Sustineti eutanasierea maidanezilor neadoptati in 30 de zile!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Sustineti eutanasierea maidanezilor neadoptati in 30 de zile!

blondo

#177 Re: Re: Re: Eutanasierea nu este o solutie pe termen lung, din pacate

2013-09-04 13:59

#167: Popescu Daniela - Re: Re: Eutanasierea nu este o solutie pe termen lung, din pacate

In momentul in care garantezi ceva trebuie sa ne si demonstrezi pe ce baza ? Altfel taci ca tu esti moara stricata. De ce aperi interesele unora care fura si nu fac nimic pentru caini, esti unul dintre ei ?

Musafir

#178 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Eutanasierea nu este o solutie pe termen lung, din pacate

2013-09-04 14:00

#175: Popescu Daniela - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Eutanasierea nu este o solutie pe termen lung, din pacate 

Doamna , ce vi se pare mai rau pentru un caiine , sa moara de foame pe strada, sau sa moara eutanasiat ?

Sau aveti de gand sa le dati de mancare la toti 60000 ?

Sau aveti copii pe acasa cu care sa hraniti toti acesti caini ?

mars

#179 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Eutanasierea nu este o solutie pe termen lung, din pacate

2013-09-04 14:00

#175: Popescu Daniela - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Eutanasierea nu este o solutie pe termen lung, din pacate

Clar, esti una dintre babele nebune ce haranesc potaile astea... sa te f. cainii.

Popescu Daniela

#180 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Eutanasierea nu este o solutie pe termen lung, din pacate

2013-09-04 14:06

#179: mars - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Eutanasierea nu este o solutie pe termen lung, din pacate

De unde ai tras/ati tras concluzia ca as fi una dintre ei nu stiu, dar ma rog, vad ca fiecare intelege ce vrea si rastalmaceste cuvintele dupa bunul sau plac. Frumos, ce sa spun?

Marius

#181 Re: Re: ..

2013-09-04 14:06

#174: Popescu Daniela - Re: ..

M-ati inteles gresit.. nu m-am referit la cainii adoptati, ci strict la cei lasati pe strada. Am avut si eu un catel timp de 13 ani, devine un membru al familiei.

Din pacate, situatia sta putin diferit pe maidan. Un caine poate fi bland acum, in prezent, dar lasat de izbeliste, nimeni nu poate garanta pentru viitorul sau comportament (avand in vedere ca nu are un stapan care sa-l monitorizeze in mod constant), din diferite motive si diferiti factori. Este un risc prostesc avand in vedere ca traim intr-o tara civilizata si nu in India unde sobolanii sunt lasati liberi pe strazi din motive mai mult sau mai putin irationale.

Popescu Daniela

#182 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Eutanasierea nu este o solutie pe termen lung, din pacate

2013-09-04 14:08

Viviana

#183 Braila

2013-09-04 14:08

Si la Braila e plin de javre maidaneze! Nu stiu in alte zone cum e dar prin Hipodrom nu se poate dormi noaptea de urletele jarlelor care se mananca intre ele. plus ca stau prin gradinile din fata blocurilor ( unde se gasesc milosi tampiti care le dau de mancare) si cand treci prin zona iti sar la picioare. nu mai spun cum alearga sa-i muste pe cei care trec cu bicicleta. si nu de putine ori am vazut copii speriati tipand de frica lor cand intrau sau ieseau de la scoala 23 sau Liceul pedagogic ( unde paznicul isi face companie cu niste maidanezi cat vitelul). unde ii putem denunta pe astia care dau de mancare maidanezilor din fata blocului sau prin curtile scolilor? daca ii vor sa-i ia sa-i tina in casa!
:-)

#184 Re: Re: Re: ..

2013-09-04 14:09

#181: Marius - Re: Re: ..

Cum nu Marius ? Popescu Daniela tocmai ce garanta mai sus ceva asemanator. Ea le stie pe toate, bunica are o parte din vina dupa parerea ei, si saracul caine manjit de sange pe bot e nevinovat, doar a fost prin intr-un moment rau, asa-i PAPUSHE (Daniela) ?

Popescu Daniela

#185 Re: Re: Re: ..

2013-09-04 14:10

#181: Marius - Re: Re: ..

Da, asa este, am inteles gresit. Am crezut ca v-ati referit la cainii adoptati de pe strada.

Musafir

#186 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Eutanasierea nu este o solutie pe termen lung, din pacat

2013-09-04 14:14

#182: Popescu Daniela - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Eutanasierea nu este o solutie pe termen lung, din pacate 

NU este vorba de o polemica.

