Petitieonline.com

Petitie pentru Nou-Născuții Vulnerabili: Prelungirea Indemnizației până la 3 Ani

Comentarii

#1001

Am un copil prematur, care are mare nevoie de mama lui pentru o creste și o dezvoltare buna, pentru a fi protejat din punct de vedere al stării de sănătate.

Luminița Alexandru (Manasia, 2025-11-09)

#1002

Reliana

Reliana Ciobanu (Rosiori de Vese, 2025-11-09)

#1006

Am un copil nascut prematur, cu probleme de sanatate. Necesita foarte multe investigatii costisitoare,necesita foarte multa atentie si extrem de multe drumuri la spitale.

Elena Toma (Dascalu, 2025-11-09)

#1008

Semnez pentru că sunt mamă de gemeni născuți prematur și știu câte nevoie au acești copii, de noi. Eu poate sunt norocoasă, am afacerea mea și pot lipsi de la muncă, pentru a fi lângă ei, dar alte mame nu își permit acest “lux”. Cum și indemnizația care nu este dublă, este o nedreptate pt gemeni. Gemenii vin în general mai devreme, au uneori nevoi suplimentare…30 de minute de kineto costă 250 lei. Nu sunt locuri când cauți cu decontare și poate nici terapeuți dedicați…Analizele cele mai importante, în cazul unuia din copii, nu sunt decontate. Momentan am de făcut analize în valoare de peste 2000 lei, analize pe care trebuie să plătesc, deși lunar, cotizez la ANAF, sume foarte mari de bani. Am foarte multe frustrări și nemulțumiri…

Diana Gabriela (Iași, 2025-11-09)

#1010

Dedu

Dedu Elena Georgiana (puiuelenageorgiana@gmail.com, 2025-11-09)

#1011

Sunt mamă de prematur și știu cât timp implică recuperarea lor.

Alexandra Roman (Botoșani, 2025-11-09)

#1012

Semnez pentru că și eu sunt mama de copil prematur cu probleme ,copilu meu este special și chiar daca are doar 2 ani și 4 luni îmi este greu sa vă despart de ea și să merg la munca când știu că depinde de mine . Nimeni nu se încumeta să stea o ora cu ea ,este un copil iubit și dorit de noi părinți ei ,toți copii au nevoie de părinți mai ales de mama doar o mama care a trecut prin asta știe cu ce se manca meseriia de mama de prematur . Am fost mama și până la Maya ( prematura mea) dar niciodata nu mi a trecut prin cap că un copil poate să treacă prin atâtea încercări și Maya mi a arătat ce însemna cu adevărat viața .

Adelina Padurean Bartos (Câmpia Turzii, 2025-11-09)

#1018

Și eu am un copil născut prematur, si știu cât de importantă este aparatura performantă pentru acești mici luptători .🙏🙏🙏🥹🥹🥹

Elena Iuliana Zanfir (Troianul, 2025-11-09)

#1020

Pentru ca si eu am 2fete un prematur si un prematur extrem si stiu ce inseamna

Diana Maria Zan (Ergoldsbach, 2025-11-09)

#1033

Am un copil prematur

Mihai Serbana (Craiova, 2025-11-09)

#1035

Semnez pentru că sunt de acord
Semnez pentru că sunt și eu la rândul meu mămică de prematur 🙏🙏🙏❤️❤️❤️

Ionela Țigan (ionelatigan@gmail.com, 2025-11-09)

#1037

Am un copil prematur, are nevoie de timp cu parintii

Denisa Serbana (Craiova, 2025-11-09)

#1041

Bună ziua
Am și eu gemeni 3 ani și 5 luni
Născuți prematur 30 săptămâni 3 zile
Faata 990 grame
Baiatu 1135 grame
Mi as fii dorit și eu sa am venit pana la 3 ani deoarece mi am dat demisia trebuia sa stau cu ei❤️

Geara Ruxandra (Popești-Leordeni, 2025-11-09)

#1045

Am și eu o fetiță născută prematur și nu mă bucuram de ea acum la 6 ani de la naștere daca nu erau acești minunați îngeri pentru bebelușii prematuri

Ioana-maria Sabau (Alba Iulia, 2025-11-09)

#1046

Sunt mama de prematur, acum în vârstă de 9 ani și cunosc greutățile întâmpinate de părinți și știu că este nevoie de mai mult timp că ei sa se obișnuiască. Unii vor avea nevoie toată viața. Ajutati-i și ajutatile mamele!

