Sustineti eutanasierea maidanezilor neadoptati in 30 de zile!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Sustineti eutanasierea maidanezilor neadoptati in 30 de zile!

Musafir

2013-09-05 15:18

Chiar trebuie sa facem ceva cu aceste animale kre ne pun in pericol viata copiilor nostrii

Musafir

#677 30 de zile ... cam mult

2013-09-05 15:19

Inteleg ca legislatia in vigoare prevede 14 zile. Cred ca este un termen suficient de mare. Mai ramane doar problema adoptiilor. Acestra trebuie sa prevada sanctiuni grave pentru cei care adopta un caine si apoi il elibereaza (+eutanasiere instant pentru cainele care a fost prins din nou)

Musafir

2013-09-05 15:19

nu trebuie sa ne intereseze sterilizarea sau alte solutii, trebuie eutanasiati toti cainii de pe strada imediat, nu in 30 de zile, chiar si ai celor cu stapani. daca stapanul vine sa revendice cainele sa plateasca amenda ca a lasat animalul pe strada.
de asemenea, trebuie o lege care sa reglementeze situatia cainilor, ca ei sa nu mai apara niciodata pe strada sau in spatiu public.

Cristi M.

#679 Re:

2013-09-05 15:20

#639: - Ei, nici chiar asa, insa ar trebui eutanasiati fata de fotoliile lor comode, sa fie ca si morti pentru ele, sa nu le mai vada deloc in viata lor, incit altii, mai capabili, sa ne rezolve problemele.

Musafir

2013-09-05 15:28

Sustin aceasta petite si pt stapanii de patrupede doresc sa dispuna de cateva regulamente suplimentare.

Musafir

2013-09-05 15:30

Consider ca s-a ajuns mult prea departe cu nepasarea si inconstienta si cei care platesc sunt oameni sau copii nevinovati.Nu ne mai putem ascunde dupa deget: maidanezii sunt o problema destul de grava a societatii noastre si exista o multime de persoane care nu sesizeaza pericolul.
Ruslan

#682 Moarte maidanezilor fara mila

2013-09-05 15:34

Interesant cat va mai dura cu jucheii acestea , mizerii si infectie din urma lor ... Un Bucuresti plin de cacat si caini agresivi ... La sapun fratilor cu ei ...

Musafir

2013-09-05 15:34

Iubesc animalele. dar nu pe cele agresive. si daca ar fi sa aleg sa ajut ori un semen de-al meu sau un animal, as alege in primul rand-omul.

Musafir

2013-09-05 15:36

Viata oamenilor este mai presus de cea a animalelor

Musafir

2013-09-05 15:38

Luati atitudine!

Musafir

2013-09-05 15:44

Hraniti un copil in locul unui maidanez

Musafir

2013-09-05 15:46

Eu sustin eutanasierea in max 5 zile de la capturare, fara posibilitatea adoptiei in termenul de mai sus, caci, cine si-ar fi dorit asa ceva, ar fi marsat la asta inante de prinderea lor.

Musafir

2013-09-05 15:51

SUNT MEDIC VETERINAR DAR SI MAMA A 2 COPII IN ACELASI TIMP DE ACEEA VREAU CAND IES PE STRADA CU COPII MEI SA NE SIMTIM IN SIGURANT.DA SEMNEZ PENTRU EUTANASIEREA CAINILOR VAGABONZI.CEVA TREBUIE FACUT SI CAT MAI CURAND.SUNTEM SINGURA TARA DIN EU CARE NE CONFRUNTAM CU ASEMENEA PROBLEMA E INADMISIBIL!!!

Musafir

2013-09-05 15:52

30 de zile e mult, alte tari muuuult mai civilizate gen Belgia franta, etc au o perioada de adoptie mai mica

Musafir

2013-09-05 15:53

La Braila , chiar langa Primarie & Prefectura , in incinta Romarta noua , Hexagoane si Baza nautica , exista cate o haita de caini . Fiecare haita este hranita de cate o femeie cu mintile ratacite , careia nu i se poate opune nimeni . Pericol public sa fii prins de una din haite ziua si mai ales noaptea . Multe persoane au fost muscate de maidanezii hraniti de aceste persoane care aduna zeci de jigodii periculoase .
moon_on_earth

#691 EUTANASIERE

2013-09-05 15:54

Platesc taxe si impozite, deci nu e treaba mea sa gasesc/ofer eu SOLUTII! Autoritatile responsabile care sunt IRESPONSABILE de aia sunt platite de contribuabili... Oprescu, Ontanu, Basescu = VINOVATII care nu vor plati niciodata... traiesc intr-o tara desprinsa din Kafka.. Haideti sa nu ne mai rezumam doar la like-uri, va rog sa iesiti in strada, sa ne facem vocile auzite si sa nu abandonam pina cand nu rezolvam.

