Petitieonline.com

Petitie pentru Nou-Născuții Vulnerabili: Prelungirea Indemnizației până la 3 Ani

Comentarii

#802

Sunt și eu mămică unei fetițe premature, născute la 32 de săptămâni. Sunt copilași speciali, care necesită o îngrijire specială și mult mai îndelungată.

Camelia Corina Luca (Turda, 2025-05-28)

#805

Semnez pentru ca si eu sunt mama de prematur si pentru ca imi pasa💙

Madalina Gabriela Uta (Pitesti, 2025-05-28)

#806

Au dreptul la o șansă !

Ionuț Marius Vasile (Gorgota, 2025-05-29)

#808

Semnez pentru ca și eu am născut un băiețel prematur la doar 25 de săptămâni.

Irina Galan (Târgu Mures, 2025-05-29)

#817

Am un copil prematur!!

Raluca Bene (Arad, 2025-05-29)

#818

Sunt și eu mama de prematura!

Roxana Vetisan (București, 2025-05-29)

#822

Semnez pentru ca sunt mamă de copil născut prematur și sunt de acord cu această decizie!

Mihaela Claudia Pirvulescu (Targu-Jiu, 2025-05-30)

#823

Semnez pentru ca am un copil prematur!

Secu Ramona (Dr Tr Severin, 2025-05-30)

#828

Conteaza foarte mult pentru un copil nascut prematur si cu restrictie de crestere intrauterina, dezvoltarea sa nu este completa la 2 ani!

Raluca Oprea (oprea.raluca.georgiana@gmail.com, 2025-05-31)

#831

Si eu sunt mama de copil prematur care a stat 1 luna pe TINN și primele 2 luni de viațǎ în spital

Florentina Soare (Popesti Leordeni, 2025-06-01)

#832

Mă preocupă problema.

Vlad Pînzariu (București, 2025-06-01)

#844

Nascut prematur

Plesciuc Mihaela Loredana (Constanța, 2025-06-06)

#850

Semnez pentru ca am o fetita prematura și simpt pe propria piele grija speciala cade care nevoie un copil prematur . Ajutați-ne sa fim alături de puii noastri .

Ardeleanu Catalina Mariana (Vâlcea, 2025-06-08)

#852

Pentru ca am un copil prematur care are nevoie de mine.

Alexandra Tatu (Sibiu, 2025-06-10)

#866

Am și eu în familie un caz și e foarte greu! Nu poate merge la muncă, are tripleți și e foarte greu să rămână fără un venit, lucrează doar soțul ei!

Andreea Moldovan (Mureș, 2025-06-11)

#873

Prelungirea indemnizației până la 3 ani.

Ramona Yilmaz (Petrachioaia, 2025-06-11)

#880

Pentru ca sunt mama unui copil prematur

Monica Drăguțoiu (Pantelimon, 2025-06-17)

#881

Am un copil prematur

Nicoleta Alexandra Doroftei (Bucuresti, 2025-06-17)

#882

Am născut un prematur

Cercel Oana (București, 2025-06-17)

#888

Semnez pt prematuri

Alina Boka (Timișoara, 2025-06-26)

#897

Balint Mihaela

Balint Mihaela (Satu Mare, 2025-07-02)

#899

Semnez pentru ca sunt mamă de copil prematur și cei 2 ani nu au fost suficienți.

Andreea Simion (Iasi, 2025-07-03)

#904

Sandu

Alexandra Cristina Sandu (Ploiesti, 2025-07-06)

#909

Am născut prematur, și știu toată suferința

Denisa Paduraru (Targoviste, 2025-07-07)

#915

Mariana Nitu

Mariana Nitu (Bucuresti, 2025-07-09)

#917

Dan

Luiza Cristina Dan (Târgoviște, 2025-07-15)

#918

Sunt mama

Georgiana MIHAI (Ploiești, 2025-07-15)

#919

Inteleg necesitatea celui de-al treilea an. Si eu sunt mama de copil prematur si stiu cata nevoie are copilul prematur de mama in acesti primi ani plini de controale si terapii

Cristina Borcea (Bucuresti, 2025-07-17)

#920

Am un bebelus nascut la 29 de saptamani.

Madalina Clapon (Urziceni, 2025-07-22)

#927

Semnez pentru ca sunt mamica de bebelusa prematur!!! Si toate mamele au nevoie de sprijin neconditionat!🙏🙏🙏

Maria Badea (Ploieşti, 2025-08-01)

#932

Am un copil nascut prematur, care are nevoie de multiple controale medicale pentru asigurarea sanatatii si bunastarii lui.