Georgiana Dumitrache (Titu, 2025-11-09)

#1053

Am născut prematur

Dinu Otilia (odinu4474@gmail.com, 2025-11-09)

#1059

Semnez pentru ca am 3 copii.. toti prematuri …

Roxana Vilcu (Bucuresti, 2025-11-10)

#1060

Asociația prematurilor.

Mosneaga Olesea (Chisinau, 2025-11-10)

#1063

Pentru ca am si eu copil născut prematur si știu ce înseamnă, controale, tratamente.

Alexandra Viràg (Kulltorp, 2025-11-10)

#1074

Am mascut prematur la 31 de saptamani

Liliana Lorincz (Bragadiru, 2025-11-10)

#1077

Semnez pentru a putea sta langa fetita mea care a fost nascuta la 36 de saptamani,dupa multe incercari reușind doar cu fertilizare in vitro.Semnez pentru a putea fii sprijinul ei pana la 3 ani acasa,si pentru a putea beneficia de toata dragostea de mama care nu o poate primi in nici un alt loc.sunt mititei,plăpânzi si mi se rupe sufletul daca ar trebui sa o dau la nici 2 anișori la cresa cand e toata atasata doar de mami

Lidia Feldeorean (Hapria, 2025-11-10)

#1079

Semnez petiția deoarece și fiul meu se încadrează în această categorie, având 39 de zile de spitalizare la naștere datorată prematurității.

Gabriela Iorga (Fieni, 2025-11-10)

#1085

Rodica

Tirdea Rodica (București, 2025-11-10)

#1087

Și eu am născut prematur o fetiță la 30 de săptămână și a f foarte greu a f transferată la București la spitalul Universitar pt că la Giurgiu nu exista secție de prematuri și nu au aparatura necesara pt copii speciali.

Mihaela Zamfir (Giurgiu, 2025-11-10)

#1088

Am 4 copii prematuri.

Andreea Lavinia (București, 2025-11-10)

#1091

Pentru ca îmi pasa si am un prematur si stiu cum este !

Laura Botezatu (Hiliseu Crișan, 2025-11-10)

#1092

Am un copil născut prematur.

Raluca Diaconu (Piatra Neamț, 2025-11-10)

#1096

Semnez pentru că sunt mama unui prematur luptător ❤️❤️❤️

Larica Junjan (Oradea, 2025-11-10)

#1099

Am și eu doi prematuri la care fiecare zi în plus cu ei ar fi fost o binecuvântare.

Lavinia Șaitiș-Roșu (Cluj Napoca, 2025-11-10)

#1102

Sunt mămica unui prematur

Corina Alexandra Roventa (Târgu Jiu, 2025-11-10)

#1109

Și eu am avut copil prematur și mi-aș fi dorit să mai rămân un an ca fiu sigură 100% ca totul este în regulă cu el

Cristina Kocsis (Cluj Napoca, 2025-11-11)

#1110

Semnez pentru ca si eu sunt o mamă a unui copil nascut prematur extrem, la 25 de saptamani.

Duka Cristina-Andreea (Schwabmünchen, 2025-11-11)

#1113

Semnez pentru că am un copil prematur și știu ce înseamnă acest lucru!

