Sustineti eutanasierea maidanezilor neadoptati in 30 de zile!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Sustineti eutanasierea maidanezilor neadoptati in 30 de zile!

Musafir

2013-09-04 18:15

sustin eutanasierea cainilor neadoptati in 30 de zile,care reprezinta un pericol public,condamn autoritatiile care nu si-au facut datoria,pacat ca s-a ajuns aici.

Musafir

2013-09-04 18:16

o initiativa buna
Just me

#278 Iubitor de animale

2013-09-04 18:18

Si eu iubesc animalele si am adoptat unul din strada acum 6 ani. De atunci il tin in curte si am grija de el iar el imi apara curtea. Cine ii vrea sa-i adopte .....cine nu sa taca. Sa-i scoti de la eutanasiat si sa-i lasi din nou pe strada.....trebuie sa fii condamnat pentru crima. Cea care a scos cainele si a semnat pentru el sa fie condamnata pentru crima cu premeditare. Termenul pentru eutanasiere este prea mare, ar trebui eutanasiati in maxim 10 zile. Daca nu va asumati raspunderea pentru cainele adoptat..........CIOCU MIC.

Musafir

2013-09-04 18:22

Sustin eutanasierea maidanezilor neadoptati

Musafir

2013-09-04 18:26

decat sa ajungem sa maturam rahat de caine pentru ca au drepturi,decat sa ne ingropam copii omorati de caini pentru ca au drepturi...mai bine caini in pamant decat in tara romaneasca.
REALITATEA

#281 CAUZA STOP INMULITORILOR SI COMERCIANTILOR DE CAINI

2013-09-04 18:29

Fotografie: Solutia la problema cainilor maidanezi din Romania. Solutia la suprapopularea canina si la responsabilizarea populatiei. Fiecare trebuie sa isi asume responsabilitatea pentru cainele detinut, sa ii asigure adapost, asistenta veterinara, hrana, apa, miscare. Trebuie reglementata activitatea de crestere si reproductie a cainilor in Romania. Toti trebuie sa fie autorizati si scolarizati in domeniu. Trebuie aspru sanctionat traficul cu caini, trebuie limitata inmultirea necontrolata a cainilor. Toti cateii din Romania trebuie microcipati si inregistrati intr-o baza de date unica la nivel national. Trebuie o evidenta clara caine-stapan si inregistrarea oricarei modificari/schimbari de prorprietar, deces. Toate fatarile trebuie declarate. Toti puii trebuie vanduti microcipati, cu contract, varsta de minim 8 saptamani, cu contract. Abandonul sanctionat drastic. Trebuie reglementata modalitatea de publicitate, anunturile cu catei oferiti spre vanzare, dupa modelul francez, prin identificarea clara a vanzatorului autorizat, doar cateii cu pedigree sa poata fi anuntati ca fiind de rasa, mentiunea clara daca au sau nu pedigree, poze reale. Trebuie o lege bine pusa la punct, trebuie o autoritate unica. Nu eutanasierea va rezolva problema cainilor maidanezi, pentru ca altii si altii vor fi abandonati. Cainii sunt inmultiti necontrolat. Stapanii nu sunt informati si multi nu sunt responsabili.

Musafir

2013-09-04 18:30

Da sint de acord pentru ca si nora mea a fost muscata de un ciine cind se plimba cu copii. Am si eu doi ciini si pisici pe care le iubesc si le ingrijesc dar, nu ies pe strada stau in curte.

Musafir

2013-09-04 18:31

Sa se solutioneze odata aceasta problema, pentru siguranta tuturor cetatenilor platitori de impozite din aceasta tara ! Cei vinovati de aceasta situatie creata prin disparitia acestui ingeras nevinovat, sa plateasca cu libertatea!

Musafir

2013-09-04 18:34

iubesc animalele, fetitei mele ii plac la nebunie cainii, dar asa nu se mai poate. Suntem de rasul Europei, uitati-va in tarile mai de la vest , credeti ca gasiti maidanezi pe trotuarele Vienei , de exemplu? Exclus ! Sa facem si din tara noastra un stat cat de cat civilizat.

