Sustineti eutanasierea maidanezilor neadoptati in 30 de zile!

Quoted post

Marius
Musafir

#103 Re: Re: Despre oameni

2013-09-04 07:54

#101: Isa - Re: Despre oameni

Intr-adevar, un subiect frumos expus, toata stima.

Am mai citit pe un site de stiri un comentariu, am sa-l citez si aici:

"In Biblie, nu se face deosebire intre ce animal este mai superior decat altul, sau care are mai multe drepturi decat altul. Nu se face decat diferenta intre animal si om, cel din urma avand cu totul alta menire pe acest pamant decat animalul. Este pacat sa maltratam animalele, dar nu faceti confuzie.. Viata unui animal nici macar nu se poate pune in balanta cu viata unui om."

Raspunsuri

Catalinul

#108 Re: Re: Re: Despre oameni

2013-09-04 08:05:15

#103: - Re: Re: Despre oameni

Daca e sa o luam chiar si pe partea argumentatiilor religioare, iata ce scrie in Biblie (Facerea 1.28), citat:

---

Si Dumnezeu i-a binecuvantat, zicand: "Cresteti si va inmultiti si umpleti pamantul si-l supuneti; si stapaniti peste pestii marii, peste pasarile cerului, peste toate animalele, peste toate vietatile ce se misca pe pamant si peste tot pamantul!"

---

sursa: http://www.bibliaortodoxa.ro/vechiul-testament/25/Facerea

Deci omul este lasat de Dumnezeu sa fie DEASUPRA oricarui animal. Viata unui om este mai presus de viata unui animal.

eu

#627 Re: Re: Re: Despre oameni

2013-09-05 12:53:59

#103: Marius - Re: Re: Despre oameni

Da, in Biblie nu scrie in niciun rind al unui vreunui verset sa iubesti animalul (cainele, in special, ca acela era dresat si in acele vremuri) ca pe tine insuti. Scrie insa sa-ti iubesti aproapele ca pe tine insuti. Si tot asa, cei plin de omenie fata de cainii de pe strazi, luati Biblia verset cu verset si vedeti daca scrie undeva ca cel ce iubeste cainii mai mult decit pe oameni, semenii sai, este bina placut lui Dumnezeu. Asa ca lasati "omenia" sinonima cu refularea, dementa si ipocrizia de-o parte si haideti sa facem ca Bucurestii sa devina un oras fara haite de caini si fara excrementele lor dezgustatoare aflate la fiecare pas pe toate strazile, parcurile si trotoarele. Orasul a fost, este si va fi totdeauna al oamenilor.