Sustineti eutanasierea maidanezilor neadoptati in 30 de zile!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Sustineti eutanasierea maidanezilor neadoptati in 30 de zile!

Musafir

2013-09-05 08:48

si eu am fost muscata de ciini chiar linga primarie
am si eu un nepotel fereasca sfintu pe toata lumea de asemenea necaz si durere

Musafir

#502 Turmentatule

2013-09-05 08:50

Cand vei avea invazie de gandaci de bucatarie , sau de sobolani, la fel vei proceda? Vei "milita" pt drepturile lor de fiinte ?

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2013-09-05 08:51

Musafir

#504 Re: Re: saracii parinti

2013-09-05 08:53

#491: Cetateanul Turmentat - Re: saracii parinti

Sper ca dupa cata zarva ai facut pe aici ca esti vegetarian, altfel esti un mare ipocrit impertinent.

Pentru mieii care se sacrifica de Paste de ce nu militeaza nimeni? Ai fost vreodata la targ sa vezi ce se intampla? Iti spun eu, daca nu. Treci printre randuri, iti alegi mielul care iti place, taranul ii taie gatul, acolo de fata cu tine. Te asigur, ca aceea este moarte in chinuri, nu injectia respectiva eutanasierii. Te-ai gandit vreodata la asta cand inghiteai drobul de miel facut de doamna ma-ta? Sa-ti stea in gat data viitoare, ipocritule.

Dar despre carnatii si sarmalele de craciun ce parere ai? iti plac, nu-i asa? Iti sugerez ca la craciunul viitor sa ii scoti din tigaie, sa te duci in gradina si sa le faci o inmormantare crestineasca. Ipocritule.

Si draga "cetatean turmentat", eu in locul tau nu as folosi numele Domnului in aceeasi fraza in care iti doresti raul altui om. Dar daca tot ai facut-o, haide sa te educ putin, ca-ti pute gura a prostie:

Si Dumnezeu i-a binecuvantat, zicand: "Cresteti si va inmultiti si umpleti pamantul si-l supuneti; si stapaniti peste pestii marii, peste pasarile cerului, peste toate animalele, peste toate vietatile ce se misca pe pamant si peste tot pamantul!"

---

sursa: http://www.bibliaortodoxa.ro/vechiul-testament/25/Facerea

Dumnezeu a lasat animalele sa serveasca omul, nu invers. Cretinule.

dor de civilizatie

#505 Amintiri din copilarie. Pentru cetateanul turmentat si alti impotrivitori care au postat pe aici

2013-09-05 08:53

Fiind baiet... parcuri cutreieram si exploram cele mai ascunse hatisuri si tufisuri din parcuri si din jurul blocului. Ne faceam cazemate pe acolo, ne tavaleam prin toate ierburile, ne taram prin tuneluri de verdeata, ne jucam de-a v-ati ascunselea si ziua si pe inserat si chiar pe intuneric. Fie vara fie iarna, ieseam afara fara frica, ne jucam ore intregi nesupravegheati decat de copiii mai mari eventual... Si ce frumos era! Ne intorceam acasa obositi si imbujorati, dar fericiti si INTREGI!

PS: am copilarit chiar in Colentina, iar parcurile Tei si Plumbuita le cunosteam ca pe propriul buzunar! Asta se intampla in anii 70-80.
Am o simpla intrebare pentru toti "iubitorii" de animale in "ograda" publica: ATUNCI DE CE UN COPIL SE PUTEA JUCA (nesupravegheat de un adult), IAR ACUM NU MAI POATE AVEA ACEST SIMPLU DREPT LA COPILARIE DECAT CU PRETUL VIETII?!!
Nu credeam ca voi ajunge sa traiesc ca in Africa...

Musafir

2013-09-05 09:00

ASASINII!!!! Au ales cainii in locul oamenilor ! Cum e posibil ca dupa aceasta drama sa mai se puna problema discutiilor???? Ce discutii mai se pot face dupa ce pana si medicul legist a fost ingrozit de cat era de mutilate bietul sufletel! Poza cadavrului mutilate , fara toate membrele si parti din cap , ar trebui trimisa tuturor sustinatorilor de animale ! RUSINE, RUSINE, RUSINE! Dumnezeu sa va ierte pentru crimele comise!

Musafir

2013-09-05 09:02

Cum să scapi de câinii maidanezi în trei zile

“Trebuie să existe o soluţie umană”. De acord. Temporar, până o găsim, adăposteşte-i la tine acasă!

Pe mine, câinii fără stăpân (dar şi excrementele celor cu stăpân) au reuşit să mă elimine din ecosistem: ei reprezintă cam un sfert din motivaţia pentru care nu mai locuiesc în România. Nu au reuşit să mă muşte, deşi au încercat de nenumărate ori – neprovocaţi, dar nu vreau să-mi expun şi copiii la riscul ăsta. Am făcut practic ce recomandă iubitorii de câini – i-am evitat. Însă cu maximum posibil de eficienţă.

