Sustineti eutanasierea maidanezilor neadoptati in 30 de zile!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Sustineti eutanasierea maidanezilor neadoptati in 30 de zile!

Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2013-09-04 16:11

2013-09-04 16:15

Maresalu' de Otel

#253 mai repede ca altfel nu facem nimic!

2013-09-04 16:27

ar trebui eutanasiati in 5 zile dupa sunt ridicati dupa strada, iar cei care pozeaza in iubitori de animale si semneaza adoptiile javrelor si apoi ii lasa liberi pe strada sa fie de asemenea eutanasiati! dar laolalta cu javrele pt ca nu se mai poate.in craiova sunt haite de 15-20 de javre spurcate care te sfasie de viu daca nu ai o bata cu tine.eu unu care il vad ca sare sa ma muste scot bata de baseball din ghiozdan si ii sparg pifometru'pe loc nu stau dupa curu guvernului.scurt si la obiect! si ma doare in cur de viitoarele comentarii care ma vor dezaproba!cine iubeste javrele astea sa ii ia de pe strada si daca mai ajung iar pe strada un glont in cap e cea mai simpla solutie!
viviana

2013-09-04 16:30

Legislatia engleza pevede eutanasierea cainilor dupa 7 zile. Daca soluiile de eliminare a cainilor prevaute in Dogs Act 1906 sunt individuale, atunci si solutiile similare prevazute in OUG 155/2001 sunt solutii individuale si nu reprezinta “ucidere in masa” asa cum urla oengistii.
Exista in Legea 205/2004 art 20 (modificat tot prin Legea 9/2008!) care prevede: “Sacrificarea si uciderea animalelor se vor efectua cu respectarea prevederilor legale specifice in vigoare”".

Existenta cainilor pe strada incalca dreptul constitutional al omului la siguranta si integritate fizica(articolul 21).Nu exista drept al omului mai fundamental decat dreptul la siguranta!

Musafir

2013-09-04 16:39

Nu in 30 de zile in 5 zile cel mult trebuie facuta eutanasierea.

Musafir

#256 Mana la treaba...

2013-09-04 17:09

Buna, vad ca lumea pluseaza pe minut ce trece, dar am vaga senzatie ca nu se vor intampla multe. la cei app 10k semnatari care se vor aduna azi probabil, le-as propune sa-si faca singuri ordine in zona - doar asa ne invata ong-istii - sa punem osul la treaba. Daca fiecare din semnatari rezolva doar 3-5 buc din javre, s-a rezolvat problema!!!!!!!!!!!! In cateva zile am putea avea un oras fara javre!

OK, pun osul la treaba si am si reteta (functioneaza 100%):

"Cea mai buna (ieftina) metoda de otravire a cainilor am invatat-o cand lucram la autobaza unde erau nu haite ci zeci de haite, de la un maistru. Se amesteca lichid de frana 1/2 litri cu 1/2 litri clor (cel mai ordinar hipoclorit de pe piata e cel mai bun pentru ca nu contine parfum si alte magarii). Ideea e ca in timpul amestecului se formeaza niste cristale care vor trebui colectate de pe fundul sticlei dupa o ora de la amestecare. Turnati lichidul de frana in sticla apoi turnati clorul si puneti imediat dopul bine strans. Daca se pierde mult din gazul emanat nu se mai formeaza cristalele asa ca trebuie sa va miscati repede. Dupa o ora varsati lichidul si adunati cristalele verzui rezultate pe care le puneti in mancarea pentru caini. Marele avantaj este ca javrele mor fara durere dupa aproximativ doua ore pentru ca acest compus produce o reactie care induce somnolenta apoi moartea. Practic or sa moara in somn. Un alt avantaj este ca daca din greseala ajunga in apropierea mancarii pentru oameni acestia sunt foarte putin afectati de aceasta otrava. "

Deci, la munca!
Popescu Daniela

#257 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Eutanasierea nu este o solutie pe termen lun

2013-09-04 17:12

Musafir

#258 Re: Mana la treaba...

2013-09-04 17:13

#256: - Mana la treaba...

Foarte tare! si ptr cati caini ajung cristalele rezultate din 1/2 litri si 1/2 litri clor? ca sa stiu cati litri cumpar.

Musafir

#259 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Eutanasierea nu este o solutie pe termen

2013-09-04 17:19

#257: Popescu Daniela - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Eutanasierea nu este o solutie pe termen lun

Masura au intrecut-o maidanezii! Dar e greu sa le explici ptr ca ei nu inteleg romaneste! prefer sa umblu cu cristalele in buzunar decat sa permit sa ma muste jigodiile pe strada. mai ales ca nu se ocupa nimeni de ei si multi sunt si f bolnavi. care pe care stimata popescu ! ONG-urile si guvernul care nu si-au facut treaba ne-au adus in situatia asta! daca stam in baza lor la urmatorul recensamant vor fi mai multi caini decat oameni in Romania! si oamenii ramasi vor trai in adaposturi de frica maidanezilor!

Musafir

#260 Re: Mana la treaba...

2013-09-04 17:25

#256: - Mana la treaba...

De unde stii ca mor fara durere? 
Mai degraba i-as impusca, cel putin asa nu mor in chinuri groaznice.