Vreau sa-mi raspundeti la acesta intrebare:

"Ce au mancat astazi cei 60000 de caini ?"

Ce vor manca miine?

VA DATI SEAMA PRIN CE SUFERINTA TREC PENTRU CA NU AU CE MANCA?

STITI CE DURERE INDURA UN CAINE CARE NU ARE CE MANCA?

Credeti ca eutanasierea este mai rea?

GANDITIVA CA EUTANASIEREA LOR POATE REPREZENTA O SOLUTIE BUNA PENTRU EI.

Ei chiar si-o doresc, decat sa traisca in conditiile in care sunt, pe strada.

Popescu Daniela

#187 Re: Re: Re: Re: ..

2013-09-04 14:18

#184: :-) - Re: Re: Re: ..

Nu am zis niciodata ca acel caine/acei caini care au atacat copii sunt complet nevinovati. Sunt caini periculosi pe strada, care musca, omoara, ataca si asa mai departe si merita sa fie eutanasiati din principiul ca tin la viata mea si a celor din jurul meu si trebuie luat o masura impotriva ACELOR caini (agresivi).

Un mic exercitiu de imaginatie: Du-te tu afara, ia un caine si omoara-l, ok? Sa vad daca poti. Doar asa din principiul ca poate-poate va deveni agresiv mai tarziu si te va omora si astfel trebuie sa te aperi - preventiv. Vreau sa stiu cat de bine te vei simti - moral. Sau mai bine nu. Du-te tu afara si omoara un pui de caine de cateva luni, ala care se uita la tine cu ochi milogi cand dai cu lopata in el. De preferabil unul de o luna/doua. Daca te tine, fa-o. Eu nu pot. Nu pentru ca-s iubitoare de animale. Ci pentru ca nu pot sa omor.

I rest my case.

Musafir

#188 Re: Re: Eutanasierea nu este o solutie pe termen lung, din pacate

#131: - Re: Eutanasierea nu este o solutie pe termen lung, din pacate

la dracu cu toate javrele din bucuresti..............ridicati si omorati in aceiasi zi ,daca sunt pe strazi n-au apartinator........

Viviana

#189 O alta inconstienta care crede ca asa isi asigura un loc in rai!

Semnătura de pe formular îi aparţine Laviniei Mirela Nica, care era pe atunci voluntar al ONG-ului Caleidoscop. Tot ea şi-a asumat răspunderea în numele organizaţiei pentru alţi opt maidanezi.

"Teoretic trebuia să am grijă de el, practic nu. Pentru că nu erau scoşi pe nume propriu, ci pe numele asociaţiei. Dacă trebuie să învinovăţim pe cineva, trebuie criticată asociaţia pentru că nu şi-a asumat responsabilitatea. Era o situaţie de compromis, primăria ştia, dar trebuia să eliberăm locurile. Am înţeles că s-a ajuns la moartea unui copil, dar asta a fost. A fost un accident. Eu am conştiinţă curată şi mă ocup în continuare să salvez animale", a declarat femeia.

Mda..a murit un copil..dar asta a fost! daca murea catelu' insa....aaaa...era o tragedie...dar asa, las' ca-i nu-i sfarsitul lumii!

Mi-e greata de fiinte ca acesta Lavinia Nica !

Viviana

#190 Re: Re: Re: Re: Re: ..

2013-09-04 14:24

#187: Popescu Daniela - Re: Re: Re: Re: ..

Ce buna esti draga de tine! painea lui Dzeu nu alta! Go rest y case dar si neuronul care ti-a ramas blocat la filmul Lessie! da eu in momentul asta as iesi pe strada si daca legea mi-ar permite as da piftele otravite tuturor maidanezilor. ca doar nu ma duc sa-i musc pana mor din cauza hemoragiei externe ca bietul copil!

Musafir

#191 Re: O alta inconstienta care crede ca asa isi asigura un loc in rai!

2013-09-04 14:24

#189: Viviana - O alta inconstienta care crede ca asa isi asigura un loc in rai! 

Aceasta Lavinia Nica trebuie sa fie condamnata pentru crima.

Moartea copilului nu trebuie sa ramana fara vinovati.

