Sustineti eutanasierea maidanezilor neadoptati in 30 de zile!

Marius

/ #170 ..

2013-09-04 12:39

Am spus si ma repet: animalele salbatice nu au ce cauta pe strazile unui oras.
Doamna Daniela, va inteleg punctul de vedere si precum am spus, asa ar fi normal.. ca solutia sa fie sterilizarea. Dar de ani de zile de cand aceasta "solutie" este "pusa in aplicare", numarul cainilor a crescut, impreuna cu numarul victimelor.
Aveti dreptate, nu toti cainii sunt salbatici (daca ne referim strict din punct de vedere comportamental, ci nu ca definitie, pentru ca sunt de fapt), sunt si caini maidanezi blanzi, hraniti, care dau din coada si stau sa ii scarpini pe burta. Dar precum au spus si alte voci pe aici: daca il castrezi, nu il faci mai putin violent. Am eu certitudinea ca bland fiind acum, peste cativa ani nu se va salbatici? De ce sa ne expunem unor riscuri care nu isi au rostul in sanul unei societati care se vrea a fi civilizata?
Animalele fara stapan nu au ce cauta pe strazi iar statul nostru, nici daca ar vrea, nu cred ca si-ar putea permite sa intretina peste 70mii de caini timp de 10-15 ani cat este media de viata a unuia. Si chiar daca ar fi acesti bani, de ce nu ar fi investiti in ajutorul batranilor care au muncit o viata intreaga iar acum nici macar bani de medicamente nu au, sau in intretinerea copiilor defavorizati care s-au nascut in mizerie, sau in (re)integrarea in societate a oamenilor fara adapost?