Spunem NU noului proiect de lege al reorganizării rezidenţiatului

Quoted post

alex

#36 ac

2013-10-05 10:31

Eu cred ca ar fii mult mai bine asa..si nu vad dc ne-ar plimba pe coridoare.. si se ia in considerare media de absolvire deci nota licenta-care conta in 2 probe scris plus sustinere nu cred k media din toti 6 anii sau se va face o medie..oricum este mult mai ok sa dam rezidentiatul in 2 etape..si noi am fii mult mai interestati si mai conectati in ceea ce facem..aceata lege veche dateaza din 1990 cu ex grila..care se poate aranja pt baiatu lu tata..noi in acei 2 ani vom fii platiti nu cred k fac legea asta si mai dau si bani pt o scolarizare proasta

Raspunsuri


Musafir

#37 Re: ac

2013-10-05 10:39:58

#36: alex - ac

si crezi ca nota de licenta nu se poate aranja? chiar mai usor decat aia de la rezidentiat.

si ca stagiar, in spitalele noastre, o sa fii ultimul din lantul trofic....sub toti...un fel de student cu licenta luata si atat :)


Musafir

#38 Re: ac

2013-10-05 10:45:18

#36: alex - ac

:) Nu ca asemenea lucruri nu ar fi la ordinea zilei in Romania. Se sprijina peretii si in marile centre universitare din Bucuresti, sa vezi ce bine va fi cand vei nimeri cine stie pe unde sa faci chirurgia sau alte lucruri in locuri in care nu s-a auzit vreodata de stetoscop sau bisturiu. Bine, exagerez, dar cam astea sunt conditiile in extrem de multe locuri. Nu dau bani pentru o scolarizare proasta, ci pur si simplu au facut un proiect de lege care te va tine legat de Romania pana mori. Vezi obligativitatea pe care o stipuleaza proiectul asta, de a ramane in tara. Odata ce vei fi la mana lor, aici mori. Cat despre salarii observa foarte bine cum este enuntat : "salariul POATE sa ajunga", lucru care nu inseamna ca o va si face. E un proiect mesterit intr-un mod foarte viclean si care se vrea "european" insa nu este. E formulat in asa fel incat sa promita multa si sa ne fure ochii de la problemele esentiale. Noi stim toti ca adevarul motiv pentru care sistemul e cum e nu consta in formalitatile rezidentiatului sau macar a pregatirii. E pur si simplu lipsa de fonduri si imposibilitatea medicului de a-si practica meseria in conditii omenesti, independent. Normal ca rezidentiatul actual nu e motiv de mandrie, dar macar lasa oamenii in pace, fiecare se descurca cum putea, cei buni se selectau automat in timp, faceau cariere peste hotare, pe cand cei nepregatiti oricum nu ar fi supravietuit in sistem. Ca sa fii spagar trebuie totusi sa stii meserie. Nu poti cere spaga daca nu oferi nimic, sau cel putin nu pentru mult timp. Nu ca as fi de-acord cu spaga.