Musafir

2013-09-05 15:57

Decat sa omoare cainii sa acorde alocatii de intretinerea lor, atata timp cat acestia traiesc, celor care ii adopta. Tot dau ei bani pt intretinerea cainilor celor de la fundatii.

Musafir

Eutanasiati caini fara stapan si pe politicienii hoti !!!

Musafir

foarte trist ce se intampla in aceasta tara,dar sper ca totul se va rezolva,si copilul meu a fost atacat de un caine acum cativa ani,si avand astm a facut o criza frumoasa,si stapanul cainelui se uita ..............
Gaby

#695 Pentru:

2013-09-05 15:58

Eutanasiera cainilor fara stapan si a politicienilor hoti care sug viata din aceasta natiune Romana !!!

Musafir

2013-09-05 16:01

Poate vb de cainele social, cel care il cresti in familie, cel cu care se joaca copilul... Nici pe ala nu te poti baza suta la suta... E animal, inca are instincte de la stamosii lor. Nu te poti baza pe un om... care rationeaza dar pe un animal? Ce teama crezi ca are un caine cand vede un copil care e aproape la fel de inalt? Cainii care sunt acum, azi, nu mai asunt aia de acum 20 de ani. S-au salbaticit, au instincte de pradator. Aici nu vorbesc de faptul ca le e foame. Un pradator ucide fara sa-i fie neaparat foame. S-au format haite. Sunt apropae de instinctul lupilor, doar ca astia au ajuns sa fie lupi urbani... Am vazut cum ataca biciclistii, cum rup spoilerele masinilor aflate in mers... Am motor si am trecut prin spatele unui bloc... daca nu aveam cizme armate, intarite, speciale pt motociclism imi sfasiau tendoanele si pulpa piciorului drept... si aici nu se pune problema ca au fost speriati, amenintati, provocati... Au atacat si pe parcursul a cativa metrii au muscat pe rand de mai multe ori din cizma... ce se intampla daca aveam o gheata obisnuita sau un pantof sport? era de ajuns sa rupa o artera sau o vena mai mare si nu apucam sa ma opresc ca sa imi fac un garou... Daca ar fi sa aleg intre viata unui copil si viata unui caine nu as sta sa ma gandesc... As da oricate vieti de caini - eu i-as omora - pt viata unui singur copil... Nu urasc nici un soi e animal cu atat mai putin cainii! Vorbesc asa in conditiile in care am crescut caini si in care, inca am 5 (CINCI) caini la curte la tara

Musafir

#697 Re:

2013-09-05 16:02

#692: -

Cine sa acorde alocatii?

Primariile, de la bugetul local? Inca n-ai inteles ca banii aia merg in buzunarele unora?

Nu, nu sunt de acord! Cine vrea caine, sa-l ia acasa. Costa bani, asta e! Posesorii de caini platesc si nu se mai plang.

Dar nu platiti din banii nostri de taxe!

un roman

2013-09-05 16:03

"30 zile" este prea mult. Sunt suficiente 5-7 zile, iar maidanezii bolnavi si cei agresivi sa fie eutanasiati imediat!

Musafir

2013-09-05 16:05

e cam mult 30 de zile.

Musafir

2013-09-05 16:20

Omul a fost facut sa conduca animalele si nu el sa fie la cheremul lor.
Cei ce care se arata ca iubesc atat animalele de ce nu pastreaza anual cei 3-5 catei pe care ii naste fiecare catea ?
Simplu: 3-5 pui x 10 ani = 30-50 caini adulti, intre care sunt si parte femeiasca, ce urmeaza in anii urmatori e simplu de inteles...
Hrana lor zilnica e insuficienta, asa ca atunci cand foamea ii ajung vor ataca...
Cainele e animal de paza, daca unii ii doresc pentru mangaieri si plimbari, mai bine acei indivizi si-ar rezerva acel timp partenerului de viata si copiilor.
Daca acestia mai au mangaieri in plus sa nu uite ca sunt oameni bolnavi si nevoiasi in aceasta tara care s-ar bucura macar de o atentie de 10% din cea acordata cainilor vagabonzi.
Nu cere nimeni sa fie omorat cainele din ograda omului, deci cel ingrijit si caruia i se asigura hrana zi de zi.

Publicitate plătită

Vom aduce această petiție la cunoștința a 3000 persoane.

Aflați mai multe informații...

Facebook