Sustineti eutanasierea maidanezilor neadoptati in 30 de zile!

Quoted post

Popescu Daniela

#174 Re: ..

2013-09-04 12:54

#170: Marius - ..

Va inteleg punctul de vedere si vi-l respect. Studiind psihologia, si studiind si psihologia animalelor, v-as putea face un rezumat de ce cred ca nu ar putea - in conditiile in care ar fi adoptat, ingrijit, iubit s.a.m.d, sa va atace dar din pacate nu, nu va pot garanta ca nu o sa o faca deoarece cateodata instinctul animalic e mai puternic decat orice. Accept acest lucru si sunt constienta, nicidecum oarba sau partinitoare cum am fost acuzata adineaori.

Animalele fara stapan sunt doar o mica parte, desi destul de pregnanta, mai ales in lumina ultimelor intamplari din problemele actuale ale Romaniei. Nu am zis niciodata si nu am dat la o parte importanta batranilor, a copiilor defavorizati si lupt cu aceeasi ardoare cum lupt si imi expun parerea aici despre cainii maidanezi. Fiecare caz, in ochii mei este la fel de important (asta nu inseamna ca pun pe acelasi loc cainele cu omul) pentru ca face parte din viata noastra, ne lovim de ele toata ziua buna ziua. Normal ca ar fi multe de spus, as putea sa scriu o carte sau romane intregi despre cate chestii ar trebui schimbate, valorizate, intregite, iubite si multe altele. Dar scopul conversatiei noastre, este deocamdata, despre acesti caini si ce facem cu ei, daca tot am permis sa se ajunga la asa ceva.

Raspunsuri

Marius

#181 Re: Re: ..

2013-09-04 13:06:14

#174: Popescu Daniela - Re: ..

M-ati inteles gresit.. nu m-am referit la cainii adoptati, ci strict la cei lasati pe strada. Am avut si eu un catel timp de 13 ani, devine un membru al familiei.

Din pacate, situatia sta putin diferit pe maidan. Un caine poate fi bland acum, in prezent, dar lasat de izbeliste, nimeni nu poate garanta pentru viitorul sau comportament (avand in vedere ca nu are un stapan care sa-l monitorizeze in mod constant), din diferite motive si diferiti factori. Este un risc prostesc avand in vedere ca traim intr-o tara civilizata si nu in India unde sobolanii sunt lasati liberi pe strazi din motive mai mult sau mai putin irationale.