Desigur, câinii “nu au nici o vină”. Nici n-ar avea cum – vinovăţia şi răspunderea individuală sunt chestii subiective, specifice oamenilor. Pentru orice altceva, nu e relevantă vinovăţia ci gradul de pericol într-un anumit context. Ce să vezi! Câinii fără stăpân din oraşe sunt periculoşi pentru oameni – dovezile se găsesc zilnic la camera de gardă.

Vina este a oamenilor care le dau drumul pe stradă, îi hrănesc, îi ascund de hingheri, le iau apărarea cu argumente cretinoide etc.

Obişnuiam să-i confrunt pe cei care hrănesc câini vagabonzi. Culmea a fost o doamnă care le dădea hrană uscată chiar pe covorul de cauciuc al unui loc de joacă din parcul Titan. “Sunt câinii dumneavoastră?”, o întreb. “Sunt câinii parcului!”

Sau pe cei care nu curăţă excrementele din iarbă şi de pe trotuar. Am renunţat, pentru că inevitabil se uitau la mine ca şi cum eu eram ăla deplasat – semn că nu prea eru obişnuiţi să fie deranjaţi.

E vina lor şi pentru oamenii ucişi, şi pentru câinii care trebuie ucişi. “Nu, că sunt şi ei suflete…” Sigur! Ia-le la tine acasă, atunci! Ştii cât suferă – de foame, frig, răni nevindecate – un câine lăsat pe stradă?

E cu atât mai mult vina celor care au semnat şi apoi abandonat. În cazul de faţă, nenorocita care spune că are conştiinţa curată (ar trebui să nu mai aibă somn până la sfârşitul zilelor) se încadrează la omor din culpă şi merită puşcărie cu executare.

Teoria probabilităţilor arată cum un risc oricât de îndepărtat devine asimptotic o certitudine dacă este asumat de prea multe ori. Se poate determina statistic cu o precizie destul de mare câţi oameni vor mai fi muşcaţi respectiv ucişi de 65.000 de câini (sau câţi or fi) în următorul an sau în următorii 10 ani.

Iar complicitatea e a celor care n-au făcut destul. Deci inclusiv a mea. Aşa că am o idee.
(format inspirat de la Ciprian Ciucu, care are nişte idei mai bune, dar care cer timp – în care alţi oameni vor fi muşcaţi).

Nu consum carne, inclusiv din motive etice, aşa că accept acuzaţii de cruzime doar de la vegetarieni (vă cred pe cuvânt, numai s-o spuneţi de la început, altfel – la spam!).

După cum văd lucrurile, există trei metode mari de-a la pune pielea pe băţ câinilor.

1. Asomare cu tranchilizante urmată de injecţie letală – cea mai legală şi decentă metodă de eutanasie, dar destul de scumpă şi doar la îndemâna autorităţilor. Poate se apucă…

2. Împuşcare cu arme de foc. Metodă eficientă, dar murdară, traumatizantă pentru un oraş şi cu potenţial de risc.

3. Otrăvire. De multe ori inumană şi, la extrem, periculoasă pentru oameni.

Acestea sunt motivele pentru care nu s-a întâmplat nimic până acum. Se pare însă că există şi o metodă mult mai sigură şi mai puţin dureroasă.

Xylitol este un îndulcitor sintetic, care se poate cumpăra cu câteva zeci de lei kilogramul. Pentru om este comestibil. Pentru câine, o doză de 3-5 grame poate fi fatală. 10g pe cap de potaie sunt suficiente. O tonă de xylitol – 1000 de kilograme – ar trebui să fie de ajuns pentru a sătura fiecare din cei 65.000 de câini cu două-trei doze letale.

Ca precauţii, stăpânii de câini trebuie să nu-i lase să mănânce de pe stradă în perioada asta (şi să le strângă fecalele de pe jos, ca măsură de precauţie pe termen lung), iar iubitorii trebuie să-i ia în sfârşit la ei acasă (dacă îi iau pe toţi, toată lumea e mulţumită).

Deci, ce trebuie:

1000 de voluntari, fiecare cu
1 Kg de Xylitol şi
9 Kg de carne tocată, din care să gătească câte
3,3 Kg de chifteluţe pe zi, timp de
3 zile
Marius

#508 De ce in termen de 30 de zile si nu in 3-7 zile de exemplu ?

2013-09-05 09:06

De ce sa mai cheltuim bani cu ei 30 de zile - eu zic ca maxim 7 zile sunt suficient daca cineva chiar vrea sa se implice.

Suntem prea saraci ca sa nu eradicam aceasta plaga criminala si plina de boli care este pe noi :(.

Marius
Cetateanul Turmentat

#509 Oaie fara minte

2013-09-05 09:09

#258: - Re: Mana la treaba...

