Sustineti eutanasierea maidanezilor neadoptati in 30 de zile!

Catalinul

/ #429 Re:

2013-09-05 01:59

#412: ANONIM -

Cainii fara stapan reprezinta o mare problema, iar acest lucru nu poate fi negat de nicio persoana cu bun simt. DA, doresc sa traiesc civilizat, sa pot merge linistit pe strada sau pe bicicleta fara teama ca voi fi atacat de caini, si sa pot plimba copiii in parc fara teama ca pot ramane fara ei. Consider ca acestea sunt niste cerinte fundamentale care nici nu ar trebui puse in discutie intr-o tara civilizata. Pentru a ne civiliza si a putea trai in siguranta trebuie aplicate masuri DURE. Respectam LEGEA atata timp cat ea e dreapta si apara interesele cetatenilor. INSA DACA LEGEA E STRAMBA ATUNCI TREBUIE SCHIMBATA.

In afara de caini, atat tu cat si Cetateanul Turmentat ati amintit si de oamenii care pot face rau altor oameni, si ati intrebat daca se doreste si eutanasierea acestora. In unele cazuri DA, imi pare rau sa o spun, insa acest lucru este necesar (de exemplu in cazul celui care a ucis-o pe japoneza luata din aeroport, sau in cazul inaltei tradari). Pedepse foarte aspre ar trebui aplicate in cazul violurilor si agresiunilor de orice fel. Nu sunt de acord ca un sofer care omoara din culpa sa scape 'cu suspendare'. De asemenea nu sunt de acord ca inchisorile sa 'asigure' cazare si masa pe banii nostrii (si asta la niste sume pe cap de detinut mai mari decat cele alocate pentru batrani in azile sau pentru copii in centrele de plasament), ci cred ca ar trebui ca detinutii sa fie pusi la munca, sa aduca ceva util societatii.

Cred ca ar trebui inteles ca drepturile si libertatile fiecarui cetatean se pot intinde atata timp cat nu afecteaza drepturile si libertatile altuia. De exemplu orice cetatean este liber sa adopte caini, sa fie responsabil pentru ei si sa-i tina in casa, insa nu poate sa-i creasca intr-un spatiu comun (in scara blocului sau langa bloc) deoarece acest lucru ii afecteaza pe ceilalti. DREPTUL FIECARUIA LA O VIATA DECENTA ESTE SFANT SI NU TREBUIE INCALCAT DE ALTCINEVA!

TOATA STIMA pentru ADEVARATII stapani de caini, care sunt RESPONSABILI in privinta animalelor!