Sustineti eutanasierea maidanezilor neadoptati in 30 de zile!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Sustineti eutanasierea maidanezilor neadoptati in 30 de zile!

Musafir

2013-09-06 10:33

eutanasierea imediata a maidanezilor. Nu trebuie asteptat nici o zi, daramite 30.

Musafir

2013-09-06 10:33

interese prea mari,multi bani

Musafir

2013-09-06 10:42

Imi doresc foarte mult sa nu mai vad caini pe strazile Bucurestiului.Daca pana acum,nu sa gasit nici o solutie,atunci sa se faca acesta eutanasiere, pentru ca asa nu se mai poate trai.
Catalinul

#979 Re:

2013-09-06 10:53

#954: -

Cred ca nu este nevoie nici de petitie si nici de referendum. Multumesc sincer acestui site pentru organizarea acestei liste de discutii. 'Multumesc' primarului Oprescu care in loc sa fi rezolvat problema pana acum vrea sa ne abureasca cu organizarea referendumului (de parca ne trebuie referendum ca sa traim civilizat, cand avem deja legi pentru asta), si care in plus impiedica si dreptul la manifestatie prin neaprobarea mitingului din Piata Romana.

Deja exista suport legal pentru prinderea, oferirea spre adoptie intr-un termen de timp si eutanasierea cainilor in cazul in care nu sunt adoptati. Vedeti urmatoarele:

Legea 227/2002: http://www.dreptonline.ro/legislatie/lege_caini_vagabonzi.php

si

OUG 155/2001: http://www.dreptonline.ro/legislatie/ordonanta_caini_vagabonzi.php

Insa in cele mai multe localitati au fost aplicate doar pe jumatate. Cainii ajungeau in adaposturi (atatia cati ajungeau, pentru ca rata de prindere era oricum foarte mica fata de necesar) unde conform legii trebuiau eutanasiati daca nu erau adoptati intr-un anumit interval de timp, iar ONG-urile ii 'adoptau' si le dadeau drumul inapoi pe strazi. Exact asa s-a intamplat si cu cainele care l-a omorat pe copil. Cei care sustin in continuare ca sterilizarea este solutia trebuie sa afle ca respectivul caine ERA STERILIZAT, lucru care nu l-a impiedicat absolut deloc SA OMOARE.

In Tulcea domnul primar Hogea a aplicat legea de-a lungul timpului, si acum populatia canina de pe strazi este sub control. Puteti viziona secvente video la Antena3 si la Digi24. FELICITARI, DOMNULE HOGEA!

Eliza T

#980 Romania de nevizitat

2013-09-06 11:06

Sunt casatorita cu un cetatean Australian care nu mai vrea sa viziteze Romania din cauza cainilor vagabonzi (a fost atacat). Nu ma plang. Am avantajul de a locui aici in Australia. Nu trebuie sa ma mai intorc acolo. Insa imi pasa de cei din tara. De aceea, am semnat petitia si am dat si share. Ce ma mir eu este de ce nu le pasa celor ce stau acolo. Adica le pasa la unii, 15261, si restul? Cati oameni mai tre sa moara se trezeasca lumea la realitate "DESTEAPTA-TE ROMANE"!!!!!
X

#981 Re: Re:

2013-09-06 11:10

#979: Catalinul - Re:

Oare intrebarea la referendum n-ar trebui sa fie : VREM SA MAI FIE OPRESCU PRIMAR ? DA SAU NU ?

Sincer, chiar daca n-ar fi avut suport legal, cred ca dac-ar fi avut bunavointa, ar figasit o solutie de compromis. Zic si eu...

Musafir

#982 Re: No comment

2013-09-06 11:11

#839: Fku - No comment

Esti vegetarian?

Probabil asta explica intelectul redus si inclinatia sa te crezi mai mai desptept ca altii. Vorba aia: "prostul pana nu e si fudul, nu-i prost destul!"

