Petitie pentru Nou-Născuții Vulnerabili: Prelungirea Indemnizației până la 3 Ani
Comentarii
#802
Sunt și eu mămică unei fetițe premature, născute la 32 de săptămâni. Sunt copilași speciali, care necesită o îngrijire specială și mult mai îndelungată.Camelia Corina Luca (Turda, 2025-05-28)
#805
Semnez pentru ca si eu sunt mama de prematur si pentru ca imi pasa💙Madalina Gabriela Uta (Pitesti, 2025-05-28)
#806
Au dreptul la o șansă !Ionuț Marius Vasile (Gorgota, 2025-05-29)
#808
Semnez pentru ca și eu am născut un băiețel prematur la doar 25 de săptămâni.Irina Galan (Târgu Mures, 2025-05-29)
#817
Am un copil prematur!!Raluca Bene (Arad, 2025-05-29)
#818
Sunt și eu mama de prematura!Roxana Vetisan (București, 2025-05-29)
#822
Semnez pentru ca sunt mamă de copil născut prematur și sunt de acord cu această decizie!Mihaela Claudia Pirvulescu (Targu-Jiu, 2025-05-30)
#823
Semnez pentru ca am un copil prematur!Secu Ramona (Dr Tr Severin, 2025-05-30)
#828
Conteaza foarte mult pentru un copil nascut prematur si cu restrictie de crestere intrauterina, dezvoltarea sa nu este completa la 2 ani!Raluca Oprea (oprea.raluca.georgiana@gmail.com, 2025-05-31)
#831
Si eu sunt mama de copil prematur care a stat 1 luna pe TINN și primele 2 luni de viațǎ în spitalFlorentina Soare (Popesti Leordeni, 2025-06-01)
#832
Mă preocupă problema.Vlad Pînzariu (București, 2025-06-01)
#844
Nascut prematurPlesciuc Mihaela Loredana (Constanța, 2025-06-06)
#850
Semnez pentru ca am o fetita prematura și simpt pe propria piele grija speciala cade care nevoie un copil prematur . Ajutați-ne sa fim alături de puii noastri .Ardeleanu Catalina Mariana (Vâlcea, 2025-06-08)
#852
Pentru ca am un copil prematur care are nevoie de mine.Alexandra Tatu (Sibiu, 2025-06-10)
#866
Am și eu în familie un caz și e foarte greu! Nu poate merge la muncă, are tripleți și e foarte greu să rămână fără un venit, lucrează doar soțul ei!Andreea Moldovan (Mureș, 2025-06-11)
#873
Prelungirea indemnizației până la 3 ani.Ramona Yilmaz (Petrachioaia, 2025-06-11)
#880
Pentru ca sunt mama unui copil prematurMonica Drăguțoiu (Pantelimon, 2025-06-17)
#881
Am un copil prematurNicoleta Alexandra Doroftei (Bucuresti, 2025-06-17)
#882
Am născut un prematurCercel Oana (București, 2025-06-17)
#888
Semnez pt prematuriAlina Boka (Timișoara, 2025-06-26)
#897
Balint MihaelaBalint Mihaela (Satu Mare, 2025-07-02)
#899
Semnez pentru ca sunt mamă de copil prematur și cei 2 ani nu au fost suficienți.Andreea Simion (Iasi, 2025-07-03)
#904
SanduAlexandra Cristina Sandu (Ploiesti, 2025-07-06)
#909
Am născut prematur, și știu toată suferințaDenisa Paduraru (Targoviste, 2025-07-07)
#915
Mariana NituMariana Nitu (Bucuresti, 2025-07-09)
#917
DanLuiza Cristina Dan (Târgoviște, 2025-07-15)
#918
Sunt mamaGeorgiana MIHAI (Ploiești, 2025-07-15)
#919
Inteleg necesitatea celui de-al treilea an. Si eu sunt mama de copil prematur si stiu cata nevoie are copilul prematur de mama in acesti primi ani plini de controale si terapiiCristina Borcea (Bucuresti, 2025-07-17)
#920
Am un bebelus nascut la 29 de saptamani.Madalina Clapon (Urziceni, 2025-07-22)
#927
Semnez pentru ca sunt mamica de bebelusa prematur!!! Si toate mamele au nevoie de sprijin neconditionat!🙏🙏🙏Maria Badea (Ploieşti, 2025-08-01)
#932
Am un copil nascut prematur, care are nevoie de multiple controale medicale pentru asigurarea sanatatii si bunastarii lui.Paula Bancu (Ploiesti, 2025-08-03)
