Sustineti eutanasierea maidanezilor neadoptati in 30 de zile!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Sustineti eutanasierea maidanezilor neadoptati in 30 de zile!

Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2013-09-03 12:58

Musafir

2013-09-03 13:25

Perioada injumatatita, suficient 15 zile, daca de sharle vagboande pe strazi javrele din guvern nu pot lua o decizie ce va mira ca sintem ca natiune calcati si striviti zilnic asa ca daca anumite "javre " se gindesc doar cum sa mai ciordeasca citiva bani inclusiv pe seama sharlelor.
Eheheh, unde-i ordinea, disciplina si curatenia pe care noua schimbare de system politico-economic ar fi trebuit sa o aduca?
elisa

#29 Re: Chiar daca se adopta...

2013-09-03 14:18

#21: Adina Popescu - Chiar daca se adopta...

solutia sunt cipurile cu datele persoanei care l-a adoptat. si cand cainele e gasit vagabondand pe strazi...amenda de sa-l usture rau de tot pe "salvatorul" lui peste.

ina cris

#30 30 de zile?

2013-09-03 15:04

De ce 30 de zile? Banuiesc ca adaposturi nu sunt foarte multe iar costurile pentru intretinerea lor timp de 30 de zile va face o asemenea procedura foarte lenta. S-a facut o simulare, cum ar putea fi implementata propunerea? Oricum multumesc pentru initiativa si evident ca o sprijin
johnye2e

#31 Informatii utile

2013-09-03 15:29

Sa nu uitam ca ne putem ajuta si singuri:

thepiratebay.sx/torrent/8473548/Otravire_caini

2013-09-03 15:36

Musafir

#33 Re: Informatii utile

2013-09-03 15:39

#31: johnye2e - Informatii utile

Haideti sa nu trecem dintr-o extrema in alta.. sunt total pentru eutanasiera lor, curat si fara durere, dar de aici pana la omorarea lor in chinuri, este cale lunga.

Dan Petre

#34 Re: You are shame to EU!

2013-09-03 16:02

#32: Finnish citizen - You are shame to EU! 

And you are a shame for logic and common snese. A 4 year child was killed by dogs yesterday. Any other discussion about principles and welfare of animals is bullshit.

Dan Petre

#35 E nevoie de mai mult ...

2013-09-03 16:04

... decat o biata petitie online. Nu poti salva vieti, dand like pe FB! Initiatorii acestui demers trebuie sa convoace un mars al tacerii in care cateva mii de parinti sa vina cu copiii pe umeri si sa transmita ca e anormal ca un animal sa aiba mai multe drepturi decat oamenii. Daca vrem ceva mai mult decat discutii pe forum...

Musafir

2013-09-03 16:16

desi sunt posesorul unui catelus si il iubesc enorm,viata copiilor si a oricarei persoane este infinit mai importanta!
eu

#37 Re: E nevoie de mai mult ...

2013-09-03 16:29

#35: Dan Petre - E nevoie de mai mult ...

Petitia va ajunge la Camera Deputatilor unde legea se afla in dezbatere. De Senat deja a trecut.

ONG-urile fac presiuni pentru a se interzice eutanasierea chiar daca cainele nu a fost adoptat in 30 de zile. De aceea este nevoie de cat mai multe semnaturi!

Marius

#38 Re: Re: E nevoie de mai mult ...

2013-09-03 16:38

#37: eu - Re: E nevoie de mai mult ...

Normal ca ONG-urile fac presiuni.. si nu pentru ca le-ar pasa de aceste biete animale, ci "sa mai manance si gura lor o paine".

Hanzir

#39 Trebuie sa se termine odata si odata, deja e groasa fratilor!

2013-09-03 17:45

La ce numar au atins javrele fara stapan in prima faza ar trebui eutanasierea directa, odata problema rezolvata atunci am putea aplica legea din Anglia, tinut in adapost 5 zile, daca nu-l vrea nimeni, eutanasiat.
Drepturile omului trebuie sa primeze nu drepturile cainelui!
Domnilor parlamentari si guvernanti daca tot vrem sa fim europeni haideti sa o facem pana la capat!

Toata propaganda antieutanasiere promoveaza imagini cu catei inocenti "puppy eyes", dar nimanui nu-i pasa cum arata si ce simt copii si oamenii mutilati pe viata de aceste fiare!

2013-09-03 18:03

2013-09-03 18:08

Calin

#42 Re: You are shame to EU!

2013-09-03 18:53

#32: Finnish citizen - You are shame to EU"

Please mind your own problems; we had enough stupid help from people like you and you can see the result.

2013-09-03 18:59

2013-09-03 19:12

Radu

#45 Gogu

2013-09-03 19:15

Oameni buni, de ce ditamai dezbaterea cand ideea e simpla: coruptia e sus ! Firmele corupte se fac ca-i aduna, apoi firmele corupte se fac ca-i sterilizeaza ( by the way, cand te sfasie un caine, nu o face cu boasele, o face cu coltii ), apoi toate asociatiile se fac ca ii apara, apoi toate babele se fac ca-i infiaza ca apoi sa le dea drumul in strada.

