Petitie pentru Nou-Născuții Vulnerabili: Prelungirea Indemnizației până la 3 Ani
Comentarii
#1001
Am un copil prematur, care are mare nevoie de mama lui pentru o creste și o dezvoltare buna, pentru a fi protejat din punct de vedere al stării de sănătate.Luminița Alexandru (Manasia, 2025-11-09)
#1002
RelianaReliana Ciobanu (Rosiori de Vese, 2025-11-09)
#1006
Am un copil nascut prematur, cu probleme de sanatate. Necesita foarte multe investigatii costisitoare,necesita foarte multa atentie si extrem de multe drumuri la spitale.Elena Toma (Dascalu, 2025-11-09)
#1008
Semnez pentru că sunt mamă de gemeni născuți prematur și știu câte nevoie au acești copii, de noi. Eu poate sunt norocoasă, am afacerea mea și pot lipsi de la muncă, pentru a fi lângă ei, dar alte mame nu își permit acest “lux”. Cum și indemnizația care nu este dublă, este o nedreptate pt gemeni. Gemenii vin în general mai devreme, au uneori nevoi suplimentare…30 de minute de kineto costă 250 lei. Nu sunt locuri când cauți cu decontare și poate nici terapeuți dedicați…Analizele cele mai importante, în cazul unuia din copii, nu sunt decontate. Momentan am de făcut analize în valoare de peste 2000 lei, analize pe care trebuie să plătesc, deși lunar, cotizez la ANAF, sume foarte mari de bani. Am foarte multe frustrări și nemulțumiri…Diana Gabriela (Iași, 2025-11-09)
#1010
DeduDedu Elena Georgiana (puiuelenageorgiana@gmail.com, 2025-11-09)
#1011
Sunt mamă de prematur și știu cât timp implică recuperarea lor.Alexandra Roman (Botoșani, 2025-11-09)
#1012
Semnez pentru că și eu sunt mama de copil prematur cu probleme ,copilu meu este special și chiar daca are doar 2 ani și 4 luni îmi este greu sa vă despart de ea și să merg la munca când știu că depinde de mine . Nimeni nu se încumeta să stea o ora cu ea ,este un copil iubit și dorit de noi părinți ei ,toți copii au nevoie de părinți mai ales de mama doar o mama care a trecut prin asta știe cu ce se manca meseriia de mama de prematur . Am fost mama și până la Maya ( prematura mea) dar niciodata nu mi a trecut prin cap că un copil poate să treacă prin atâtea încercări și Maya mi a arătat ce însemna cu adevărat viața .Adelina Padurean Bartos (Câmpia Turzii, 2025-11-09)
#1018
Și eu am un copil născut prematur, si știu cât de importantă este aparatura performantă pentru acești mici luptători .🙏🙏🙏🥹🥹🥹Elena Iuliana Zanfir (Troianul, 2025-11-09)
#1020
Pentru ca si eu am 2fete un prematur si un prematur extrem si stiu ce inseamnaDiana Maria Zan (Ergoldsbach, 2025-11-09)
#1033
Am un copil prematurMihai Serbana (Craiova, 2025-11-09)
#1035
Semnez pentru că sunt de acordSemnez pentru că sunt și eu la rândul meu mămică de prematur 🙏🙏🙏❤️❤️❤️
Ionela Țigan (ionelatigan@gmail.com, 2025-11-09)
#1037
Am un copil prematur, are nevoie de timp cu parintiiDenisa Serbana (Craiova, 2025-11-09)
#1041
Bună ziuaAm și eu gemeni 3 ani și 5 luni
Născuți prematur 30 săptămâni 3 zile
Faata 990 grame
Baiatu 1135 grame
Mi as fii dorit și eu sa am venit pana la 3 ani deoarece mi am dat demisia trebuia sa stau cu ei❤️
Geara Ruxandra (Popești-Leordeni, 2025-11-09)
#1045
Am și eu o fetiță născută prematur și nu mă bucuram de ea acum la 6 ani de la naștere daca nu erau acești minunați îngeri pentru bebelușii prematuriIoana-maria Sabau (Alba Iulia, 2025-11-09)
#1046
Sunt mama de prematur, acum în vârstă de 9 ani și cunosc greutățile întâmpinate de părinți și știu că este nevoie de mai mult timp că ei sa se obișnuiască. Unii vor avea nevoie toată viața. Ajutati-i și ajutatile mamele!Georgiana Dumitrache (Titu, 2025-11-09)