Si ia spune-ne noua: ai salvat macar un maidanez? Sa-l adopti, sa-l iei acasa, deparazitat, castrat, vaccinat...? Hm? Ipocrizia la cote maxime!

Musafir

2013-09-06 11:13

CER ELIMINAREA DE URGENTA A MAIDANEZILOR DIN IN TRAGA ROMANIE!!!!
....EUTANASIEREA DE URGENTA!!!
DUPA CE ROMANIA CA FI SALUBRIZATA SA VEDEM CE INSEAMNA COMPORTAMENT EUROPEAN....DAR INTAI SA O LUAM DE LA "ZERO"!!!
Laur

#984 Petitia are valoare doar inmanata autoritatilor

2013-09-06 11:14

In trecut am facut o petitie similara, insa numarul mic al celor care au semnat atunci m-a facut sa renunt la demersuri. Se pare ca a fost nevoie de o astfel de tragedie ca oamenii sa realizeze de fapt cum stau lucrurile. Odata semnata petitia ea trebuie inmanata autoritatilor sub forma scrisa. Nu are nici o valoare aici pe net doar. Asa ca succes in finalizarea acestei actiuni.

Musafir

2013-09-06 11:16

trebuie tinuti mai putin de 30 de zile, 5 zile ajung

Musafir

2013-09-06 11:20

Cainii pot fi niste fiinte minunate! Eutanasierea cainilor salbaticiti pe strazi nu este un gest de ura, ci legitima aparare. Sa nu uitam haitele de caini din parcuri - eu insami mi-am aparat copilul, ziua in amiaza mare, de atacul concertat a 4 caini mari, in timp ce oamenii (?) din jur se uitau! As vrea insa foarte mult sa nu uitam cine sunt vinovatii pt. crearea acestei situatii: noi, oamenii! Cei care arunca pe strada cateii proaspat intarcati, pe care nu i-au dorit! Cei care "adopta" un caine si apoi il alunga iarasi pe strazi, sau il lasa in fata blocului! Cei care au un caine si-l lasa pe strada, in fata propriei porti! Acestia ar trebui prinsi si pedepsiti atat de usturator, incat a doua oara sa nu mai faca astfel de gesturi. A! si nu in ultimul rand, ultima data a vrut sa ma muste un caine in lesa, dar fara botnita - spre norocul meu, mi-a gaurit numai poseta!

Musafir

2013-09-06 11:23

sustin eutanasierea maidanezilor neadoptati in 10 zile

Musafir

2013-09-06 11:30

Am si eu un copilas..............si nu mi-as dorii niciodata sa trec prin ceea ce simt acum parintii micutului care a fost ucis de caini.Sper din suflet sa se rezolve cat mai repede treaba asta cu maidanezii.
Cetateanul Turmentat

#989 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Eutanasierea nu este

2013-09-06 11:37

#539: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Eutanasierea nu este o s

Corect, Educatia conteaza. Cat ai inteles, din ce am spus, daca tot ce ai reusit sa faci este sa te poticnesti de faptul ca am mancat o litera in graba? Ia-te de mana cu musafirul de mai sus care tot acolo s-a impotmolit.

Imi exprim parerea pentru ca am ceva de exprimat si pentru ca, spre deosebire de multi dintre cei ce posteaza aici, am cunostinte despre animale si ONG-uri, nu vorbesc din orificii posterioare si din auzite.

Voi vorbiti de civilizatie cand pe-aici se vorbeste despre potere de exterminare? Cand toti cocalarii vin si posteaza lucruri de genul: "Moate cainilor!!!"....serios? Pe aia nu ii tragi la raspundere?

Musafir

2013-09-06 11:43

Daca nu o sa se faca nimic oficial, oamenii disperati or sa inceapa sa gaseasca metode proprii sa-i elimine.

