cu armele de foc, ar scădea drastic rata extincției animalelor.

Musafir

#31

2015-04-08 13:24

o initiativa excelenta

Musafir

#32

2015-08-05 19:36

Sunt practicant de tir cu arc olimpic si compound de relativ putin timp dar suficient de lung pentru a-i patrunde tainele si a-i simti frumusetea-am vazut si ca cei care au aceeasi pasiune, sunt oameni deosebiti, cu spirit sportiv si repere morale bine ancorate-de ce sa fim toti priviti ca infractori braconieri de vreme ce suntem cu buna credinta si iubitori de natura?
Horea

#33 Horea

2015-08-06 05:44

personal nu cunosc nici un arcas care sa fie si vinator ! nu inteleg de ce din fotoliul de parlamentar vor sa se uite la noi ca la infractori prezumati - practicantii acestui sport sunt in primul rind iubitori ai naturii si ocrotitori ai ei- cred ca cei care au propus legea nu au habar despre ce este acest sport si vad in el doar latura exotica;cind un lucru incepe sa merga bine, musai sa apara un politician care sa-l strice; tot necazul va veni din numarul relativ mic de petitionari, din cauza numarului relativ mic de practicanti ai sportului de acest gen, deci petitia are sanse minime sa fie luata in seama- chiar daca am semna toti, politrucii vor spune ca ''pentru 7-800 de oameni nu putem schimba o lege ''

Mugur

#34 Re:

2015-08-21 19:34

#1: -  

 cu atatia parlamentari si deputati, cica, vanatori, ce mai vrei? Cand ei nu mai vad tinta in catare, vor sa-si asigure accesul exclusiv la fondul de vanatoare. Le e teama ca un arcas vaneaza mai bine ca ei... Nu le place concurenta. Nu ati vazut cum se impusca intre ei pe teren? Vezi doamne accidente... Cati au murit de arc in Romania in ultima suta de ani?

nik

#35 arcul si sageata

2015-12-18 19:49

trebuie aprobata legea vanatorii cu arcul,pentru ca ,sunt multe persoane apasionate de trasul cu arcul si sunt si multi carora le este mila sa traga cu arcul intrun iepure (dara ar trage la tinta),dar sunt si persoane care s-ar bucura ocazional ,sa prinda un iepure si sa isi manaince "vanatul" sa isi savurze "trofeul" Vanatul cu arcul este greu si te face sa dai cu el da pamant si sal rupi :) la vanatoarea cu arcul intervine foarte repede plictiseala ,pentru ca nu este usor sa nimeresti o tinta in miscare ,trebuie sa petreci fiecare zi sa te antrenezi ,in bune conditii.ca dupa ani de antrenamente ,sa reusesti sa tragi cit de cit,apoi trebuie sa faci niste "cursuri " de supravietuire... cum sa nu sperii animalele cum sa te camuflezi si cum sa nu te dea de gol animalele si sa fuga de tine ,ce sa mai ,este o stiinta ,stramosii nostrii se nasteau vanatori ,prin prisma faptului ca trebuiau sa isi caute hrana ,si dupa zeci de ani de experienta reuseau sa fie intradevar experimentati . Si privitor la braconaj ,braconajul poate fi denumita acea actiune prin care ,cineva vineaza multe exemplare si incearca sa comercializez. Dupa parerea me nu se considera braconaj ,cineva care prinde un doi fazani sau un iepuri cu care sa isi hraneasca familia . Ma uit la vanatorii care trag cu pusca la potirnichii la fazani ,la iepuri,dintrun foc trinteste la pamant 2-3 fazani sau potirnichii ,cu arcul este imposibil asa ceva . Parerea mea este ca ,daca ar trebui sa o spun pe cea dreapta este urmatoarea; arma de vanatoare este o arma de foc si automat intra in categoria armelor letale care pot fi alaturate armelor de razboi ,arme de ucidere. In schimb as introduce ,numai numai vanatoarea cu arcul ,asa cum faceau stramosii nostri si as scoate din fondul de vanatoare armele de foc cu eventualele exceptii....Atunci as vrea sa vad ,citi vanatori mai ramin activi :)

Cornelius

#36 Arbaleta.