Anamaria Rizea (dinuanamaria09@gmail.com, 2025-11-11)

#1115

Pentru că ar fi de mare ajutor un an în plus de concediu și bebelușii merita protejați și ajutati

Pisoc Adina (Sighetu Marmației, 2025-11-11)

#1116

Prematurii au nevoie de mai multa atentie si de o grija mai speciala

Cristina Gheorghiu (Bucuresti, 2025-11-11)

#1123

Prematurii merita și au nevoie de aparatura performanta și îngrijire de standard înalt

Ana Rosu (Iasi, 2025-11-11)

#1124

Pentru ca mama de fost prematur. Fetita de 1000 gr, nascuta la 26 de saptamani. Si stiu cum este sa te gandesti cu groaza ca trebuie sa iti duci copilul firav in colectivitate. Sper sa se reuseasca schimbarea legii .

Polixenia Florescu (Bucuresti, 2025-11-11)

#1129

Sunt mama de prematur 🥹

Patricia Jurca (Oradea, 2025-11-11)

#1130

Semnez pentru ca băiețelul meu s-a născut și el prematur,la 6 luni ,cu 590 gr în Olanda.Am stat în spital până la 9 luni și numai noi știm cât se greu a fost.
Am stat acasă cu el până la 3 ani,fără a primi niciun ajutor nici din partea Olandei și nici din partea României.A fost necesar să stau cu el până la vârsta de 3 ani deoarece a avut nevoie de mine.
Semnez cu sufletul deschis petiția.
Mămici de bebeluși prematuri,capul sus și fiți mândre de voi și de puiuții voștri.

Ailin Toma (Constanta, 2025-11-11)

#1131

Toți meritam o șansă la o viață normala

Paula Elena Campean (Iași, 2025-11-11)

#1134

E o durere care te macină mereu pe dinăuntru.Am trecut și eu anul trecut 2024 prin aceasta mare încercare .Bunul Dumnezeu și Maicuta Domnului a făcut și face in continuare minuni. Dupa un an de chin slava Bunului Dumnezeu .Născut la 36 săptămâni,a necesitat 10 zile de incubator,sepsis,asfixie..tratament dur 3 antibiotice tari..greu ,greu ,greu

Alina Apetrei (Rădăuți, 2025-11-11)

#1143

Am un copil prematur.

Laura Maria Gociu (Pitesti, 2025-11-11)

#1149

Pentru ca imi pasă !

ANDREEA MADALINA ROBESCU (Targoviste, 2025-11-11)

#1151

Am nascut si eu prematur, in perioada de cresa am stat mult in concedii medicale pentru ingrinire copil plus internari multe in spital cu bronsite si pneumonii, avand plamanii slab dezvoltati fiind prematur

Karola Soare (Oradea, 2025-11-11)

#1159

Semnez pentru că am trecut prin experienta nașterii premature

Irina Suleap (Suceava, 2025-11-12)

#1163

Semnez

Faur Alina-Alexandra (Bacau, 2025-11-12)

#1169

Semnez pt că și eu am un copil prematur!! Toți prematurii au dreptul la cele mai bune și cele mai speciale îngrijiri !

Balajel Stela Valentina (Pirmasens, 2025-11-12)

#1171

Am nascut prematur la 25 de saptamani si primele 9 luni din concediul meu de crestere a copilului le-am petrecut alaturi de baietelul meu in sectia de terapie intensiva neonatala.

Mirela Ciobanu (Constanta, 2025-11-13)

#1176

Am și eu nepoțica născută prematur. Adică la 6 luni o săptămână și 4 zile

Alina-Amalia Lupu (Galați, 2025-11-13)

#1180

Ichim c

Cornel-Florin Ichim (Dornești, 2025-11-14)

#1183

Eu am fost nascuta prematur am avut 1.800gr si am nascut la randul meu un prematur la 30sapt si 4zile un baietel de 1.400gr

Camelia Neacșu (Mioveni, 2025-11-14)

#1186

Semnez pentru ca sunt de acord cu petiția

Elena Alexandra Lungu (Constanța, 2025-11-15)

#1194

Am doi bebelusi gemeni născuți prematuri

Alexandra Mardarescu (Vaslui, 2025-11-17)

#1197

Am nepotica nascuta prematur, este o lupta a cadrelor medicale , a parintilor, a apartinatorilor si nu in ultimul rand a bebelusului !

Fildiz Latis (Constanta, 2025-11-18)