P. de la proasta, Cristina?

#192 Re: Re:

2013-09-04 14:25

Musafir

#193 Re: 80 %

2013-09-04 14:26

#15: io :) - 80 %

Daaaa!! Asa este!! Stiu cazuri de persoane care ii tin in bloc sau in fata blocului! M-am chinuit ani de zile sa scot cainele maidanez din scara blocului meu!  Am vorbit cu acea baba de nenumarate ori, si desi statea la ea pe pres si ii dadea sa manance, imi radea in fata sustinand ca nu este al ei! Cand a muscat acel caine, nimeni nu a fost raspunzator!!!!!! Este de neconceput ca in secolul 21, sa fim obligati de minti tulburi, sa traim ca in epoca de piatra, inconjurati de animale salbatice cu care ne luptam pentru supravietuire! Romania nu este tara, este jungla!!!!!!!

#194 Re: Re: Re: Re: Re: ..

2013-09-04 14:26

#187: Popescu Daniela - Re: Re: Re: Re: ..

Cum zicea cineva.. care culmea e tot femeie "Continuati sa fiti fraieri ca o faceti bine".. Poate cunosti tu mai bine ce am facut eu si ce nu am facut, si faptul ca doresc sa scapam de ei nu inseamna ca doresc asta intr-un mod barbar sau cu lopata. Sunt si alte metode unde ei nu stiu li se intampla, am sa o fac de fiecare data cand autoritatile nu isi fac treaba si cand sunt in pericol.

Cat timp cineva imi ameninta existenta o sa ma apar, si da stiu ca daca omor un caine se incadreaza la penal, dar daca ma apar, nu mai e valabil ce am spus initial. Sau insinuezi ca o sa ma simt mai bine daca il las sa ma muste, sau astept sa creasca si pot sa ma deplasez pe strada doar cu permisiunea lui ? Esti tuta rau don-soara.. :-) Asa-i ca n-ai taiat niciodata o gaina sau nu ai facut rau nici unei muste ? E frumos acolo in lumea ta roz, probabil cumperi carnea (pui, vaca, strut sau ce rahat mai papi tu acolo) direct taiate de altii..

Te-ai simtit bine in postura ta de avocat de 3 secunde cand ti-ai incheiat pledoaria cu acel patetic "I rest my case" ?

Popescu Daniela

#195 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Eutanasierea nu este o solutie pe termen lung, din p

2013-09-04 14:33

#186: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Eutanasierea nu este o solutie pe termen lung, din pacat

Poate, poate este o solutie buna pentru ei. Nu stiu. Marturisesc cu sinceritate ca nu stiu pentru ca nu sunt dr. Doolittle sa citesc gandurile animalelor, pot doar sa vad frica sau teama, iubire sau recunostinta din ochii lor si comportamentul lor vadit in functie de situatie.

Da. Nu stiu ce au mancat acei 60.000 de caini. Probabil, majoritatea cate ceva de prin tomberoane, de prin spatele magazinelor, restaurantelor, de la oameni in special. Tu stii?

Ce vor manca maine? Nu stiu. Tu stii?

Imi dau seama prin ce suferinta trec pentru ca ii vad. Ii vad zi de zi cand ma duc la lucru, ii vad zi de zi cum se atata de un om la o atingere. Ii vad pe toti. Asta nu inseamna ca ii hranesc pe toti si ca ii tin pe langa bloc. Mi-am impus sa nu fac asta oricat de mult as iubi animalele pentru ca stiu ca nu m-as putea indura si i-as lua pe toti in casa, lucru pe care nu pot sa-l mai fac. Intervine instinctul de supravietuire, unde nu pot sa pun nevoile cainelui deasupra nevoilor mele, asta pentru persoanele care cred ca eu sunt adepta animalelor si ma doare in pix de oameni. Dar mila si compasiune am. Si daca am putut sa ajut am facut-o (faptul ca am 7 caini cred ca atesta asta - eu atat am putut sa ajut).

Ideea pe care multi nu au inteles-o este ca eu imi exprimam o parere. Nu am spus ca e cea mai buna dar este a MEA. Cand zici "garantez" nu inseamna neaparat ca vii cu dovezi sigure 100% ci ca iti exprimi o anumita credinta, este o forma de exprimare. Daca vreti sa va aduc si dovezi o pot face dar cred ca puteti vedea si descoperi cu ochii vostri, dand cateva click-uri, sa vedeti cat de mult a durat eutanasierea cainilor ca apoi sa apari mii si mii ca ciupercile dupa ploaie: "http://www.youtube.com/watch?v=pbs8yo65VMw" . Inca v-am mai oferit si ca alternative cateva modele de sterilizare care s-au aplicat in tara si au avut efect (na! dovada).  Eu pentru atata militam eu in paginile trecute: responsabilizarea cetatenilor, sterilizare, adoptie si eutanasiere in cazul cainilor agresivi. Imi pare rau ca e atata de greu de inteles.