#935
Pentru si eu am acasa o minune născută prematur si ar fi însemnat enorm un an in plus pe care sa-l fi putut petrece impreuna, după un început atât de greu si de șocant pentru noi si pentru ea.Florentina Chiper (Pantelimon, 2025-08-03)
#938
Sunt mama de prematur ,cunosc și am trecut prin aceste încercări!Georgiana Dumitrache (Titu, 2025-08-05)
#942
Am un copil nascut prematur.Alexandra Barcan (Iasi, 2025-08-09)
#947
Susțin nou născuții vulnerabiliMaria Bila (Oradea, 2025-08-22)
#949
Pentru că am un copil născut prematur și știu ce înseamnă nevoia copilului de părințiAlina Florentina Akar (Constanta, 2025-08-22)
#951
Semnez pentru că și eu sunt un fost prematur și am sensibilitate față de aceste minuni!🤍Mihaela Ștefana (Pitești, 2025-08-22)
#952
Semnez pt ca am doi copii prematuri care au stat in terapie intensiva 3 luni jumatate si pt ca pe al treilea copil prematur l.am pierdut din cauza mizeriei din Ati-ul unui spital din Bucuresti. Avea 3 infectii intraspitalicestiGeorgiana SAVULESCU (Bucuresti, 2025-08-24)
#958
Sunt si eu mama de prematur, cu siguranta este necesar acest timp extra pentru o familie cu un bebelus venit mai devreme pe lume. Copilul meu are 7 ani acum, dar sustin mamicile de prematuri pentru ca am fost si sunt una dintre ele.Andreea Sfetcu (Brasov, 2025-08-26)
#969
Semnez pentru ca si eu sunt mama unei fetite de doi ani, care s-a născut prematur! La 33 de săptămâni si 5 zile, cu o greutate de 1450 gr si 40 cm. A stat 5 săptămâni in spital pentru a lua in greutate! E fantastica ideea, de a-i putea îngriji mai mult, pe micii eroi! Daca eu nu am putut petrece timp mai mult cu ea acasă, alte mame, poate v-or avea acest prilej!Succes!
Ema Pădureț (Tulcea, 2025-09-05)
#973
Am gemeni nascuti prematur, la 26 de saptamani, si stiu ca uneori, prematurii, in functie de gradul de prematuritate si de complicatii, necesita suport in recuperarea prematuritatii. Ai mei au acum 5 ani, iar unul dintre ei a avut nevoie de 1 an de terapie, de la 2 la 3 ani, pentru ca la 2 ani nu arata cu degetul, nu vorbea deloc, etc. Acum e mai bine, dar inca nu simt ca are comportamentul unui copil de 5 ani. Au avut nevoie si de kinetoterapie, integrare treptata in colectivitate, de cate 2, 3 ore pe zi, maxim 5 la sf anului. Daca as fi lucrat, nu as fi putut sa ma ocup fizic de recuperarea lor. Sustin ramanerea mamei in concediu de maternintate, pana la 3 ani, daca ea simte ca puiul ei are nevoie de mai mult timp sa recupereze.Alina Mutu (Craiova, 2025-09-10)
#976
Pentru că de multe ori părinții nu au unde să își lase copii când merg la munca. Mult prea puține creșe și chiar nu au unde să își lase copii.Ciprian Casoni (Târgu Mureș, 2025-09-13)
#981
Am un baiat prematur nascut in anul 2024.Kosza Piroska Noemi (Danesti, 2025-09-26)
#984
Sunt mamă de prematur !Ildiko Zopota (Arad, 2025-09-29)
#988
Am născut un băiețel prematur și știu ce înseamnă, acești mici eroi au nevoie de mai mult timp pentru a recuperaIonela Alexandra Mitrut (București, 2025-11-09)
#990
Sunt mama de prematur si am nevoie de mai mult timp cu copilul meuCristina Vasile (Voinesti, 2025-11-09)
#991
Am un copil născut prematur la 31 de săptămâni și sunt total de acord cu faptul ca au nevoie de extra îngrijire o perioada îndelungată de timpRoxana Gavril (Targoviste, 2025-11-09)