Paula Bancu (Ploiesti, 2025-08-03)

#935

Pentru si eu am acasa o minune născută prematur si ar fi însemnat enorm un an in plus pe care sa-l fi putut petrece impreuna, după un început atât de greu si de șocant pentru noi si pentru ea.

Florentina Chiper (Pantelimon, 2025-08-03)

#938

Sunt mama de prematur ,cunosc și am trecut prin aceste încercări!

Georgiana Dumitrache (Titu, 2025-08-05)

#942

Am un copil nascut prematur.

Alexandra Barcan (Iasi, 2025-08-09)

#947

Susțin nou născuții vulnerabili

Maria Bila (Oradea, 2025-08-22)

#949

Pentru că am un copil născut prematur și știu ce înseamnă nevoia copilului de părinți

Alina Florentina Akar (Constanta, 2025-08-22)

#951

Semnez pentru că și eu sunt un fost prematur și am sensibilitate față de aceste minuni!🤍

Mihaela Ștefana (Pitești, 2025-08-22)

#952

Semnez pt ca am doi copii prematuri care au stat in terapie intensiva 3 luni jumatate si pt ca pe al treilea copil prematur l.am pierdut din cauza mizeriei din Ati-ul unui spital din Bucuresti. Avea 3 infectii intraspitalicesti

Georgiana SAVULESCU (Bucuresti, 2025-08-24)

#958

Sunt si eu mama de prematur, cu siguranta este necesar acest timp extra pentru o familie cu un bebelus venit mai devreme pe lume. Copilul meu are 7 ani acum, dar sustin mamicile de prematuri pentru ca am fost si sunt una dintre ele.

Andreea Sfetcu (Brasov, 2025-08-26)

#969

Semnez pentru ca si eu sunt mama unei fetite de doi ani, care s-a născut prematur! La 33 de săptămâni si 5 zile, cu o greutate de 1450 gr si 40 cm. A stat 5 săptămâni in spital pentru a lua in greutate! E fantastica ideea, de a-i putea îngriji mai mult, pe micii eroi! Daca eu nu am putut petrece timp mai mult cu ea acasă, alte mame, poate v-or avea acest prilej!
Succes!

Ema Pădureț (Tulcea, 2025-09-05)

#973

Am gemeni nascuti prematur, la 26 de saptamani, si stiu ca uneori, prematurii, in functie de gradul de prematuritate si de complicatii, necesita suport in recuperarea prematuritatii. Ai mei au acum 5 ani, iar unul dintre ei a avut nevoie de 1 an de terapie, de la 2 la 3 ani, pentru ca la 2 ani nu arata cu degetul, nu vorbea deloc, etc. Acum e mai bine, dar inca nu simt ca are comportamentul unui copil de 5 ani. Au avut nevoie si de kinetoterapie, integrare treptata in colectivitate, de cate 2, 3 ore pe zi, maxim 5 la sf anului. Daca as fi lucrat, nu as fi putut sa ma ocup fizic de recuperarea lor. Sustin ramanerea mamei in concediu de maternintate, pana la 3 ani, daca ea simte ca puiul ei are nevoie de mai mult timp sa recupereze.

Alina Mutu (Craiova, 2025-09-10)

#976

Pentru că de multe ori părinții nu au unde să își lase copii când merg la munca. Mult prea puține creșe și chiar nu au unde să își lase copii.

Ciprian Casoni (Târgu Mureș, 2025-09-13)

#981

Am un baiat prematur nascut in anul 2024.

Kosza Piroska Noemi (Danesti, 2025-09-26)

#984

Sunt mamă de prematur !

Ildiko Zopota (Arad, 2025-09-29)

#988

Am născut un băiețel prematur și știu ce înseamnă, acești mici eroi au nevoie de mai mult timp pentru a recupera

Ionela Alexandra Mitrut (București, 2025-11-09)

#990

Sunt mama de prematur si am nevoie de mai mult timp cu copilul meu

Cristina Vasile (Voinesti, 2025-11-09)

#991

Am un copil născut prematur la 31 de săptămâni și sunt total de acord cu faptul ca au nevoie de extra îngrijire o perioada îndelungată de timp

Roxana Gavril (Targoviste, 2025-11-09)