Sustineti eutanasierea maidanezilor neadoptati in 30 de zile!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Sustineti eutanasierea maidanezilor neadoptati in 30 de zile!

:-)

#201 Re: Re: Re: Turma de oi behae

2013-09-04 14:39

#196: Cetateanul Turmentat - Re: Re: Turma de oi behae

Nu am simtit nevoia sa argumentez, pentru ca dupa ce ai sustinut mai sus, faptul ca esti prost e o axioma.

Musafir

#202 Eu

2013-09-04 14:39

Cainii vagabonzi nu sunt fericiti pe strada! Sufera de boli..nu au ce manca.
Popescu Daniela

#203 Re: Re: Re: Re: Re: Re: ..

2013-09-04 14:40

#194: :-) - Re: Re: Re: Re: Re: ..

Mai baiete, cam confunzi rau lucrurile. Eu vorbesc de o chestie, tu de altceva. Am zis eu candva ca daca un caine te ataca trebuie sa stai la cheremul lor sa te muste? Crezi ca eu nu m-as apara daca as fi pusa in situatia aia? Crezi ca atunci cand m-a muscat si pe mine un caine nu m-am aparat? Fa ce te taie capul din partea mea daca ai sange-n tine, in fond e treaba ta, esti pe buletinul tau. In rest...totul e cancan (hai ca aici m-am simtit mai bine :P ).

elisa

#204 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Eutanasierea nu este o solutie pe termen lung, d

2013-09-04 14:42

#195: Popescu Daniela - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Eutanasierea nu este o solutie pe termen lung, din p

Pot sa stiu te rog unde ii tii pe acesti 7 caini si de unde ai bani sa ii hranesti? Sunt de rasa sau maidanezi? unde ii duci sa-si faca nevoiele? strangi murdaria daca fac kk pe strada? au vaccinarile la zi?

Popescu Daniela

#205 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Eutanasierea nu este o solutie pe termen lun

#200: :-) - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Eutanasierea nu este o solutie pe termen lung, d

GARANȚÍE s. 1. v. cauțiune. 2. v. amanet. 3. asigurare, chezășie, (înv.) credință. (Acest lucru constituie o ~ pentru ...)

http://dexonline.ro/definitie/garan%C8%9Bie

scuza-ma, cred ca tastam diferit. la fel cum si gandim diferit.

o dupa-masa frumoasa.

Marius

#206 Re: Re: Re: Turma de oi behae

#196: Cetateanul Turmentat - Re: Re: Turma de oi behae

Cu tot respectul, dar inainte de de a da lectii altora, poate ar trebui sa pui mana pe o carte de gramatica. De exemplu, verbele "a fi" si "a sti", scrise cu un singur "i" sunt la infinitiv, or scrise la conjunctivul prezent (adica ala care începe cu “să…”) se formeaza de la FI-, ala cu un singur i, iar acum fiind variabil, i se adauga diverse terminaţii. La persoana a II-a devine FII, cu doi i.

Ipocritule :)

Musafir

#207 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Eutanasierea nu este o solutie pe termen lung, d

2013-09-04 14:43

#195: Popescu Daniela - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Eutanasierea nu este o solutie pe termen lung, din p 

Pe mine nu ma intereseaza ce metoda se adopta.

Eu stiu un singur lucru:

"Cainii nu au ce cauta pe strazi, parcuri, locuri publice .Punct"

Nu vreau sa mai moara inca un copil, ca sa mai avem ce discuta pe la televizor sau pe net.

Imi este mila de animale, dar nu este vina lor ca s-a ajuns aici.

A murit un copil de 4 ani nevinovat, in chinuri groaznice.

Puteti sa inchideti ochii si sa va imaginati cum trageau caiinii de copil ?

Cum rupeau cate o bucatica din el si o mancau ?

Cum se zvarcolea copilul si isi dadea ultima suflare ?

Faceti acest exercitiu.

Cred ca nu aveti copii.

Altfel ati vedea cu alti ochii acest "accident" .

Aveti curajul sa mergeti la parintii copilului si sa cereti sa-l vedeti cum arata.

Poate asa o sa pledati si pentru drepturile lui.

Poate asta o sa starneasca in d-voastra o compasiune fata de fiinta umana, nu numai fata de animale.

