Sustineti eutanasierea maidanezilor neadoptati in 30 de zile!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Sustineti eutanasierea maidanezilor neadoptati in 30 de zile!

Musafir

2013-09-05 11:01

Animalele nu au raţiune, oamenii DA! sau poate nu?!?
dana

#552 Adoptia

2013-09-05 11:02

Adoptia sa se faca in maxim 15 zile si cainii adoptati sa aiba cip electronic pentru a putea fi identificat, cui a fost dat spre adoptie, ca sa nu ajunga iar pe strada sau printer blocuri. Suntem o tara prea saraca sa crestem caini in adaposturi. Sunt mii de batrani, de copii carea u nevoie de ajutor. Nu putem creste ani in sir caini. Urgent trebuie o lege privind detinerea si crestrea cainilor pentruca se stie ca multi detinatori de caini abandoneaza cainii in orase.

Musafir

2013-09-05 11:21

Cine are caini sa si.i creasaca in curte,in apartamente pe ceilalati la eutanasiere. Nu putem merge in liniste pe strada, nu n.e putem lasa copii sa se joace, sa mearga singuri pe strada din cauza haitelor de caini.Sunt HAITE formate din 6-7 dulai.

Musafir

2013-09-05 11:26

Nu am nimic cu animalele, dar s-a ajuns intr-o situatie disperata.Trebuie intreprinse masuri urgente.
Avem o CONSTITUTIE care ne apara drepturile-dreptul la viata,sanatate.
Hai sa o respectam.

Musafir

2013-09-05 11:28

Mai repede ca se mai imbogatesc si altii din asa zisele adaposturi de maidanezi...cunosc un adapost de maidanezi in com. Curcani jud Calarasi in locul caruia a rasarit un palat cum doar in pipera gasesti

Musafir

2013-09-05 11:28

Musafir

2013-09-05 11:32

decit sterilizati si dupa aceea chinuiti in nu stiu ce tarcuri sau de nu stiu ce ONG care nu le da nici macar apa, ca sa nu mai vorbim de mancare, mai bine eutanasiati
eu

#558 Legea in vigoare acum

2013-09-05 11:35

Aceasta este legea in vigoare in acest moment. Este legea numarul 9/2008 publicata in Monitorul Oficial nr 29 din 15.01.2008 " Dupa articolul 7 se introduce un nou articol, articolul 71, cu urmatorul cuprins:
"Art. 71. - Este interzisa eutanasierea cainilor, a pisicilor si a altor animale, cu exceptia animalelor cu boli incurabile constatate de medicul veterinar." http://www.dreptonline.ro/legislatie/lege_modificare_protectia_animalelor_9_2008.php

Musafir

2013-09-05 11:38

Cineasa! si-i doreste sa-i ia ac

Musafir

2013-09-05 11:43

nu trebuie tinuti 30 zile, sunt suficiente 10zile.

Musafir

2013-09-05 11:43

de ce in alte orase se poate si la noi nu

Musafir

2013-09-05 11:44

sa dispara toti cainii dupa strazii si toti cei care sustin cainii strazilor

Musafir

2013-09-05 11:47

Buna ziua . Ma gandesc daca ar fi fost fiul ori fica lui Oprescu ( nu merita sa-l numesti Domn ) ori nepotul ,nepoata tot la fel ar fi procedat . Nu are inima de tata ori de bunic acest incopetent , nici om nu il poti numi . Chiar si eu am fost muscata de un caine maidanez in Bucuresti si nu sa luat nici o masura . Chiar este mai importanti caini decat noi oamenii ? Sunt mai presus contractele care sunt facute pentru cainii maidanezi decat populatia acestei tari ? Suntem mai rau ca in vestul salbatic , o sa ajungem sa ne inlocuiasca caini . Nu imi vine sa cred ca sunt asa oameni incopetenti la conducerea acestei tari . De acea ne merge asa de bine . nu ii intereseaza decat de iei si caini maidanezi , restul populatiei sa moara mancatii de caini . Rusine sa le fie tuturor .