Musafir

2013-09-04 17:27

Ce mai poti sa comentezi?!? Doar atat: termenul de 30 de zile pentru adoptarea cainilor TREBUIE redus la 5 zile, altfel o sa dureze ani de zile eliminarea acestei probleme, timp suficient pentru ca alte asemenea tragedii, ca cea a lui Ionut, sa se produca nestingherite...

Musafir

2013-09-04 17:30

Maresalu' de Otel, ai perfecta dreptate!

2013-09-04 17:32

gina

#264 Re: Chiar daca se adopta...

2013-09-04 17:38

#21: Adina Popescu - Chiar daca se adopta...

pai cred ca ai dreptate...dar ar trebui marcati cainii adoptati si daca il prinzi a 2 a oara il eutanasiezi direct.

eu

#265 Re:

2013-09-04 17:39

#263: -

Si de femeia de 63 de ani atacata ieri cine trebuia sa aiba grija?

Musafir

2013-09-04 17:49

da imi pare rau ca nici ei nu au nici o vina dar aleg viata copiilor

Musafir

#267 Re: Re: sustin petitia pentru eutansierea javrelor

2013-09-04 17:49

cetatean cu impozitele platite la zi...degeaba

#268 saracii parinti

2013-09-04 17:51

Sa ma fereasca Dumnezeu de asa ceva, dar daca eu as fi fost in situatia acelor parinti as fi omorat eu cu mana mea cat de multi caini maidanezi as fi putut.Nici nu vreau sa ma gandesc la drama lor, inima mea este alaturi de ei.Dumnezeu sa ne pazeasca copiii deoarece autoritatile observ ca nu o fac.

Musafir

#269 Re: Re:

2013-09-04 17:58

#220: Cetateanul Turmentat - Re:

Raspunde-mi la o intrebare simpla :

"Ai curaj sa mergi la capela si sa vezi cum arata copilul?"

Priveste parintii in ochi si spune-le ca nu se poate face nimic , cainii au si ei emotii si se poate sa le para rau pentru ce au facut, dar asta e . Copilul lor este de vina ca se juca pe acolo.

Aici se discuta strict problema cainilor de pe strazi, nu a oamenilor care sunt mai rai decat cainii.

Asa ca nu mai devia de la subiect .

Problema este ca a murit un copil nevinovat si de moartea lui suntem responsabili cu totii ca nu am facut nimic concret pana acum.

Iar cainii nu au ce cauta pe strazi.

Toate proprietatile private trebuiesc clar delimitate si ingradite.

Tot ce este neingradit intra automat in posesia primariilor, si ele devin responsabile de tot ce se intampla pe acele terenuri.

Proprietarii de caini trebuie sa plateasca pentru toate actiunile cainilor lor.

Marina

#270 Am o intrebare ..

2013-09-04 18:03

... asa mai curioasa. Care e treaba cu intrebarea asta "Ai copii?". De ce se fac prejudecati si stereotipii la adresa celor care nu au avut, cel putin inca nu au? Ce, sentimentele lor sunt mai prejos? Simt mai diferiti? Sunt imuni la sentimente si nu simt pierderea unui copil, mai ales in cazul de fata acut ca in cazul celor care sunt deja parinti? Ce-s cu stupizeniile astea de intrebari? Marinimia mea fata de copii, dragostea mea fata de copii e nula daca nu am inca un copil de exemplu sau ce sa inteleg ca tot vad aici oameni care intreb din astea? Apoi in cazul oamenilor care adopta cum este? Nu simt nici ei? Ce face sa credeti ca cel care nu are copil nu deplange la fel de mult cazurile astea dramatice? Terminati cu intrebari de genul si raspunsuri "cand o sa ai copii", "nu cred ca ai copii" , "ai copii?"
gina

2013-09-04 18:08

probabil toti(dar TOTI) "iubitorii de animale" sunt vegetarieni; altfel cum se impaca cu ideea de a ucide(a face genocid???!!!) sarmanii puisori, gainuse ,porcisori...etc pe care ii consuma zi de zi? Si culmea animalele alea omorate zilnic nu ne ataca pe strazi.Sau poate cainii au ei ceva folositor , al lor, asa ca tre aparati cu orice pret. SA VA FIE RUSINE! UN COPIL A MURIT ! SA SALVAM MAIDANEZII

2013-09-04 18:09

Musafir

2013-09-04 18:13

Cati oameni sau copii trebuie sa moara ca sa intelegeti ca nu mai trebuie sa existe caini maidanezi?
Francezul

2013-09-04 18:14

Sustin eutanasierea in 10 zile daca se poate.

Musafir

#275 Re: Am o intrebare ..

2013-09-04 18:15

#270: Marina - Am o intrebare ..

pai cred ca nu ai copii...sentimentele lor nu sunt mai prejos,nici vorba, dar...fie ca sunt ai tai sau adoptati sentimentele fata de COPII TAI sunt mai presus de orice. Ca daca nu ai copii nu poti niciodata sa stii ce simt parintii aia care isi plang acum baietelul, nu poti sa te pui in pielea lor, poti doar sa crezi ca intelegi, si nu e asa, nu intelegi nimic... Oricum nu e locul pt frustrari personale. Eu sunt pt eutanasierea maidanezilor(si am avut mereu "animale de companie" in casa)

Publicitate plătită

Vom aduce această petiție la cunoștința a 3000 persoane.

Aflați mai multe informații...

Facebook