Musafir

2013-09-04 18:39

Cu toate ca detin si iubesc ciinii,sunt 100% de acord cu petitia.Sa nu confundam totusi iubirea de animale cu cea pentru semenii nostri!
REALITATEA

#286 STOP IMULTIRORILOR SI COMERCIANTILOR DE CAINI

2013-09-04 18:40

Fotografie: Solutia la problema cainilor maidanezi din Romania. Solutia la suprapopularea canina si la responsabilizarea populatiei. Fiecare trebuie sa isi asume responsabilitatea pentru cainele detinut, sa ii asigure adapost, asistenta veterinara, hrana, apa, miscare. Trebuie reglementata activitatea de crestere si reproductie a cainilor in Romania. Toti trebuie sa fie autorizati si scolarizati in domeniu. Trebuie aspru sanctionat traficul cu caini, trebuie limitata inmultirea necontrolata a cainilor. Toti cateii din Romania trebuie microcipati si inregistrati intr-o baza de date unica la nivel national. Trebuie o evidenta clara caine-stapan si inregistrarea oricarei modificari/schimbari de prorprietar, deces. Toate fatarile trebuie declarate. Toti puii trebuie vanduti microcipati, cu contract, varsta de minim 8 saptamani, cu contract. Abandonul sanctionat drastic. Trebuie reglementata modalitatea de publicitate, anunturile cu catei oferiti spre vanzare, dupa modelul francez, prin identificarea clara a vanzatorului autorizat, doar cateii cu pedigree sa poata fi anuntati ca fiind de rasa, mentiunea clara daca au sau nu pedigree, poze reale. Trebuie o lege bine pusa la punct, trebuie o autoritate unica. Nu eutanasierea va rezolva problema cainilor maidanezi, pentru ca altii si altii vor fi abandonati. CAINII SUNT IMULTITI NECONTROLAT. Stapanii nu sunt informati si multi nu sunt responsabili.

Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

Musafir

Chestiunea trebuie tratata cu mana de fier. Cine rezolva problema asta total, are votul meu si recunostiinta mea. Eu locuiesc in occident dar de cate ori ma intorc acasa si revad scenele astea legate de maidanezi, ma frustrez destul de tare.

Musafir

2013-09-04 18:45

eutanasiati maidanezii

Musafir

#290 Re: sa inaintati petitii si pentru altele

2013-09-04 18:45

#287: Julie - sa inaintati petitii si pentru altele

Sa mori in chinuiri ca baietelul ala.

Marina

#291 Re: Re: Am o intrebare ..

2013-09-04 18:46

#275: - Re: Am o intrebare ..

Dar nu mi-ai raspuns la intrebare. Ce te face sa crezi ca eu daca eu nu am copii de exemplu nu simt la fel? Crezi ca eu nu as omora acea haita de caini care au omorat copilasul? Crezi ca nu ma pot pune in pielea lor? Ce te face sa crezi ca intelegi ce e in inima altora sau in inima mea doar prin prisma ca nu am (inca) un copil? Nu e vorba de frustrari, e vorba ca se fac niste delimitari clare intre oameni: Aia care au copii - deci simt mai mult decat ceilalti si aia care nu au copii - nu pot intelege sentimentul, nu pot sa te pui in pielea lor. Nu stiu, nu inteleg conceptul asta si mi-i se pare putin stupid. Asa in nota personala,mi-a murit mama la 13 ani. Prin urmare sunt obisnuita oarecum cu moartea si resimt putin mai amarnic pierderea unei mame, unui copil cand mai aud in stanga si in dreapta sau la televizor. Sentimentul pentru mine este acelasi: ca un om a murit. Un copil nu-si va mai trai viata. O familie va fi pe deplin distrusa, toata viata, uitandu-se in spate cum ar fi fost daca, si multe alte considerente de genul.

Musafir

2013-09-04 18:47

Vreau sa putem merge in liniste pe strada. Nu vreau sa mai moara un om.

Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2013-09-04 18:48

Musafir

2013-09-04 18:48

Iubesc animalele, inclusiv cainii...

Musafir

2013-09-04 18:50

30 de zile e prea mult. 3 zila ca la americani... cine plateste factura de intretine si hrana si salariile pt celelalte 27 de zile?
Jan

2013-09-04 18:51

In aceste 30 de zile cat stau in adapost, ce fonduri sunt utilizate ptr hrana si diverse activitati(curatenie, asist medicala...). Nu sunt de acord ca noi sa contribuim la buget ptr astfel de costuri in timp ce in spitale nu exista fonduri ptr medicamente .

Musafir

2013-09-04 18:53

Salvati viata oamenilor!

Musafir

2013-09-04 18:53

sai eutanasieze pe toti nu doar cei agresivi altfel nu scapam

Musafir

2013-09-04 18:55

sant de acord cu eutanasierea, daca nu vor gasi o solutie ca acesti caini sa nu-i mai gasim pe strada, ca doar santem un oras european, mai ales ca la Galati de 5 ani de zile primaria nu s-a implicat cu nimic si totusi tot de 5 ani de zile platim taxa de ecarisaj, firmele 50 lei pe an si cetatenii 3 lei.

Musafir

#300 Seriozitate

2013-09-04 18:55

Tratati cu seriozitate acest subiect!

Publicitate plătită

Vom aduce această petiție la cunoștința a 3000 persoane.

Aflați mai multe informații...

Facebook