Indeajuns pentru tine si fratii tai incat sa va inecati cu el. Cat timp esti acolo cumpara si niste neuroni poate sunt la promotie, 2 la pret de unul si te poti clasifica si tu la gradul de nevertebrata pe urma, ca daca zic animal le jicnesc pe cele din urma.

Sper sa-ti ajunga clorul ala in mate sa simti si tu ce simt cainii aia, sa traiesti mereu cu frica-n gat cand bagi ceva in gura ca poate e o boaba de cianura pe-acolo pe undeva.

Astia sunt oamenii pe care ar trebui sa ii iubim? Astia sunt oamenii de care ar trebui sa imi fie mila? Foarte bine va fac cainii aia ca va simt cat de buni sunteti. Se mai uita si la fata omului si ce-i in sufletul lui. Vreti sa vars o lacrima pentru astfel de jigodii? Sa-l odihneasca Dumnezeu in pace pe copilul ala ca nu are nici o vina si mai bine poate ca nu a crescut intr-o lume cu astfel de bestii bipede. Dar de voi nu mi-ar fi mila....nici catusi de putin...nu meritati asa ceva pentru ca nici macar nu stiti definitia cuvantului mila sau ce inseamna acesta.

Musafir

2013-09-05 09:11

Este o nenorocire cu atatia maidanezi in toate localitatile urbane si chiar rurale.Pierderi de vieti omenesti in favoarea vietilor de caine.

Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2013-09-05 09:15

Musafir

2013-09-05 09:17

aceasta problema trebuia rezolvata de autoritati, iar noi cetatenii trebuia sa beneficiem de siguranta si normalitatea stradala intr-un mod civilizat.........

Musafir

2013-09-05 09:19

Copii sunt mai importanti decat oameni...

Musafir

2013-09-05 09:20

Atunci cand sunt nevoit sa aleg intre un OM si un animal, in mod clar, voi alege OMUL!

Musafir

2013-09-05 09:23

Oricum ai da-o, la aceeasi concluzie se ajunge: animalele salbatice nu au ce cauta pe strazile unui oras, indiferent daca sunt castrate sau nu. PUNCT

Musafir

2013-09-05 09:27

Ma alatur demersului vostru cu speranta ca de data aceasta vor fi sorti de izbanda. Si in orasul meu sunt sute de cainii fara stapan , nimeni nu face nimic doar promisiuni in campania electorala....Acelasi tablou:multi copii, batrani,etc. muscati de caini, incaierari intre diverse haite de cartier iar cand se intuneca nu mai poti iesi/intra din bloc...

Musafir

2013-09-05 09:34

sper ca de aceasta data sa se ia masuri

Musafir

2013-09-05 09:40

Sustin eutanasierea maidanezilor neadoptati in 15 zile. 30 de zile implica costuri care nu se justifica si afecteaza buzunarul nostru, al tuturor.

Musafir

2013-09-05 09:41

vreau sa va povestesc si eu o intamplare, intr-un fel hazlie:veneam de la munca seara pe la 8 acum vreo 2 luni, m-am suit in autobuz(116 de la bv marasesti),la sincai printre oameni s-a urcat in autobuz si un catel, negru, maricel, cam amarat SI SINGUREL. Toti oamenii i-au facut linistiti loc, nimeni nu l-a gonit, nimeni nu l-a dat jos, nici eu (de frica)am coborat doua statii mai incolo, catelusul era tot in autobuz...O fi platit si bilet??????????
Oricum ce vreau sa zic ... si noi avem o parte din vina. I-am tolerat printre noi, ne-am uitat in cealalta parte, i-am ocolit si ei s-au inmultit
Asta tre sa inceteze, sa fie eutanasiati si gata

Musafir

2013-09-05 09:43

rusine primarilor.

Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2013-09-05 09:43

Musafir

#522 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Eutanasierea nu este o solutie p

2013-09-05 09:46

#521: Cetateanul Turmentat - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Eutanasierea nu este o solutie pe te

Vocabularul tau releva gradul de inteligenta, civilizatie si bun-simt. Oare poti face un efort in a-ti expune parerea fara magarii ?

Musafir

2013-09-05 09:48

asa nu se mai poate, trebuie luate masuri drastice pana nu mai sufera nimeni

Musafir

2013-09-05 09:55

votam la fel si inaintea incidentului nefericit cu copilul muscat in parcul tei.

Musafir

#525 Mihaela T.

2013-09-05 09:58

Sunt perfect de acord cu ceea ce se numeste LEGE !!! Daca nu-i revendica nimeni ( si, cine ii ia sa-i tina in casa-curte ,nu sa le dea drumul pe strada !! ),sa fie eutanasiati in 30 zile .
Cunosc vecini care le cara mancare desi ,ei nu prea au ce manca !! nebunie !!!
Trezitiva oameni buni!!! Am ajuns orasul junglei !!!

Publicitate plătită

Vom aduce această petiție la cunoștința a 3000 persoane.

Aflați mai multe informații...

Facebook