Cetateanul Turmentat

#196 Re: Re: Turma de oi behae

2013-09-04 14:34

#169: Punct. - Re: Turma de oi behae

Si mai behae o oaie :). Ai si argumente sau sti macar ce inseamna un argument?

Fi atent, sa iti dau un exemplu:

Tu esti prost, pentru ca nu sti sa iti sustii parerea cu mai mult de un cuvant. Vocabularul tau se reduce la cuvinte de baza, neelaborate pentru ca nu te duce capul sa faci mai mult de atat. Te bagi in vorba intr-o situatie care te depaseste mental pentru ca ti s-a activat spiritul de turma si cand behaie unul, behaiti cu totii.

Acum ai inteles? Macar ai invatat si tu ceva cu ocazia asta ;)

MOARTE CAINILOR

Stimati OAMENI,

In curand nu ne vom mai putea privi in oglinda fara sa ne strigam ceea ce am devenit: complici la crima. Da, A FOST UCIS UN COPILAS, iar noi am privit, ceea ce ne condamna mai mult este faptul ca privim in continuare, si.....................ce facem ? NIMIC.

Cum se poate asa ceva? Un animal numit caine ucide, si noi? …......... privim, da, atat, dar ..
Legea insasi condamna complicitatea la crima. Atunci, in acest caz, suntem cu totii deja niste CONDAMNATI.

Cum putem lasa un animal sa omoare in fata noastra?

Pentru numele lui Dumnezeu - cainele este un animal, nu este nici bland, nici intelegator, nici inteligent. Stimati OAMENI - cei care inca va mai puteti spune asa - va rog sa va repetati ca sa intrelegi cu adevarat un fapt : CAINELE ESTE UN ANIMAL - fara emotii, pur si simplu un animal. Corect, si nu trebuie sa avem pretentii de la acest animal, ci de la noi.
NOI trebuie sa protejam, trebuie sa pazim, ce anume?
Ce avem mai de pret noi oamenii,?
Comoara noastra a tututor se cheama intr-un singur fel: COPILUL.
Un animal atenteanza la aceasta comoara, de fapt la unica noastra comoara, si noi ce facem?

TREBUIE SA LUAM ATITUDINE SI SA NE CEREM DREPTURILE,.
OAMENII SUNT MAI IMPORTANTI DECAT CAINII.
COPIII NOSTRII SUNT MAI IMPORTANTI CA EI, DE CE SA FIE MUSCATI SAU UCISI?

Musafir

#198 mafie

La Primaria generala este o adevarata mafie, o afacere in care se invart milioane de euro. De aceea primaria nu are niciun interes pentru ca maidanezii sa fie adunati de pe strazi. Sunt intelegeri tacite intre primarie si ONG-uri pentru ca, dupa sterilizare, cainii sa fie trimisi inapoi pe strada. A spus-o chiar o voluntara de la ONG. Aici e marea problema. Cum sa se termine cu aceasta mafie? Singurii care pot face asta sunt procurorii, dar si opinia publica ce trebuie sa puna presiune pe primarul Oprescu: sa trimita adrese tuturor ONG-urilor, sa adopte cainii care sunt de adoptat. Cei care raman pe strazi sa fie adunati, vanduti, eutanasiati, orice...dar numai sa nu se mai intoarca pe strazi. S-a spus tot timpul ca primaria nu ia masuri dure pentru ca sar ONG-urile. Nu. primaria nu ia nicio masura pentru ca nu are niciun interes sa lase din mana o afacere de milioane de euro.

Musafir

2013-09-04 14:36

daca v-ar muri cineva drag ce ati face?eu as omori toate javrele boschetare

#200 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Eutanasierea nu este o solutie pe termen lung, d

2013-09-04 14:37

#195: Popescu Daniela - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Eutanasierea nu este o solutie pe termen lung, din p

http://dexonline.ro/definitie/garantez/586580

Ce simplu e daca am putea garanta si noi prin credinta. Garantez ca esti tuta.. vezi diferenta ? Nu ti se pare putin ilogic avand in vedere ca nu stiu nimic despre tine si vorbesc despre ceva unde nu pot prezenta nici o GARANTIE ?

Publicitate plătită

Vom aduce această petiție la cunoștința a 3000 persoane.

Aflați mai multe informații...

Facebook