Musafir

2013-09-05 11:50

Am si eu copil si nu as dori sa ajung in situatia acelor parinti din cazul prezentat la TV in urma cu cateva zile, imi pare rau pt nenorocirea acelor parinti, dar viata unui om e mai presus de cea a unui animal.
Mimi Ionescu

#565 Nu mai stati degeaba!

2013-09-05 11:50

Semnarea unei petitii ONLINE si un LIKE amarat pe facebook, nu rezolva problema! IESITI IN STRADA! Capatati o voce, ptrotejati-va copiii si batranii! Oprescu si Negoita ar trebui sa fie trasi la raspundere, caci sunt VINOVATI de ucidere din culpa. Au ignorat o problema care a dus in final la moartea unui copil! Dumnezeu sa-l aseze langa El, sa-l ocroteasca, asa cum noi n-am putut, pe copilul mancat de caini!

Musafir

2013-09-05 11:52

Sincer, i-mi pare f.rau de ceeace se intampla. Eu ador animalele indiferent de specie dar, cazul ivit de cateva zile in CAPITALA unui stat din U.E. pur si simplu m-a uluit. Da, cainii fara stapan, trebuie eutanasiati...

Musafir

2013-09-05 11:55

Pentru o situatie scapata de sub control trebuie luate masuri radicale.

Musafir

2013-09-05 12:04

indiferent de parerea ONG-urilor, ca si detinator de caini, nu pot spune ca este UMAN sa ii lasi in strada in loc de a-i eutanasia, pentru ca devin agresivi. ca si mama nu pot spune decat : curatati strazile de caini. copilul meu este mai important decat un animal
Elisa

#569 Cainii animale de companie

2013-09-05 12:06

Un pic mai devreme o ruda iubitoare de animale ma tragea de urechi ca de ce sustin eutanasierea...ca de ce nu omoram si ursii si crocodilii..etc M-am saturat de aberatiile astea! Fiecare animal are habitatul lui. cainele nu! el este un animal de companie! cainii de pe strazi nu sunt animale de companie ci fiinte fara rost care din pacate nu au un loc al lor! dar acum nu putem sta sa cautam vinovatii din paleolitic pana azi!Sterilizarea era o solutie acum 20 de ani cand inca nu erau atat de multi. acum insa situatia e scapata de sub control si doar eutanasierea mai poate rezolva ceva. cum bine spunea cineva pe un forum..copii sunt viitorul acestei tari si nu maidanezii! e o ineptie sa compari viata unui caine cu a unui pui de om. Si problema principala e ca acesti caini sunt deja f multi si din ce in ce mai agresivi. sterilizarea nu ii impiedica sa muste, sa latre, sa lase excremente peste tot inlcusiv in spatiile de joaca ale copiilor, sa latre noaptea de nu putem dormi , sa se repeada la alti caini aflati in lesa la plimbare cu stapanii etc. Cu toata parerea de rau, solutia este eutanasierea!
george

#570 Re: Eutanasierea nu este o solutie pe termen lung, din pacate

2013-09-05 12:07

#113: Popescu Daniela - Eutanasierea nu este o solutie pe termen lung, din pacate

Imi doresc sa ai parte de o muscatura zdravana de la un caine poate atunci o sa iti doresti si tu ...

SA MOARA TOTI

Bogdan
Musafir

2013-09-05 12:15

In decursul acestui an am facut 4 sesizari la Primaria Craiova sa se faca ceva in legatura cu maidanezii de la blocul unde locuiesc. Bineinteles ca nu s-a luat nicio masura...Probabil se asteapta sa mai moara vreun copil nevinovat...

Musafir

2013-09-05 12:15

viata omului este mai importanta
Bogdan

#573 Re:

2013-09-05 12:16

Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2013-09-05 12:19

Musafir

2013-09-05 12:21

Primul meu contact cu Bucurestiul acum 6 ani, a fost o haita de 10 caini. Sunt printre norocosii care au scapat nevatamati, dar de atunci mereu am avut frica de maidanezi. Zilnic trec pe langa ei si intorc capus ca sa vad daca nu sar pe mine. E un stres constant care devine cronic. Am fost cat se poate de atent pana acum sa nu fiu muscat, dar nu stiu ce se poare intampla pana diseara daca ies din casa.