Sustineti eutanasierea maidanezilor neadoptati in 30 de zile!

Sustineti eutanasierea maidanezilor neadoptati in 30 de zile! / Anunțuri / Vă rog să le cereţi judecătorilor de la CCR să nu declare neconstituţională o lege întocmită conform directivelor europene! / Comentarii

Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2013-09-16 04:51

Musafir

2013-09-16 06:31

CCR, niste jegosi nenorociti. Ei ar trebui eutanasiati primii, sa nu ne mai si sa nu se mai chinuie. Sau dati-i la caini, mama lor de nemernici!

Musafir

2013-09-16 06:38

am trimis mail.

Musafir

2013-09-16 07:16

Daca nu mai sunt pe strazi nu e nevoie sa-i omoare.
Cei care ii iubesc sa-i ia acasa, sa-i plimbe in lesa si sa stranga fecalele cain es la plimbare cu ei. Asa este corect pentru cei din jurul lor

Musafir

2013-09-16 07:29

Am trimis mail.

Musafir

#6 Re:

2013-09-16 07:31

#4: -

Corect! Cine e impotriva eutanasierii sa ia cainii acasa si sa nu le mai dea drumul in strada.

Si ar trebui sa se dea amenzi usturatoare pentru cine nu e in stare sa stranga rahatul dupa patrupedul din dotare.

Musafir

2013-09-16 08:01

Acesti indivizi care pur si simplu stau in aceasta tara sunt niste ANIMALE - pentru ca nu imi pot explica lipsa lor de atitudine. In aceasta tara nu exista oameni, nu.

Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2013-09-16 08:12

Musafir

2013-09-16 08:56

Sunt de acord
Romeo Barbu

Musafir

2013-09-16 09:28

CINE I IUBESTE F.BINE SA I TINA IN CASA!!DAR NU NE OBLIGATI SA I TINEM TOTI!
alexandran
Musafir

2013-09-16 09:36

Nu mai vreau sa vad caini maidanezi ! Sa fie pedepsiti prin lege si cei care-si plimba cainii in sptiile publice si nu au cu ei matura si faras ca sa le adune materiile fecale !

Musafir

2013-09-16 10:12

Pe aleea unde locuiesc au reaprut haitele de caini,precizez este o alee mica ,strmata,care se infunda,nu ai nici o sansa sa scapi de coltii acestor madanezi,sotul meu a fost muscat .Sper ca legea sa fie constitutionala sa numai avem mainazei care sunt infometati,musca si sunt plini de boli.Precizez Aleea Eprubetei este plina de caini ,primaria sa vina sa-i adune.Nu se poate iesi din alee,doar cu masina sau daca ai noroc sa fie plecati cainii.Dimkineata am dus copilul la gradinita si era plini de caini pe alee,ce sa fac sa stau cu copilul in casa din cuza cainilor?
Am trims mail si la CCR.

Musafir

2013-09-16 11:07

CCR trebuie sa dea o decizie corecta si atata tot. Nu e nevoie de nicio rugaminte speciala pentru asta pe mail, asa ca lasati prostiile.

Prima data cand legea eutanasierii a fost declarata neconstitutionala a fost din cauza textului confuz si a suprapunerii unor prevederi intre ele. Nu exista niciun motiv sa se considere eutanasierea cainilor vagabonzi in sine a fi o activitate neconstitutionala. E suficient ca legea sa fie scrisa corect si logic si ea va trece de CCR, atata tot.

Musafir

2013-09-16 11:21

Am transmis la CCR scrisoarea de mai jos:
Buna ziua,

E deja multa vreme decand,o mana de oameni,alesi,sau nu,conform vointei poporului,reprezentativi,sau nu, pentru societatea romaneasca, fac si desfac destinul romanilor.

Sunteti,si ati fost,de-a lungul ultimilor ani,ultimul bastion,ultima cetate in apararea drepturilor si libertatilor pe care ni le acorda o Constitutie care,respinsa de unii,agreata de altii si,cel mai grav,IGNORATA de "alesi"in functie de interesele lor,este cel mai bun temei de judecare a lucrurilor care se intampla,sau ar urma sa se intample.

In ultimii ani, nu putine au fost spetele care sa ne intereseze pe noi,oamenii de pe strada,atat de direct,dar foarte rare au fost imprejurarile in care CCR sa judece altfel de cum am fi dorit noi.Si pentru asta va suntem recunoscatori!

In cazul de fata interventia mea,poate parea emotionala,poate parea subiectiva,dar nu este,sunt doar constienta ca s-a ajuns prea departe cu raspandirea pericolului pe care il reprezinta cainii vagabonzi,din nou,nu ma refer la tragedia din familia acelui baietel,sau a altora agresati de caini,ci,in primul rand,la pericolul urias de raspandire a bolilor,la lipsa de minima securitate igienica,la murdaria efectiva pe care o intalnesti la tot pasul pe strazile Bucurestiului si,desigur,la zgomotul infernal pe care il fac,mai ales noaptea,haitele de caini,agresive,murdare,nemancate....

