un post tv cu seriale ,muzica ,cultura coreeana titrat


Musafir

/ #4

2016-03-11 23:02

Am semnat aceasta petitie pentru ca am constatat ca in ultima vreme in mod intentionat, serialele coreene care isi gasisera un loc anume in preferintele publicului din Romania au fost alungate de pe aproape toate canalele TV. Caror interese serveste aceasta politica mass-media, nu stiu. Ceea ce stiu este ca intr-o perioada in care gustul publicului din Romania era tot mai mult convertit spre nonvalori, prin serialele coreene descoperiseram ca se poate sa existe si altceva. Ca exista inca puritate, sentimente frumos exprimate, obiceiuri noi si frumoase, muzica de calitate, versuri care transmit mesaje sensibile si decente, actori buni, frumosi, modesti, un patriotism sincer si frumos exprimat - ceea ce noi, romanii uitaseram de mult in ceea ce ne priveste. Intr-un cuvant, descoperiseram o lume noua, cea asiatica, total necunoscuta dar deosebit de captivanta si la care noi , europenii ar trebui sa privim mai des, cu mai multa atentie si sa luam exemplu. De ce ni se refuza aceasta optiune???!!! Ce este gresit in a descoperi, a admira si a iubi frumosul in toate formele lui de manifestare, inclusiv sub aceasta forma, lumea coreeana, asiatica chiar in toata complexitarea ei???!!! De ce au atata spatiu de emisie atat in cadrul televiziunii de stat, cat si in cele particulare, serialele nord americane, sud americane, turcesti, dar cele asiatice nu exista???!!! Este o lume noua, un univers care ne este aproape necunoscut, desi are atat de mult de oferit, iar noi trebuie doar sa inghitim ceea ce ni se vara pe gat cu forta???!!! Ceva trebuie facut. De aceea am semnat aceasta petitie pe care sper ca cineva s-o ia in seama. Vedeti, putem descoperi lumea asiatica si de pe internet, dar cati pot s-o faca, comparativ cu televiziunea, care patrunde in casele tuturor romanilor. Si stiu sigur, avem multe de invatat in aceasta perioada din ce in ce mai critica pentru cultura noastra tot mai mult agresata de nonvaloare, indecenta, lipsa de profesionalism. Daca nu ma credeti, cititi articolul lui Andrei Plesu care descoperise aceste adevaruri si le facuse publice inca de acum 5-6 ani. Daca nu ma credeti pe mine, sper ca el sa va convinga.