E ca si cum te-ai lupta cu o hidra: tai un cap, cresc doua. Solutia drastica este ca, la fel ca in tarile civilizate, o combinatie de sterilizare semi-fortata a cainilor non-pedigree, amenzi usturatoare pentru cei care au caini nesterilizati si ii lasa liberi si eutanasiere dupa 30 zile. Asta se practica peste tot.

Dar cine sa o faca cand toti suntem corupti moral?

Maidanezia

#46 Cam mult 30 de zile

2013-09-03 19:16

As fi de acord cu orice numar mai mic de zile. 2 zile mi s-ar parea indeajuns. Cand vorbim de 60+k de maidanezi doar in capitala, 30 de zile mi se pare prea mult. Problema trebuie rezolvata urgent si in toate orasele tarii. De la cei mai mici la cei mai mari. Si cu cip. Si amenzi usturatoare. Am semnat dar cred ca legea o sa fie iar facuta ca sa fie si o sa fie aplicata doar teoretic. Nu stiu daca cineva poate intr-adevar sa aiba incredere in clasa politica din Romania. Si propun sa protestam daca nu se rezolva. Poate reusim sa aratam ca avem mai multe cohones decat niste babe tampite.

Mentionez ca nu am fost niciodata muscat de caini. Si nici nu m-am aprins abia acum cand a murit copilasul de 4 ani. E teribil ce a patit dar nu e primul caz. Au murit o gramada de copii. Si adulti (care teoretic se pot apara , nu ca cei mici care au patit-o pentru ca nu au fost "supravegheati"). Chiar si straini ( un japonez de 50 de ani. Si probabil si altii. ) . Deci nici macar din rusine fata de alte tari nu am luat o hotarare daca de cetatenii nostri de doare-n c*r.
Schimbare

#47 Re: Re:

2013-09-03 19:26

#44: simmm - Re:

Boule. Aia erau maidanezi. Intelegi conceptul ? Caini liberi pe strazile din Romanica. Nu erau cainii stapanului proprietatii private. Ar trebui sa fie ilegal sa fii atat de idiot. Si stai fara griji. Nu mai intra pe nici o proprietate. Pentru ca e mort in pizda matii de oligofren!!! Ia maidanezii si baga-ti-i in cur.

Pentru ceilalti cititori: Imi cer scuze pentru limbaj. Dar cand o javra omoara un copil si cineva da vina pe copil...sa zicem ca ma agit putin.

Tot Gogu, dar mai batran cu 10 minute

#48 Re: Re: Re:

2013-09-03 19:30

#47: Schimbare - Re: Re:

Banuiesc ca daca ii jumulea lui copilasul, altele ii erau parerile. Anyway, in Romania intotdeauna e vina mortului. Se aplica si la accidentele de circulatie unde vinovatul este "cineva" :)

Marius

#49 Re: ...

2013-09-03 19:41

#43: Guest - ...

Ai dreptate, este vina statului, DAR ai dreptate si cand spui "reprezinta o problema reala", pentru ca asa si este. Problema cainilor este o problema reala, ACUM, nu maine, nu peste 10-20 de ani.. ACUM. De ani de zile tot ne invartim in jurul cozii si ne batem cu pumnii in piept ca problema trebuie rezolvata prin sterilizare, etc, si uite unde am ajuns: numarul de caini a crescut, numarul de victime a crescut si el.. 
Da, traim intr-o tara care pute a coruptie de la radacini pana la ultima frunza, dar asa a fost de cand o stim si nu se va rezolva aici, printr-o simpla petitie.

Deja nu mai este relevant din vina cui am ajuns unde am ajuns, este important ca o solutie eficienta, rapida si REALIZABILA sa fie adoptata pentru ca astfel de incidente precum saracul copil devorat de caini de ieri, sa nu se mai intample in vreodata.
Putem sta aici sa purtam interminabile discutii si sa visam cu ochii deschisi (sau inchisi) la o Romanie in care toate merg asa cum ar trebui sa mearga, la solutii utopice in care cainii vor fi gazduiti in adaposturi si isi vor trai restul zilelor in fericire, dar asta nu inseamna ca este si realizabil, in cazul nostru, in zilele prezente. Solutia cea mai simpla este si cea mai eficienta, haideti sa terminam cu prostiile.

Musafir

#50 Re: Haideti sa ne desteptam odata..

2013-09-03 20:03

#18: Marius - Haideti sa ne desteptam odata..

daca tot esti un crestin iubitor de animale cata caini tii in sufragerie si cati in dormitor?

crestinii trebuie sa iubeasca oamenii sau cel putin asa sustin

Publicitate plătită

Vom aduce această petiție la cunoștința a 3000 persoane.

Aflați mai multe informații...

Facebook