Demisia Ambasadorului Romaniei in Danemarca

Giani

/ #18

2015-11-11 16:40

Rusine să le fie pentru modul în care își tratează conaționalii. In încercarea de a mă informa cu privire la o problemă ce implica ajutor din partea ambasadei, am facut greșeala să sun la Consulatul României de la Ikast. Eeeee surpriză, mi s-a răspuns în limba daneză. Am cerut să mi se vorbească în limba română, dar am fost informată că nu e posibil să comunicăm în limba română, ci doar în limba daneză ceea ce s-a si întâmplat în final. Am reclamat acest fapt domnului consul de la Copenhaga, iar ca răspuns am primit un extras din legea de funcționare a consulatelor onorifice, unde se precizează că personalul consulatelor onorifice are obligația să comunice cu cetățenii români din districtul respectiv. Lacuna legii este că nu precizează limba. Crede-ti că l-a impresionat pe domnul consul, nici poveste......Cum e posibil să suni la Consulatul României, e drept Onorific..... si sa ti se vorbească în daneză.....?????I-am reclamat consulului faptul că sunt mulți conati onali care nu vorbesc daneză,ei ce se fac???? I-l interesează pe consulul României în Danemarca,nici măcar nu-i  pasa. Lipsă de respect și profesionalism.