Popescu Daniela

#208 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Eutanasierea nu este o solutie pe termen lun

2013-09-04 14:45

#204: elisa - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Eutanasierea nu este o solutie pe termen lung, d

Daca imi citeai comentariile mele ulterioare vedeai ca am scris si despre asta. Nu mai scriu din nou toata povestea, ti-am copiat-o mai jos daca vrei lamuriri exacte:

"....Eu am facut toate astea cu cainii mei (am 7 caini in total: 3 la tara, 2 la casa tatalui meu si 2 la bloc). I-am sterilizat, cipat si vaccinat. Si sunt supravegheati, la tara stau in lant (avem si gard imprejmuit de-a lungul casei de la tara), la casa stau in curte unde scrie clar pe poarta: "Intrati pe propria raspundere. Caine rau" - asta in cazul in care se trezeste poate vreun tigan sa dea o spargere si cei 2 caini de la bloc unde locuiesc, care atunci cand ies afara cu ei sunt in lesa, nu sunt lasati sa umble brambura. Eu inteleg responsabilitatea de a avea un animal, marturie imi stau anii in spate in care am crescut matze, perusi, porcusori de guinea, hamsteri, pesti si ulteriori caini sub obladuirea si rabdarea parintilor mei. Si stiu ce inseamna si in eventualitatea unei situatii de risc imi asum raspunderea fata de cainele meu cu tot ceea ce implica. Iar cand nu voi putea sa-i mai tin ii voi da la un alt stapan, competent sa ii creasca si sa-i tina asa cum facut eu pana acuma, nu ii voi lasa pe strada sa fie pericol pentru societate. "

Trei caini sunt de rasa, 4 sunt maidanezi. Sase sunt luati de pe strada, 1 l-am primit cadou. Multumita?

Cainii sunt intretinuti de mine si tatal meu, iar la bloc cand ies afara cu cei doi caini, sunt inarmata cu pungulita sa curat rahatul. Dar cred ca am sa le pun si pampers in curand pentru pipi :)))

Musafir

2013-09-04 14:45

Am un copil de 4ani si e dureros sa vad ce a patit acest mititel si ce este in sufletul apropiatilor. Am avut si noi probleme cu acesti maidanezi si da! am sunat la cutu cutu si m-au indrumat spre primarie.Am facut o petitie la primarie la care am primit un raspuns indrumandu-ma spre Cutu Cutu. Intr-un final am intrebat daca se intampla ceva cu ei si mi s-a spus franc:" NU! Doamna, se iau si se aduc in acelasi loc caci asa figureaza in contract" Acum deja nu mai e loc de "adus inapoi". Nu uitati ca sunt multi batranei senili care in momenetul in care aud sau vad hinghierii ii iau in scara ceea ce inseamna ca trebuie repetata si repetata actiunea colectarii lor. Condoleante familiei!

Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2013-09-04 14:50

Musafir

2013-09-04 14:50

maidanezii sa dispara de pe strazi din paduri de pe sosele, eu sun tpentru stapan si caine si lege de control a acestora,nu sunt pentru adaposturi, impozitele si taxele platite statului, tva ul la alimente si produse nu trebuie sa contribuie la asa ceva, e criza si banul trebuie gospodarit.
exista de ex, copii autisit, de ce sa nu mearga banii la ei si sa fie cheltuiti zadarnic pentru cainii vagabonzi.
rusine prim ministrului care desi deine cea mai mare putere in tara asta sta cu mainile in san si se margineste in a da ordine si atat si sa se lamenteze si sa profite de tragedie ca sa si arate iar ura fata de basescu. e prim minsitru pentru toti romanii, nu doar pentru cei care l au votat. respect pentru presedinte pentru interventia sa omeneasca si realista. parlamentarii ar trebui sa adopte cat mai repede legea, nu sa o trateze cap e o lege oarecare, e in joc siguranta romanilor ei n au de ce ca cirucla cu masinile isi maresc salariile cand vor, azi au refuzat marirea alocatiei la copii, adica l aviitorul romaniei, la copiii acestia care prin munc alor le vor asigura pensia acestor ipocriti si neaveniti in parlament.
multumesc si condoleante familiei.

