Sustineti eutanasierea maidanezilor neadoptati in 30 de zile!

Quoted post

Popescu Daniela

#195 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Eutanasierea nu este o solutie pe termen lung, din p

2013-09-04 13:33

#186: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Eutanasierea nu este o solutie pe termen lung, din pacat

Poate, poate este o solutie buna pentru ei. Nu stiu. Marturisesc cu sinceritate ca nu stiu pentru ca nu sunt dr. Doolittle sa citesc gandurile animalelor, pot doar sa vad frica sau teama, iubire sau recunostinta din ochii lor si comportamentul lor vadit in functie de situatie.

Da. Nu stiu ce au mancat acei 60.000 de caini. Probabil, majoritatea cate ceva de prin tomberoane, de prin spatele magazinelor, restaurantelor, de la oameni in special. Tu stii?

Ce vor manca maine? Nu stiu. Tu stii?

Imi dau seama prin ce suferinta trec pentru ca ii vad. Ii vad zi de zi cand ma duc la lucru, ii vad zi de zi cum se atata de un om la o atingere. Ii vad pe toti. Asta nu inseamna ca ii hranesc pe toti si ca ii tin pe langa bloc. Mi-am impus sa nu fac asta oricat de mult as iubi animalele pentru ca stiu ca nu m-as putea indura si i-as lua pe toti in casa, lucru pe care nu pot sa-l mai fac. Intervine instinctul de supravietuire, unde nu pot sa pun nevoile cainelui deasupra nevoilor mele, asta pentru persoanele care cred ca eu sunt adepta animalelor si ma doare in pix de oameni. Dar mila si compasiune am. Si daca am putut sa ajut am facut-o (faptul ca am 7 caini cred ca atesta asta - eu atat am putut sa ajut).

Ideea pe care multi nu au inteles-o este ca eu imi exprimam o parere. Nu am spus ca e cea mai buna dar este a MEA. Cand zici "garantez" nu inseamna neaparat ca vii cu dovezi sigure 100% ci ca iti exprimi o anumita credinta, este o forma de exprimare. Daca vreti sa va aduc si dovezi o pot face dar cred ca puteti vedea si descoperi cu ochii vostri, dand cateva click-uri, sa vedeti cat de mult a durat eutanasierea cainilor ca apoi sa apari mii si mii ca ciupercile dupa ploaie: "http://www.youtube.com/watch?v=pbs8yo65VMw" . Inca v-am mai oferit si ca alternative cateva modele de sterilizare care s-au aplicat in tara si au avut efect (na! dovada).  Eu pentru atata militam eu in paginile trecute: responsabilizarea cetatenilor, sterilizare, adoptie si eutanasiere in cazul cainilor agresivi. Imi pare rau ca e atata de greu de inteles.

Raspunsuri

:-)

#200 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Eutanasierea nu este o solutie pe termen lung, d

2013-09-04 13:37:46

#195: Popescu Daniela - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Eutanasierea nu este o solutie pe termen lung, din p

http://dexonline.ro/definitie/garantez/586580

Ce simplu e daca am putea garanta si noi prin credinta. Garantez ca esti tuta.. vezi diferenta ? Nu ti se pare putin ilogic avand in vedere ca nu stiu nimic despre tine si vorbesc despre ceva unde nu pot prezenta nici o GARANTIE ?

elisa

#204 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Eutanasierea nu este o solutie pe termen lung, d

2013-09-04 13:42:13

#195: Popescu Daniela - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Eutanasierea nu este o solutie pe termen lung, din p

Pot sa stiu te rog unde ii tii pe acesti 7 caini si de unde ai bani sa ii hranesti? Sunt de rasa sau maidanezi? unde ii duci sa-si faca nevoiele? strangi murdaria daca fac kk pe strada? au vaccinarile la zi?


Musafir

#207 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Eutanasierea nu este o solutie pe termen lung, d

2013-09-04 13:43:52

#195: Popescu Daniela - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Eutanasierea nu este o solutie pe termen lung, din p 

 Pe mine nu ma intereseaza ce metoda se adopta.

Eu stiu un singur lucru:

"Cainii nu au ce cauta pe strazi, parcuri, locuri publice .Punct"

 

Nu vreau sa mai moara inca un copil, ca sa mai avem ce discuta pe la televizor sau pe net.

Imi este mila de animale, dar nu este vina lor ca s-a ajuns aici.

 

A murit un copil de 4 ani nevinovat, in chinuri groaznice.

 

Puteti sa inchideti ochii si sa va imaginati cum trageau caiinii de copil ?

Cum rupeau cate o bucatica din el si o mancau ?

Cum se zvarcolea copilul si isi dadea ultima suflare ?

 

Faceti acest exercitiu.

Cred ca nu aveti copii.

Altfel ati vedea cu alti ochii acest "accident" .

 

Aveti curajul sa mergeti la parintii copilului si sa cereti sa-l vedeti cum arata.

Poate asa o sa pledati si pentru drepturile lui.

Poate asta o sa starneasca in d-voastra o compasiune fata de fiinta umana, nu numai fata de animale.