#1053
Am născut prematurDinu Otilia (odinu4474@gmail.com, 2025-11-09)
#1059
Semnez pentru ca am 3 copii.. toti prematuri …Roxana Vilcu (Bucuresti, 2025-11-10)
#1060
Asociația prematurilor.Mosneaga Olesea (Chisinau, 2025-11-10)
#1063
Pentru ca am si eu copil născut prematur si știu ce înseamnă, controale, tratamente.Alexandra Viràg (Kulltorp, 2025-11-10)
#1074
Am mascut prematur la 31 de saptamaniLiliana Lorincz (Bragadiru, 2025-11-10)
#1077
Semnez pentru a putea sta langa fetita mea care a fost nascuta la 36 de saptamani,dupa multe incercari reușind doar cu fertilizare in vitro.Semnez pentru a putea fii sprijinul ei pana la 3 ani acasa,si pentru a putea beneficia de toata dragostea de mama care nu o poate primi in nici un alt loc.sunt mititei,plăpânzi si mi se rupe sufletul daca ar trebui sa o dau la nici 2 anișori la cresa cand e toata atasata doar de mamiLidia Feldeorean (Hapria, 2025-11-10)
#1079
Semnez petiția deoarece și fiul meu se încadrează în această categorie, având 39 de zile de spitalizare la naștere datorată prematurității.Gabriela Iorga (Fieni, 2025-11-10)
#1085
RodicaTirdea Rodica (București, 2025-11-10)
#1087
Și eu am născut prematur o fetiță la 30 de săptămână și a f foarte greu a f transferată la București la spitalul Universitar pt că la Giurgiu nu exista secție de prematuri și nu au aparatura necesara pt copii speciali.Mihaela Zamfir (Giurgiu, 2025-11-10)
#1088
Am 4 copii prematuri.Andreea Lavinia (București, 2025-11-10)
#1091
Pentru ca îmi pasa si am un prematur si stiu cum este !Laura Botezatu (Hiliseu Crișan, 2025-11-10)
#1092
Am un copil născut prematur.Raluca Diaconu (Piatra Neamț, 2025-11-10)
#1096
Semnez pentru că sunt mama unui prematur luptător ❤️❤️❤️Larica Junjan (Oradea, 2025-11-10)
#1099
Am și eu doi prematuri la care fiecare zi în plus cu ei ar fi fost o binecuvântare.Lavinia Șaitiș-Roșu (Cluj Napoca, 2025-11-10)
#1102
Sunt mămica unui prematurCorina Alexandra Roventa (Târgu Jiu, 2025-11-10)
#1109
Și eu am avut copil prematur și mi-aș fi dorit să mai rămân un an ca fiu sigură 100% ca totul este în regulă cu elCristina Kocsis (Cluj Napoca, 2025-11-11)
#1110
Semnez pentru ca si eu sunt o mamă a unui copil nascut prematur extrem, la 25 de saptamani.Duka Cristina-Andreea (Schwabmünchen, 2025-11-11)
#1113
Semnez pentru că am un copil prematur și știu ce înseamnă acest lucru!Anamaria Rizea (dinuanamaria09@gmail.com, 2025-11-11)
#1115
Pentru că ar fi de mare ajutor un an în plus de concediu și bebelușii merita protejați și ajutatiPisoc Adina (Sighetu Marmației, 2025-11-11)
#1116
Prematurii au nevoie de mai multa atentie si de o grija mai specialaCristina Gheorghiu (Bucuresti, 2025-11-11)
#1123
Prematurii merita și au nevoie de aparatura performanta și îngrijire de standard înaltAna Rosu (Iasi, 2025-11-11)
#1124
Pentru ca mama de fost prematur. Fetita de 1000 gr, nascuta la 26 de saptamani. Si stiu cum este sa te gandesti cu groaza ca trebuie sa iti duci copilul firav in colectivitate. Sper sa se reuseasca schimbarea legii .Polixenia Florescu (Bucuresti, 2025-11-11)
#1129
Sunt mama de prematur 🥹Patricia Jurca (Oradea, 2025-11-11)
#1130
Semnez pentru ca băiețelul meu s-a născut și el prematur,la 6 luni ,cu 590 gr în Olanda.Am stat în spital până la 9 luni și numai noi știm cât se greu a fost.Am stat acasă cu el până la 3 ani,fără a primi niciun ajutor nici din partea Olandei și nici din partea României.A fost necesar să stau cu el până la vârsta de 3 ani deoarece a avut nevoie de mine.