2015-12-23 13:27

Am o arbaleta si e doar pentru  tras la tinta confectionata nu pentru a vana.Deci daca  merg in salbaticie sa ma antrenez si sa ma destind  prin trasul la tinta sunt branconier . Legi de stat mafiot ce protejeaza mafioti.Nici o norma concreta de aplicare. Pentru arcuri si arbalete de agrement nu vad de ce trebuie atatea restrictii

Cornelius

#37 Re: arcul si sageata

2015-12-23 14:28

#35: nik - arcul si sageata 

 Excelent comentariu. Imi place arcul dar detin o arbaleta doar de agrement. De vanat poate  asi vana doar sobolani sau ciori :)  in rest nu  am inima sa omor decat daca  ar fi o situatie de supravetuire pe munte

 


Musafir

#38

2015-12-26 14:39

Semnez aceasta petitie pentru libertatea de a practica un sport non-violent,fiind medic veterinar si arcas nevanator, vreau sa ii reamintesc domnului presedinte ca daca doreste sa limiteze libertatile persoanelor non-violente in detrimentul vanatorilor (in special a celora care folosesc dispozitive de ajutor gen scoop), poate sa nu se mai considere presedintele tuturor romanilor, pentru ca a desfiinta un sport cu atatea implicatie istorica pentru romani, este echivalentul negarii traditiilor geto-dacice.As dori sa fie facuta publica lista cu numele parlamentarilor care au propus aceste modificari.

Musafir

#39

2016-02-18 13:52

Pentru ca in ultima vreme legiuitorii nu au facut altceva decat sa introduca restrictii. Tot felul de legi elaborate de incompetenti care nu cunosc nici macar superficial domeniul. Pentru ca exista o paranoie nationala in tot ce priveste armele, de foc sau nu, pentru ca persoane din parlament fara cunostinte in domeniu, accepta sa promoveze tot felul de idei generate de IGPR in nemarginita dorinta de a retrage toate armele de la civili.


Musafir

#40

2016-02-25 10:26

In majoritatea tarilor vanatoarea cu arcul este legalizata. La noi nu numai ca este interzisa dar este interzis sa practici tirul cu arcul in natura, ceea ce consider ca este un abuz. Cer dreptul de a practica tirul in natura (field). Avem si o federatie care are acest obiect de activitate: Feferatia Romana de Arc Traditional si Field.

Musafir

#41

2016-03-07 20:04

Modificarea propusa e o aberatie ,adica nu mai pot sa ies la o sesiune de tir fara sa astept politia? Legistratorul are probleme grave la mansarda.

Musafir

#42

2016-07-05 13:15

Pentru ca traim intr-o tara cu legi absurde!!! Omul de rand aproape ca nu mai are acces la nimic! Are doar taxe de platit!!! In orice tara normala poti sa iti iei arma cu aer comprimat sau arc si sa faci tir sportiv la tine in curte! La noi toate is interzise...dar culmea, toti interlopii si politicienii au arme de foc!!! Jalnic...

Musafir

#43

2016-07-05 18:10

vreau sa fiu arcas nu braconier!

Musafir

#44

2016-07-05 18:11

Sunt pasionat de tirul cu arcul si nu vreau ca niste umflati care stau in parlament si nu fac nimica bun pentru tara sa-mi interzica practicarea acestui sport sau mai bine zis activitate de agrement !!!

Musafir

#45

2016-07-07 18:51

Tirul cu arcul este un sport pentru toate varstele iar,ingradirea lui este o actiune lipsita de sens.
In toqta lumea se organizeaza astfel de competitii...la noi pe cine deranjeaza?

Musafir

#46

2016-09-10 08:59

Interesanta Petitie !!! Nu stiam ca iubitorii sportului cu arcul sunt "catalogati" ca braconieri de capetele "destepte' ale romaniei ! Dar nu ma mai mira nimic, nici atunci cand iubitori de petrecerea timpului liber prin HOBBY sunt catalogati ca persoane periculoase pentru mediu, istorie si mai stiu eu ce minister, ministrii sau imbecili. Si noi detectoristii de metale care avem un hobby suntem catalogati ca braconieri fara a se tine cont de faptele omului, toti la gramada. Se vede gandirea comunista din mintile alesilor nostri, gandire care le spune sa interzica un hobby din start ca vezi Doamne omul poate devenii braconier, dar braconier poti fi fara sa iti pese de legi daca ai tendinta de a fi braconier... tampiti care pot vota legi tampite si pe banii tari, oameni fara valoare pusi in fotolii cu bani grei ca spaga si voteaza ca in turma...

Ionut

#47 Arcul trebuie interzis

2018-05-12 22:23

Ucisul animalelor cu arcul este o lasitate si un sadism, care trebuie oprit.

Criminalii provenind din randul arcasilor "sportivi" , este CLAR ca e nevoie de interdictia totala a oricarui tras cu arcul. Punct