Cred ca toate acestea au legatura cu drepturile elementare ale omului la odihna, sanatate,siguranta peronala si refuz sa fac o paralele intre drepturile omului si cele ale animalelor...Daca Contestatarii Legii privind gestionarea problemei cainilor vagabonzi nu stiu,atunci le spun eu:se sacrifica zilnic animale pentru hrana oamenilor-in virtutea dreptului oamenilor la viata,se vaneaza zilnic sute de animale salbatice,chipurile din sportivitae,se omoara zilnic specii rare de pesti si animale marine si terestre,pentruca detin te miri ce dinti,piele sau organe care fac obiectul unor tranzactii banoase,in fine,in tarile cu traditie democratica mai veche decat Romania,cainii fara stapan prinsi pe strazi,se eutanasiaza in termen de 3 - 30 de zile,daca nu sunt adoptati.

Asadar,va rog :RESPINGETI CONTESTATIA celor cativa parlamentari in cautare de polpularitatea care sa le aduca doua-trei voturi in plus!

Va multumesc,

Doina Radulescu,Bucuresti

Musafir

2013-09-16 11:43

Eu am trimis

Musafir

2013-09-16 11:46

Si fara sa-i pup in cur .....scurt si la subiect ca data trecuta ei au facut gafa si nu au fost de acord si uite ce se intampla . Pur si simplu am scris ca puteau fi copii...nepoti..de-ai lor sau chiar unul dintr-e ei.

Musafir

2013-09-16 11:47

Am trimis deja un e-mail

Musafir

2013-09-16 12:10

Luati masuri urgent ! lasati legea sa-si urmeze cursul !

Musafir

#19 le-am scris

2013-09-16 12:15

sa voteze corect, ca ne-am saturat sa convietuim cu animalele pe strada!

Musafir

#20 Re:

2013-09-16 12:29

#14: -

Eu n-am avut rabdare sa o citsc nici macar pe diagonala. Si sunt unul dintre cei care au semnat petitia. Iti imaginezi ca la CCR o va citi cineva?

Musafir

2013-09-16 13:52

eu am trimis email

Musafir

2013-09-16 13:58

trimis! sper sa aiba vreun rezultat!

Musafir

2013-09-16 13:59

cam asta a fost of-ul meu...

Stimati judecatori si factori decidenti,
va scriu nu ca o persoana care ar uri cainii si ar vrea exterminarea lor, va scriu ca o persoana care pleaca dimineata la ora 5 la munca, pe jos...pentru ca nu imi permit sa cheltuiesc zilnic o suma pentru transport. In drumul meu din Campusul Studentesc pana la gara... cred ca pot numara usor 30 de caini cu care nu as avea nimic de impartit daca nu m-ar latra si nu s-ar repezi in haita la mine. Este o teroare drumul acesta si va rog sa va puneti in locul meu sau a altor...atator oameni care au fost muscati, atacati si chiar...omorati de caini. Care drept si libertate primeaza? a cainelui sa umble liber ...ca in savana... imprevizibil, instictual, agresiv? sau al omului de a merge in siguranta la munca, de a se plimba fara stres prin parcul Copou - da, faimosul parc cu teiul lui Eminescu e plin de maidanezi!
Iubitorii de animale... care ii strang pe langa blocuri sau chiar in scari de bloc!!! spun ca sunt pasnici si ca nu musca. Cum poti garanta pentru un animal al nimanui,care mai are si dinti pe deasupra. Traiesc intr-o tara in care, cu parere de rau o spun, mi-e frica sa ies pe strada, ma simt in nesiguranta totala si in plus, ma vad obligata sa convietuiesc cu maidanezii pe care ii intalnesc la fiecare 10 metri. Daca as fi vrut sa traiesc in salbaticie, m-as fi dus in padure, in jungla... dar locuiesc in oras - si inca unul cu pretentie de capitala europeana... asa s-ar vrea Iasul. Si atunci vreau sa beneficiez de un grad minim de suportabilitate si de civilizatie. Daca as fi vrut un caine, sa-l mangai pe botic, mi-as fi cumparat unul... dar nu e cazul, prin urmare, nu vreau sa fiu constransa sa infrunt zilnic haitele care-mi violeaza spatiul intim. Trebuie sa stau cuminte sa ma miroase si sa ma rog sa nu ma muste.
Va rog sa tineti cont in deciziile pe care le veti lua de aceste experiente negative pe care foarte multi le-am avut cu maidanezii si sa intelegeti ca daca cerem eutanasierea lor dupa un timp in care niciun iubitor de animale nu i-a revendicat... nu inseamna ca uram cainii...ci ca sunt prea multi si ne pun in pericol sanatatea si chiar viata. Vreau sa imi garanteze cineva dreptul de a nu mangaia un caine care ma poate musca, de a ma misca liber si in siguranta!
As aprecia daca as primi un feed-back in urma citirii acestui mail!
Va multumesc !

Musafir

2013-09-16 14:00

da

Musafir

2013-09-16 14:05

Nu mai vreau caini pe strazi!!!

Publicitate plătită

Vom aduce această petiție la cunoștința a 3000 persoane.

Aflați mai multe informații...

Facebook