Semnez cu sufletul deschis petiția.
Mămici de bebeluși prematuri,capul sus și fiți mândre de voi și de puiuții voștri.
Ailin Toma (Constanta, 2025-11-11)
#1131
Toți meritam o șansă la o viață normalaPaula Elena Campean (Iași, 2025-11-11)
#1134
E o durere care te macină mereu pe dinăuntru.Am trecut și eu anul trecut 2024 prin aceasta mare încercare .Bunul Dumnezeu și Maicuta Domnului a făcut și face in continuare minuni. Dupa un an de chin slava Bunului Dumnezeu .Născut la 36 săptămâni,a necesitat 10 zile de incubator,sepsis,asfixie..tratament dur 3 antibiotice tari..greu ,greu ,greuAlina Apetrei (Rădăuți, 2025-11-11)
#1143
Am un copil prematur.Laura Maria Gociu (Pitesti, 2025-11-11)
#1149
Pentru ca imi pasă !ANDREEA MADALINA ROBESCU (Targoviste, 2025-11-11)
#1151
Am nascut si eu prematur, in perioada de cresa am stat mult in concedii medicale pentru ingrinire copil plus internari multe in spital cu bronsite si pneumonii, avand plamanii slab dezvoltati fiind prematurKarola Soare (Oradea, 2025-11-11)
#1159
Semnez pentru că am trecut prin experienta nașterii prematureIrina Suleap (Suceava, 2025-11-12)
#1163
SemnezFaur Alina-Alexandra (Bacau, 2025-11-12)
#1169
Semnez pt că și eu am un copil prematur!! Toți prematurii au dreptul la cele mai bune și cele mai speciale îngrijiri !Balajel Stela Valentina (Pirmasens, 2025-11-12)
#1171
Am nascut prematur la 25 de saptamani si primele 9 luni din concediul meu de crestere a copilului le-am petrecut alaturi de baietelul meu in sectia de terapie intensiva neonatala.Mirela Ciobanu (Constanta, 2025-11-13)
#1176
Am și eu nepoțica născută prematur. Adică la 6 luni o săptămână și 4 zileAlina-Amalia Lupu (Galați, 2025-11-13)
#1180
Ichim cCornel-Florin Ichim (Dornești, 2025-11-14)
#1183
Eu am fost nascuta prematur am avut 1.800gr si am nascut la randul meu un prematur la 30sapt si 4zile un baietel de 1.400grCamelia Neacșu (Mioveni, 2025-11-14)
#1186
Semnez pentru ca sunt de acord cu petițiaElena Alexandra Lungu (Constanța, 2025-11-15)
#1194
Am doi bebelusi gemeni născuți prematuriAlexandra Mardarescu (Vaslui, 2025-11-17)
#1197
Am nepotica nascuta prematur, este o lupta a cadrelor medicale , a parintilor, a apartinatorilor si nu in ultimul rand a bebelusului !Fildiz Latis (Constanta, 2025-11-18)