Musafir

2013-09-06 11:48

Sustinem eutanasierea maidanezilor neadoptati in 10 de zile!
Cetateanul Turmentat

#992 Re:

2013-09-06 11:50

#932: -

600 lei pe caine? Se vede ca n-ai pus mana vreodata sa faci un mic calcul matematic. Daca statul te minte ca da 600/caine esti atat de naiv incat sa crezi? Ce ii da cainelui ala? Caviar? Vorbiti fratilor cand aveti caine nu doar ca sa va aflati in treaba. Un caine de pe strada intr-un adapost e multumit si cu o conserva de carne pe zi care costa intre 5 si 10 lei.

Din aia 600 care vi spun voua 600 se duc in buzunarul lor si in masa de la Howard Johnson, dar voi continuati sa credeti ca se duc pe caini, asa se face treaba in tara asta.

Musafir

2013-09-06 11:52

Nu sunt o iubitoare de caini, dar asta nu e principalul motiv pentru care am semnat aceasta petitie. Motivul, poate unul banal sau superficial din punctul de vedere al unora este acela ca imi este frica de ei! Mi-e frica sa merg pe strada, de cate ori vad o haita de caini imi modific traseul, ca sa nu fiu nevoita sa ii intalnesc si cu toate ca de cele mai multe ori pastrez o distanta considerabila avand mereu inima cat un purice.Nu e normal sa se intample
asta!

Musafir

2013-09-06 11:57

iubesc animalele:am 4 caini si 2 pisici,dar sunt in ograda mea si le ingrijesc;daca iubiti animalele, adoptati-le si le salvati de la eutanasiere !

Musafir

2013-09-06 12:15

Este regretabil că a trebuit să moară un copil pentru a repune în discuție această problemă a României. Consider că ar trebui eutanasiați toți câinii găsiți liberi în spațiul public și asta în cel mai scurt timp. Pe lângă faptul că acești câini sunt mai mult sau mai puțin agresivi este de notorietate că toți acești câini sunt purtători și transmițători de nenumărate boli.

Musafir

#996 Re: SOLUTIEEEEEEEEEEEEEEEE !!!!!!!!!!!!!!!!!

2013-09-06 12:46

#974: X - SOLUTIEEEEEEEEEEEEEEEE !!!!!!!!!!!!!!!!!

Imi pare rau, sterilizati pe cheltuiala adoptorilor, nu pe banii nostri!

Iar adoptia sa fie contra cost, ca altfel iar vedem ONG-uri si babe nebune care vin sa adopte cate 10 caini! Care apoi ajung inapoi pe strazi sa muste.

Pt cei care inca sunt ceata, 4 din cainii criminali erau STERILIZATI!

Musafir

2013-09-06 12:50

Good job
cristi

#998 eutanasierea singura solutie

2013-09-06 12:50

eutanasierea singura solutie!!!!!!!!! cine e impotriva, sa moara si el cu ei

Musafir

2013-09-06 12:51

As fi semnat aceasta petitie inca din 1990. Nu stiu de ce intotdeauna trebuie sa se intample lucruri atat de grave pentru a se lua pozitii de acest fel. Numai la noi se poate intampla asa ceva. Si eu iubesc animalele, inclusiv cainii de orice rasa ar fi. Dar nu pot sa pun mai presus ceea ce se intampla cu acesti caini fara stapani fata de viata umana.
ivana

#1000 Re: No comment

2013-09-06 12:52

#839: Fku - No comment

jegos cred ca esti tu! cati ani ai ? tu stii ce inseamna sa supraveghezi un copil? copilul se juca in parc, iar proprietatea care cica era privata , trebuia sa fie ingradita corespunzator, daca era pe post de incubator de caini!iar tu probabil esti unul din aia care isi umfla conturile cu banii destinati cainilor maidanezi

Publicitate plătită

Vom aduce această petiție la cunoștința a 3000 persoane.

Aflați mai multe informații...

Facebook