2013-09-04 14:52

Musafir

#213 :)

2013-09-04 14:59

Pana la momentul de fata au semnat nu mai putin de 8118 oameni. Daca ne-am strange toti acestia, intr-o saptamana am curata tot Bucurestiul :)

Elisa

#214 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Eutanasierea nu este o solutie pe termen

2013-09-04 15:01

#208: Popescu Daniela - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Eutanasierea nu este o solutie pe termen lun

Merci de raspuns , nu am citit toate mesajele postate. Mi-a sarit in ochi faptul ca ai 7 caini. daca toate persoanele care iubesc cainii si doresc sa le faca un bine s-ar comporta ca tine , nu am mai fi aici sa plangem viata unui copil ucis de maidanezi. Lipsesc legile sau sunt dar incomplete, lipseste educatia, asumarea responsabilitatii si decenta. si eu cred ca eutanasierea cainilor care nu sunt adoptati este necesara in acest moment cand numarul cainilor de pe strazi este exagerat ( de fapt numarul ar trebui sa fie zero!!) si dupa ce scapam de ei..incepem sa ii sterilizam pe cei care mai apar accidental pe ici pe colo. Poate suna dur ceea ce spun dar si eu am un copil de 4 ani. Caine nu am, am avut doar o pisica si cred ca prefer pisicile maidaneze cainilor. macar ele nu umbla in haite , nu omoara copii si ne mai scapa si de sobolani. cainii maidanezi de la noi in mare parte nu mai intra in categoria " cel mai bun prieten al omului" ci un factor de stres in plus.

Christian

Am semnat bucuros pentru petitie...Locuiesc in Ramnicu Sarat si daca ati vedea cum se poate circula pe jos seara v-ati ingrozi sunt miii...da miii de caini in oras care au devenit foarte agresivi. Sunt de acord clar cu eutanasierea javrelor care ne facviata mai grea decat este in general!

Musafir

#216 Peste 8000 de oameni muscati in 2013

Musafir

2013-09-04 15:02

Macar de s-ar intampla ceva bun in acest sens, dar din pacate mai bine mor oamenii decat animalele. Niciodata la noi in tara nu vor fi bani (nici ptr. adaposturi dar nici eutanasierea nu se va intampla)

Musafir

2013-09-04 15:03

Eutanasierea in termen de 3-4 zile! Si haideti sa mai uitam de toate aceste ONG-uri care nu ne ofera altceva decat: Circ si Paine!

Musafir

#219 Re: :)

2013-09-04 15:03

#213: - :)

Corect :)

2013-09-04 15:05

Musafir

#221 Re: Re: eutanasiere

2013-09-04 15:06

Stimate Domn...ori ati gresit topicul....ori cunoasteti caini gay....ori...regret...sa va spun dar in mod cert cineva candva v-a eutanasiat si ultimul neuron

Musafir

2013-09-04 15:08

Pacat de cele intamplate !!! "CINEVA" trebuie sa raspunda pt.aceasta tragedie !!! Luati la "PURICAT" ONG-urile "gen" CUTU-CUTU !!!!!

Musafir

2013-09-04 15:10

Sunt posesoarea unui caine comunitar adoptat la 6 saptamani,abandonat in spatiul public intr-o punga de plastic.Nu pot fi insa de acord cu haitele de caini care pazesc paznicii in timpul noptii si nici cu ghenele de gunoi de care nu te poti apropia fiind "asotartate " de cainii ce le invadeaza.
Popescu Daniela

#224 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Eutanasierea nu este o solutie pe te

2013-09-04 15:11

#214: Elisa - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Eutanasierea nu este o solutie pe termen

"Lipsesc legile sau sunt dar incomplete, lipseste educatia, asumarea responsabilitatii si decenta"

Exact!

Cetateanul Turmentat

#225 Re: Re: Re: Re: Turma de oi behae

2013-09-04 15:12

#206: Marius - Re: Re: Re: Turma de oi behae

Daca tot esti asa de destept ai putea sa iti dai seama si singur ca exista o chestie numita "Typo" in momentul cand tastezi, dar iti multumesc pentru atentie ;), poate ti-a intrat si tie ceva in cap in timp ce citeai.

Si apropo, cu tot respectul cuvenit unei primate, eram ipocrit daca te criticam pentru felul in care scriai, eu am criticat felul in care ganditi si lipsa de functie cognitiva in oile de pe aici. Daca nu ai reusit sa intelegi macar atat, toata gramatica aia si modul elocvent de a vorbi s-a pierdut in vant ;)

Publicitate plătită

Vom aduce această petiție la cunoștința a 3000 persoane.

Facebook